04 Mart 2021 Perşembe / 20 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ali Sami ALKIŞ
asalkis@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Ya sorunun temeli bizzat Ali Koç’sa?

02 Ekim 2018 Salı

F.Bahçe’de durum, facia ve felaket ötesi bir konuma dönüştü. Elbette ki Cocu tartışılıyor. Ama Başkan Ali Koç’a duyulan sevgi, saygı ve güvenin bir sonucu olarak; taraftar henüz aşırı bir tepki vermiyor. Ama nereye kadar?...

Aslında Hollandalı hoca; ortaya çıkan tablonun ürküttüğü kadar, kötü bir teknik adam olamaz... Bütün suçu ona yüklemek mantığa ve vicdana sığmaz. PSV gibi ciddiyet ve sistem kulübünü, 3 yıl üst üste şampiyon yapan birisi; baş sorumlu olabilir ama, tek sorumlu olamaz. 

Üstelik Cocu’nun başarısı, geçmiş yıllarda ya da fi tarihindeki bir mazi değil; henüz dumanı tüten bir tazelikte... O adamla bu adamın 180 derece farklılık göstermesi, “Hoca falan değil, bu işten anlamıyor” yaftası ile bağdaştırılamaz. Ciddi bir yaklaşım da olamaz.

Hakiki sebep her ne ise, F.Bahçe’yi tarihinin en karanlık günlerine sürüklediği aşikar... Ortada açık bir kan, doku ve organ uyuşmazlığı var. 

***

Hocayı kurtaralım diye biraz daha sabır göstermek yerine, F.Bahçe’yi kurtarmak için neler yapılmalı... Şimdiki sorun bu!

Peki, göndermek çare midir?

Teknik direktör değiştirilse de, takım aynı futbolculardan kurulu bir ekip içinden çıkarılmak zorunda... Esas sorun onlarsa, hoca değiştirmenin temelde pek bir farkı olmayacak. Yani nefes darlığı çeken bir adamın, apandisitini almağa kalkmak gibi bir şey olur. 

Mesela... Slimani denilen futbolcu için, pek çok kişi “İyi kumaş” tabiri kullandı ama, hala ondan bir takım elbise çıkmıyor. Kaç maçtır ilk onbirde... Fakat bırakın starı, astar bile olamadı. Ayew dersen, belli ki ondan hayır yok.

Frey diye İsviçre’den gelen biri var; bizim mahallede ondan sürüyle bulursun... Benzai ve Bonzai arasında fark kalmadı. İkisi de uyuşturuyor... Çalışıyor, bir şeyler yapıyormuş gibi görünüp, her pozisyon sonunda bir çuval inciri berbat ediyor. Jailson da pır pır edip uçamıyor. Reyes dersen, bir hilkat garibesi... Kaleci Harun fos çıktı.

F.Bahçe’nin genel kadrosunda 30 futbolcu var. Ama maçların tamamında oynayan sadece Neustadter... O da en kötüsü!

Durumu anlayın artık!

Cocu gitsin tamam da, giderken bunları da götürsün. İşte o olmuyor...

***

Belki de esas sorun, Comolli dahil bütün bu ahaliyi bulup getiren Ali Koç olabilir... Düşünün ki, yukarıda adını saydığımız futbolcuların neredeyse tamamı, (Sezon değil) lig başladıktan sonra geldi. Başkanlık için, seçimden önce  bir yıldır hazırlık çalışması yaptığını söyleyen birisi; transfer için niye bu kadar geç kalır?

Sorumlu ya da kurban ararken, fokus yapacağımız odakları karıştırıyor olabiliriz. Galiba; nişan aldığınız yerle, hedef başka yerde!