08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Aziz ÜSTEL
austel@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Yabancı hayranlığımız hiç bitmez

30 Aralık 2013 Pazartesi

Tanıdım sayılamaz aslında; bir kez ayaküstü lafladık. İngiltere’den gelmiş, orada birkaç televizyon dizisinde oynamış, arkadaşının biriyle İstanbul’a gelmiş. Uzun boylu, sarı saçlı, yeşil gözlü, yüzünde üç parmak makyaj, dudakları lahana dolmasına dönüştürülmüş. Herhalde biri öğretmiş olacak, ikide bir başını sallıyor, parfüme batmış sarı saçlarını bir o yana bir bu yana savuruyor. Birazdan benim çekim başlayacak daha seti görmemişim, bahaneye sarılıp tüymenin yollarını arıyorum ama hatun susmak bilmiyor ki! “Türkler çok şeker... ayak bastım basalı bir sevgi, bir ilgi...” Film çekmek isteyenler, evlenelim diyenler, yüzük, bilezik verenler, gecelerini şenlendirmek için sıraya girenler.

Bizim erkek milleti genelde pek bir düşkündür yabancı hatunlara. Ben öyle çoluk çocuktan, bıyığı yeni terleyenden söz etmiyorum. Nice aklı başında saydığım adam Avrupa’dan, Amerika’dan kaknem eksik etekleri kolların takıp gelir, “eşim e’fem...” diye tanıştırır.

Şimdi, ne yatar bu garip, anlaşılması pek güç merakın... hadi hadi adını koyalım “saplantının” ardında? Herşeyden önce modernleşme tutkumuz. Sanki mel mel bakan bir Fransız tezgahtar kızı ya da bir eliyle iki dolu süt güğümünü kaldıran, yanakları elma elma İngiliz köylü kızını aldı mı bizimki o saat modernleşecek... daha kötüsü batılılaştığını sanacak!  Tabi bir dönem bizim basın da turist hatunların ağzından ne palavralar uçurmuştu! “Türk erkeklerinin ne kadar yakışıklı olduğunu çok duydum; kendi gözlerimle görmek için geldim!” Bizim safolozlar da bu laflara inanır, biryantini boca eder kafalarına turistlerin dolaştığı yerlerde volta atarlardı.

Mazallah bir turist öldürülse manşet olurdu gazetelere; “müthiş bir ayıbı” örtbas etmek istercesine katili diri diri yakmaktan kör satırla doğramaya kadar her türlü cezayı önerirlerdi üçüncü sınıf muhabirler; sıradan bir cinayeti “milli bir davaya” dönüştürürlerdi. Gelin görün ki, o turistin yaşadığı ülkede haber bilmem kaçıncı sayfada ya vardır ya yok. Bu haberi okuyan da Türkiye’ye savaş ilan etmeyi düşünmez tabi!

Batılılaşmak benim kitabımda saanayi ve teknolojidir. Modernleşmekse taklitçiliğin en kötüsüdür ki, adamı salt dinden imandan çıkarmaz, kendi insanına da tepeden bakmasına neden olur. Bu modernleşme tutkusudur “benim oyumla çobanın oyu niye bir sayılsın?!” diye kimilerinin çemkirmesine yol açan.  Bu modernleşme tutkusudur ki, ülkeyle ilgili olumlu şeylere burun kıvırıp, “yalandır canım; yandaş medya zaten hepsi de!”  diye konuşturan. Bu modernleşme tutkusudur ki, insanımıza “göbeğini kaşıyan bidon kafalılar,” dedirten. Bizim yapmaya başladığımız ve başarmak zorunda olduğumuz yoksulluk belasından kurtulmak, sanayileşmek, çağı yakalamak ve kentleşmektir gerçek anlamda. Bunun dışında kalanlarsa sivrisinek vızıltısı... o kadar!