24 Ekim 2020 Cumartesi / 7 RebiülEvvel 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Sevil NURİYEVA
snuriyeva@stargazete.com
Yazarın Sayfası

''Yapamaz''demeyin! Rusya, eski ittifakını yeniden kurma yolunda

26 Ağustos 2017 Cumartesi

Orta Doğu'daki savaş, Pasifik'e yönelen yeni savaş havası ve Ukrayna - Rusya arasında cidden çıkması istenilen savaş ortamına baktığımızda, bizi yanıltarak başka yere yönelten bir durum olduğunu görmekteyiz.

Türkiye - Rusya ilişkilerinin iyiye gitmesi hatta daha daha iyi olması, bölgesel ve dünya dengesi için çok çok önemlidir. Buna diyecek bir şeyimiz yok. Hatta Türkiye'nin elini güçlendirecek her türlü durumu desteklemek, milli çıkarlara göredir. Lakin bunu yaparken, Rusya'nın başka yandan etrafında kurgulamak istediği siyasi oluşumları da gözardı etmemek lazım. Bunu zaman zaman yazıyorum. Belki de yorucu oldu bu kadar uyarı yazıları. Lakin tehlike sinyali o kadar net ki, bunu zaman zaman uyarmak bile az gelmektedir.

Rusya; Anglo-Amerikan çemberini delmek için esas baskıyı, eski coğrafya üyeleri olan komşu cumhuriyetlere yapmaktadır. Bunu nereden bilmekteyiz?Kazakistan, Azerbaycan, Ermenistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Gürcistan, Moldova, Belarus, Tacikistan gibi elinden vermeyecek ülkelere yönelen poltikaları ile sezmekteyiz. Hepsine göre değişen, lakin sonuç olarak hepsinin kendi yanında durmasını istediği bir yöntem söz konusudur.

"Mümkün değil" gibi cümleleri kullanmasak iyi olacak! Çünkü böyle bir dünya ortamı ve Rusya, yok ortada! Sovyetlerden kalan son borçlarını ambargo döneminde bitiren bir Rusya söz konusudur. Neden Sovyet borçlarını son kuruşuna kadar ödedi Rusya?

Zorlama filan yok ortada! Birlik dağılırken; geçmişine, tarihine ve borçlarına talip olduğunu, Rusya kendisi ifade etti ve son borcunu geçtiğimiz hafta ödeyerek bitirdi Rusya. Peki bu ne vermekte Rusya'ya? "Yeniden kendi hinterlandımdır ve istediğimi yaparım" gücünü verdi. "Parasını da, borcunu da, vebalini de ben çektim" dedirtti. "Şimdi geleceğine de ben karar veriririm" demekte Rusya. Sovyetler Birliği diye bir birliğin yeniden gündeme gelmesi söz konusu değil elbet. Burada isme takılmayalım. Rusya patronajında oluşacak yeni siyasi merkeze odaklanırsak, doğruları görebilme imkanı kazanacağız.

Ermenistan'la ortak ordu kurulması kararını verdi Rusya. Belarus'la ortak devlet modelinde zaten hemfikirler. Kazakistan; her ne kadar mesafeli dursa da, Rusyasız yol yürüme gücü yok. Kırgızistan; tamamen Rusya etiketinde. Özbekistan ve yeni yönetimin frekansı, Rusya renginde. Gürcistan; zaten param parça olmuş topraklarına artı olarak Rusya'nın her an müdahale etme hevesi. Azerbaycan ise şimdilik denge kuruyormuş gibi gözükmekte, lakin bayağı zorlandığı ve sıkıştırıldığı da ortada. Rusya'nın durumu ekonomik olarak pek parlak değil! Lakin bu durum, Rusya'nın hareket gücünü etkileyecek çapta değil. Bu da ortada! Amerika'nın yeni ambargolarla Rusya'yı savaşa itmekte olduğu doğru tespit. Lakin bu durumda da, etki alanını elinden alacağı kanati yanlış Amerika'nın! Mesele şu ki; Rusya sıkıştıkça, gemideki yükleri gemiden atma yolunu tutmamakta. Aksine, gemidekilerin elini cebine atmasını tetiklemekte. Rusya'da yapılan Orta Asya, Kafkasya ve Azerbaycan kökenli yatırımları, bir nevi zorla yaptırılmış yatırımlar olarak okumamız lazım. Bir nevi "elim sana deymeden, paralar buraya" tabiri söz konusudur.

Bu arada İsrail, bu coğrafyada çok aktif. İsrail istihbarat örgütü Mossad'ın, aktif olarak buralarda bulunduğuna dair ciddi iddialar söz konusu. Azerbaycan, Kazakistan ve Gürcistan'ın, en önemli odak noktaları olduğu konusunda bayağı verilerin bulunduğu konuşulmaktadır. Diğer taraftan Irak-Suriye istikametindeki YPG-PKK hattına parasal destek konusunda ciddi iddialar söz konusudur. İsrail'in; bu hatta eski Sovyet cumhuriyetleri üzerinden hangi amaçla dizayn verme çabası olduğuna odaklanmamız lazım. FETÖ üzerinden İsrail'in arzularının bir dönem gerçekleştiği aşikardır. Şimdi hangi kılıfta, hangi aktörlerle, hangi yeni dizayn içerisinde yeni planlar söz konusu olduğunu hep sormalı, sordurmalıyız zannımca. FETÖ konusunda herşeyin bittiği bilgilerinin de yanlış olduğu, halen isim ve kılıf değiştirilerek Orta Asya ve Kafkasya'da mevcudiyetlerinin devam ettiği istikametinde kuvvetli veriler söz konusudur.

Peki Amerika - Rusya kapışmasında, bu gücü ne kadar ve kimler kullanacak?Koskoca Rusya, neden İsrail'i hoşnut tutmaya gayret etmekte? Yahudi lobisinin, Rusya içerisindeki konumu, gücü ve yapmak istedikleri ne? Ermeni lobisi ile Yahudi lobisi çıkarları, Rusya genelinde neden birleşebildi? Rusya Devleti; kimleri, hangi dinamikleri kullanarak, eski coğrafya ile yeniden denge oluşturma peşinde? Yeni savaş arzusunu tetikleyen Amerika, Rusya'yı hangi siyasi ortamı pekiştirmeye itecek? Bunları ileride hep beraber göreceğiz. Şimdiden gördüğümüz şey şu; Rusya eski ittifakını yeniden kurma yoluna girdi ve "sakın yapamaz" demeyin...