21 Ocak 2021 Perşembe / 7 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yalçın AKDOĞAN
yalcinakdogan@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Yeni Bakanımız…

13 Kasım 2020 Cuma

Yeni Hazine ve Maliye ve Bakanı Lütfi Elvan’a Allah’tan hayırlı muvaffakiyetler diliyorum. Kritik bir zamanda çok önemli bir görev üstlendi.

Elvan’ın devlet tecrübesi, bürokrasi tecrübesi ve siyaset tecrübesi olmak üzere üçlü bir donanıma sahip olduğunu biliyoruz.

Devlet Planlama Teşkilatı deneyimi Elvan’ın geniş yelpazede teknik bilgi sahibi olmasını sağlamıştır ancak bu bilgi, masa başı teorik birikimle değil sahaya, araziye, halka dokunan bir siyasi tecrübeyle yoğrulmuştur.

Elvan tam anlamıyla bir ‘joker oyuncu’ gibidir. Nerede ihtiyaç olursa orada rahatlıkla görev yapabilir. Bu hem müktesebatıyla ve tecrübesiyle ilgilidir, hem de güvenilir kişiliğiyle

Elvan önce Karaman’da milletvekili seçildi sonrasında Antalya’da ve Mersin’de aday gösterildi ve milletvekili oldu. Bir siyasetçi için yeni bir şehirde halkın kabulüne mazhar olabilmek, şehrin dinamiklerine ve aktörlerine uyum sağlayabilmek kolay değildir.

Özellikle son dönemde Mersin’deki gayretli çalışmaları AK Parti açısından büyük kazanım olmuştur.

Joker oyuncu olmak hem güven duyulmakla ilgilidir, hem güveni boşa çıkarmamak, daha önceki görevlendirmelerde başarılı performans sergilemekle ilgilidir.

Elvan sadece farklı şehirlerde siyasi görevler üstlenmedi; AK Parti hükümetlerinde Ulaştırma Bakanlığı’ndan Başbakan Yardımcılığına ve Kalkınma Bakanlığı’na kadar farklı görevler üstlenirken Parti yönetiminde ve Meclis komisyonlarında da önemli görevler aldı.

Bakanlıktan ayrıldıktan sonra getirildiği parti ve komisyon görevlerinde hiç yüksünmeden, hiç motivasyon kaybetmeden geceli-gündüzlü çalıştı.

Elvan’ın devlet ve bürokrasi tecrübesi rasyonel karakterini, halka dönük siyasi çalışmaları ise duygusal karakterini çok güçlendirmiştir.

Ekonomi yönetiminde rasyonel olmak ne kadar önemliyse halkın duygu dünyasını kavrayabilmek de o kadar önemlidir. AK Parti’nin 18 yıllık başarısı bu birlikteliği sağlayabilmesinden kaynaklanmaktadır. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın tabiriyle ‘sofranın ve sokağın dili’ni iyi okumak gerekir.

Elvan herkesle samimi diyalog kurabilen, içten ilişkiler geliştirebilen, mütevazı ve alçakgönüllü bir kişilik yapısına sahiptir.

Reel politikayı, dünya gerçekliğini, ülke şartlarını rasyonel olarak muhakeme edebilmek ama normatif olanı, ilkeyi, değerleri, hayal dünyasını kaybetmemek siyasi başarı için elzemdir.

Elvan’ın AK Parti hareketinin neredeyse her kademesinde bulunan bir kişi olarak bir dava şuuruyla, bir millet aşkıyla, bir devlet perspektifiyle elinden gelen gayreti göstereceğine inanıyorum.

Çok çalışmak ve samimi gayret göstermek bile başarıya ulaşmanın ilk adımıdır.

Elvan’ın verdiği ilk mesajlar iç ve dış ekonomi çevreleri tarafından olumlu algılanmıştır.

Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın demokrasi, hukuk devleti, reform, yapısal tedbirler vurgulu ekonomi mesajları yeni dönemin omurgasını oluşturmaktadır.

Ekonomi yönetimi Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğinde önemli başarılara imza atacaktır. AK Parti iktidarları tüm aktörleriyle ve bir bütün olarak Türk ekonomisini önemli bir noktaya getirmiştir. Özellikle harici ve dâhili saldırılara, büyük meydan okumalara, manipülasyonlara ve algı operasyonlarına karşı Türk ekonomisinin sarsılmaması ve büyüme motivasyonunu sürdürebilmesi takdire şayandır. Şimdi önümüzde 2023 hedefleri durmaktadır.

Her yeni adımın yeni bir umut olarak görülmesi çok değerlidir. Bayrak yarışında bayrağı devralan Naci Ağbal ve Lütfi Elvan bu çerçevede yeni bir heyecan oluşturmuştur. Hayırlı olsun.