03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Mehmet METİNER
mmetiner@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Yeni eksen: TÜRKİYE!

22 Ağustos 2020 Cumartesi

Cumhurbaşkanımız beklenen müjdeyi verdi.

Karadeniz’de keşfedilen doğal gaz yatakları Türkiye’yi eksen ülke konumuna oturtacak.

Açıklanan 320 milyar metreküplük oran ilk aşamada belirlenen bir oran. O geniş sahada devamı gelecek inşallah.

Akdeniz’den de yakın zamanda iyi haberler bekliyoruz.

Türkiye’nin ekonomik anlamda belini büken faktörlerin başında bu alandaki dışa bağımlılığımız geliyor. 

Cari açığımızın çok önemli bir sebebi bu.

Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği tarih, o birilerinin iddia ettiği gibi uzak bir tarih hiç değil: 2023. 

Evet keşfedilen bu doğal gazımız 2023’te Türk milletinin istifadesine sunulmuş olacak.

O tarihten itibaren cari açığımızda önemli bir eksilme olacak demektir. Süreç içerisinde cari açığımız tamamen kapanacak hatta cari fazlalığımız olacak. Karadeniz’deki diğer sondajlarımızla birlikte Akdeniz’deki sondajlarımızdan alacağımız güzel haberler Türkiye’yi eskisiyle kıyaslanmayacak ölçüde mihver ülke konumuna yükseltecektir. 

Türkiye siyaseten güçlü ve istikrarlı, ekonomik anlamda da güçlü ve karlı bir cazibe merkezine dönüşecektir.

Erdoğan liderliğindeki Türkiye artık eksen bir ülke.

Kendi ekseninde ürettiği değerlerle rol model bir ülke.

Demokrasisi bölgesindeki ülkelerinkiyle mukayese edilemeyecek ölçüde gelişkin, siyasal istikrarı yeni hükûmet modeliyle güçlü ve ekonomisi tüm dış saldırılara ve müdahalelere karşı dirençli bir ülke. 

Hatırlatalım:

Berat Albayrak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğunda ülkenin enerji politikası tamamen millî ve yerli bir eksene oturtuldu.

O tarihe kadar belirtilen bölgelerde sondaj çalışmaları kiralanan gemilerle yapılıyordu. Hükûmetin kendine ait gemileri yoktu. 

Berat Albayrak’ın Bakanlığa gelmesiyle birlikte Cumhurbaşkanımızın talimatıyla gemiler alındı. Bugünkü gemiler o tarihte alınan gemilerdir.

Berat Albayrak’ı haksız yere eleştirenler bilsinler ki bugünkü kazanımın/keşfin arkasındaki isim bizatihi kendisidir. Şimdiki değerli Bakanımız Fatih Dönmez Berat Albayrak’ın Müsteşarıydı. Berat beyin Hazine ve Maliye Bakanı olduktan sonra bile bu sahadaki çalışmalarla bizatihi ilgilendiği biliniyor. 

Berat Albayrak’ın dediği bir şey çok önemlidir. Erdoğan liderliğindeki Türkiye’nin hem siyaseten hem iktisaden arz ettiği önemini, bir başka deyişle stratejik önemini ortaya koyan şu sözü not edilmelidir:

“ Ne Doğu ne Batı! Yeni eksen: Türkiye!”

Bu artık bir temenni olmaktan çıkıp realiteye dönüşmüş bir olgu.

Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Ve her şey çok daha güzel olacaktır.

Bitirmeden belirteyim:

Cumhurbaşkanımız açıklama yapmadan önce CHP adına kimi siyasetçilerin ve besleme ağızların Erdoğan düşmanlığı üzerinden çıkardıkları gazlar ziyadesiyle rahatsız ediciydi. Devasa bir ekonomik kazanımdan Erdoğan Hükûmetinin sadece ekonomik anlamda değil siyaseten yararlanacağı düşüncesiyle nefretlerini kusanların çizgisine savrulmadığı için CHP akıllıca bir siyasal tutum almıştır. 

CHP genel Başkan yardımcısı Ahmet Akın’ın “Amasız, fakatsız, ancaksız! ” diyerek sevinç ve destek açıklamasında bulunması umarım o kendi içlerindeki malum siyasetçilere ve kalemşorlara bir ayar çizgisi oluşturur.

Türkiye kazanırsa hep birlikte kazanmış oluruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’ye kazandırdığı kazanımların arkasında tebrik, teşekkür ve takdirle durmak, özlediğimiz muhalefet anlayışının siyasetine dönüşürse ayrıca demokrasimiz de kazançlı çıkmış olacaktır.

Yeni eksen Türkiye’ye selam olsun.