Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Muhittin BOŞAT
mbosat@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Yeni sezon bu MHK ile zor biter!

28 Haziran 2017 Çarşamba

Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören 10 gün kadar önce bir TV programında yapmış olduğu konuşmada bazı kurulları ile ilgili değişiklik sinyali vermiş ve kurul başkanları ile oturup konuşacağını söylemişti. Bana göre, gelmiş geçmiş en başarısız MHK Başkanı olan Yusuf Namoğlu ile geçtiğimiz perşembe günü görüşen TFF Başkanı Demirören herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak aldığımız duyumlara göre kuruldan Metin Tokat’ın istifa ettirilmesi karşılığında Yusuf Namoğlu’nun MHK Başkanı olarak göreve devam ettirilmesi kararı verilmiş.

Peki MHK Başkanı Yusuf Namoğlu hangi başarısı karşılığında göreve devam edecek?

Geçtiğimiz sezon hakem atamalarında doğru, tarafsız başarıyı ön planda tutan adil atamalar yaptı mı?

Cevap kesinlikle hayır!

Hakem ve Gözlemci eğitimlerinde başarılı oldu mu?

Cevap kesinlikle hayır!

İstikbal vadeden, Türk hakemliğinin geleceğini kurtaracak yeni hakemleri ortaya çıkardı mı? Cevap kesinlikle hayır!

UEFA ve FIFA hakem kurulları ile Türk hakemlerinin önünü açacak ilişkiler kurabildi mi?

Cevap kesinlikle hayır!

Hakemlere uygulanan fitness testlerini doğru, adil ve hakem ayrımı yapmadan uygulayabildi mi?

Cevap kesinlikle hayır!

Peki bu kadar başarısızlık ortada iken nasıl oluyor da Yusuf Namoğlu MHK Başkanı olarak göreve devam edebiliyor?

Bu kadar başarısızlığın sorumlusu, her şeyi bildiğini zanneden, her şeyi tek başına yapmaya kalkışan MHK Başkanı Yusuf Namoğlu değil de Metin Tokat mı oluyor? İşin özü Beşiktaş şampiyon oldu ve TFF yönetimindeki Başkan Yıldırım Demirören, Cengiz Zülfikaroğlu, Hüsnü Güreli ve Mete Düren gibi Beşiktaşlı isimler MHK Başkanı’ndan son derece hoşnutlar!

TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı da hemşerisi Yusuf Namoğlu’nun devam etmesini istiyor. Yani TFF yönetimindeki etkili isimler Türk futbolunu ve Türk hakemliğini zerre kadar düşünmüyorlar!

Hakem ve gözlemci atamalarının doğru yapılmaması, eğitim işinin rezalet olması, yeni hakemlerin yetişmemesi, UEFA Hakem Kurulu ile olan ilişkilerin hızlı bir şekilde kan kaybetmesi hiç kimsenin umurunda değil! Kimse unutmasın ki geçen sezon zirve yarışı sadece Beşiktaş ile Başakşehir takımları arasında geçti.

Gelecek sezon ise üç yıldır şampiyon olamayan Fenerbahçe’nin, iki yıldır başarısız Galatasaray’ın ve otuz yıldan fazla süredir şampiyonluk hasreti çeken Trabzonspor’un da bu yarışın içinde olacağı düşünülürse, bu ligin MHK başkanı Yusuf Namoğlu ve ekibi ile yürümeyeceği çok açıktır. Onun için gelecek sezon futbolumuzu bekleyen kaos için TFF yönetimi şimdiden hazır olmalıdır!