27 Ocak 2021 Çarşamba / 13 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Alper TEKBAŞ
alpertekbas@gmail.com
Yazarın Sayfası

Yeni sistemle turizmde daha da hızlanacağız

15 Temmuz 2018 Pazar

Bugün milletimizin kanıyla, canıyla vatanı bayrağı için şehit düştüğü, gazi olduğu 15 Temmuz Destanı’nın 2. yıldönümü... 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde saygı, minnet ve şükranla kahramanlarımızın önünde eğiliyoruz.

'Başkan diyebilirsiniz' dedi ve Cumhurun Başkanı her alanda olduğu gibi Türk turizmi için de gereğini yaptı. Yeni kabinede turizm sektörünün yakinen tanıdığı Türkiye’nin en büyük tur operatörü ve en iyi otellerinin başında gelen firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Ersoy Kültür ve Turizm Bakanı oldu.

Hafta içerisinde turizm sektöründe otelcisinden seyahat acentesine birçok isimle görüştüm. Sektör temsilcileri ve çalışanları müthiş umutlu ve sevinçli.

Evet Mehmet Nuri Ersoy, okul turlarından Kadıköy Salıpazarı’ndaki tur otobüs kalkışlarıyla Türkiye’nin turizm bölgelerine yaz kış, gece gündüz demeden adeta Türkiye’ye tatil çıkartması yaptı. Yurtiçi ,yurtdışı tur ve otel organizasyonlarında istikrarlı, güvenilir, özellikle tercih edilen sektör lideri ve öncüsü bir turizm kariyeriyle dikkatleri çekti.  

Turizm sektörünün ve turizmcinin önünü açacak ve güçlü Türkiye 2023 hedeflerinde ülkemiz ekonomisine ve vizyonuna gerek rakamlarla gerekse yaptıklarıyla artı değerler ve kazanımlar katacağı yönünde kimsenin şüphesi yok. Turizm sektörünün de desteğini alacağı aşikar.

Kişisel öngörülerimin arasında özellikle yerli turistin farklı tatil alternatifleri ve imkanlarıyla da yüzünü güldürecek. Sözü çok uzatmadan konuyla ilgi görüştüğüm, Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ile birçok projede birlikte yol alan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın  düşüncelerini  sizlere aktarmak isterim:

“Yeni kabine ile birlikte Türkiye’yi her alanda büyütecek bir vizyon çizilirken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tüzel kişiliğinin korunması ve bakanlığın başına turizm sektörünün içinden gelen hem seyahat acentacılığı hem otelcilik alanında önemli yatırımları bulunan, turizm sektörünün her kademesindeki sorunlara vâkıf bir ismin atanması, gelecek adına turizm sektörünün umut ve beklentilerini artırmıştır. Türkiye, şüphesiz ki bir turizm ülkesidir. 1980’li yıllarda başlayan ülkemizin turizmdeki yükseliş süreci, 2002 yılı sonrasında hız kazandı ve Türkiye, dünya turizminde söz sahibi bir ülke konumuna geldi. Bu vesileyle; ortaya koydukları çabalarla Türkiye’nin bir turizm ülkesine dönüşmesinde emeği geçen tüm eski turizm bakanlarımıza da bir kez daha şükranlarımızı sunmak istiyoruz.

Artık yeni bir sürecin başında bulunuyoruz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hayata geçmesi ile birlikte turizmde yeni bir yükseliş hamlesinin eşiğine gelmiş durumdayız. Bu yöndeki inancımızı güçlendiren husus ise; Kültür ve Turizm Bakanlığı’na turizm sektörünün içinden gelen pratikliği, ticaretteki başarısı, duruşu, sektörle yakın ilişki içinde oluşu ve değişime olan inancı ile Mehmet Ersoy’un getirilmesidir.

Sayın Mehmet Ersoy; küresel turizmdeki gelişmeleri yakından takip eden, uluslararası rekabeti bilen, 'Endüstri 4.0', 'Yapay Zeka' gibi kavramların öne çıktığı, dijitalleşmenin ve teknolojik gelişmelerin sektörü dönüştürdüğü bir süreçte, tüm bu gelişmelere hakim bir isim. Bu çerçevede Sayın Mehmet Ersoy’un önümüzdeki dönemde ülkemizin dünya turizminde ön plana çıkmasını sağlayacak şekilde, özellikle tanıtım ve pazarlama alanında önemli bir vizyon ortaya koyacağına olan inancımız tamdır. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy’un görevi devralırken yaptığı açıklamalar da geleceğe umutla bakmamız için bizlere ayrı bir güç vermiştir. İnanıyoruz ki; yeni dönemde teşvik sisteminin güncellenmesi, çözüm odaklı, bürokratik engellerden arındırılmış, esnek yönetim modeliyle ivedi biçimde sektörün yaşayabileceği sorunları çözecek bir anlayış devreye girmiş olacak. Sektörde turizm örgütlerinin yanı sıra turizm çalışanlarından halka kadar hepimizin oluşturacağı ortak dil ve ortak ses ile daha iyi bir hizmet vereceğimiz kanaatindeyim. Sayın Ersoy’un sadece turizm alanında değil aynı zamanda Bakanlığın bir diğer sorumluluk alanı olan kültür alanında da önemli çalışmalara imza atacağına, ülkemizin kültürel gelişimine katkı sağlayacak proje ve çalışmalar gerçekleştireceğine inanıyoruz. TÜRSAB olarak önümüzdeki dönemde; Sayın Mehmet Ersoy'a her türlü desteği vermeye hazırız. Bu vesileyle başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm kabineyi tebrik ediyor, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy’a da başarılar diliyoruz. Ülkemiz ve turizm sektörü için hayırlı uğurlu olsun."