20 Ocak 2021 Çarşamba / 6 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Yalçın AKDOĞAN
yalcinakdogan@stargazete.com
Yazarın Sayfası
Dinle

Yeni yıl, yeni bakış açısı…

01 Ocak 2021 Cuma

Yeni yıla giriyoruz. 2021’e yeni bir heyecanla, ümitle, Allah’ın rahmet ve inayetine sığınarak girelim.

2020’nin zorluklarına karşı 2021’in daha iyi geçmesini istiyorsak önce kendi bakış açımızın ayarlarını gözden geçirmeliyiz.

İnsan bütün dünyayı kendi iç âleminin merceğinden görür. Bu yüzden dünyanın daha aydınlık olması için mücadeleye karanlık gözlükleri çıkararak, kendi zaviyemizi düzelterek başlamak durumundayız.


Âlimler ne güzel demişler:

Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen, hayatından lezzet alır.”

Sana safa (mutluluk) veren şeyi al, üzüntü ve keder veren şeyi terk et.”

Hz. Ali’nin dediği gibi, “İlim, mü’minin dostu, ağırbaşlılık veziri, akıl yol göstericisi, amel komutanı, yumuşaklık babası, iyilik kardeşi ve sabır reisidir.”

Şeyzeri ise “sabır, üstün huyların komutanı ve lideridir” ve “ağır başlılığın meyvesi sabırdır” der.

Moral-motivasyon, iyimserlik, psikolojik rahatlık, empati/sempati gibi kavramlar zorlukları aşmak için büyük önem taşıyor.

İnsanın halet-i ruhiyesi kötüyse bütün dünya kapkara kesilir, yakınları sıkıntıdaysa yerküre dapdar olur, sağlığı bozulduysa hayatın fişi çekilmiş gibi hisseder.

Salgın hastalıkla mücadelede gördük ki, en önemli şey morali yüksek tutmak, iyimser olmak ve birbirine kol-kanat germek.

Böyle zamanlarda duygudaşlık, yoldaşlık, arkadaşlık, kardeşlik en önemli korunak mekanizması, en hayati tutunma halkasıdır.

Kendimizden daha iyi değil daha kötü durumda olanlara bakmak sadece halimize şükretmek için değil, onlara sahip çıkmak için de bir gerekliliktir.

Hamdolsun inancımız, her şeyin ilahi kontrol ve gözetim altında olduğu, Allah’ın rahmet ve inayetinin her şeyi kuşattığı düşüncesiyle müthiş bir rahatlama sağlıyor. Mutlak ilim ve kudret sahibi bir Yaratıcı’ya teslimiyetten daha büyük bir güç olamaz.

Allah’a dayanan, birbirine sarılan bir topluluk zorluklarda debelenen bir karamsarlık içinde olmak yerine büyük hedeflere ulaşacak bir özgüven içinde olur.

Özgüven ve ümit birbirini besler, biri yükseldiğinde diğeri de yükselir.

Geçen seneye muhasebe ve özeleştiriyle bakabiliriz ama yeni senelere yeni duygularla, yeni hedeflerle, yeni heyecanlarla bakmak durumundayız.

Bu yüzden bakış açımızın ibresini olumluya çevirelim.

Kolaylaştıralım, zorlaştırmayalım.

Müjdeleyelim, nefret ettirmeyelim.

Küsmeyelim-küstürmeyelim, barışalım-barıştıralım.

Ayrılmayalım, birleşelim.

Dışlamayalım, kucaklayalım.

Aziz milletimize hayırlı seneler, sağlık ve afiyetler, huzur ve esenlikler diliyorum.