23 Nisan 2021 Cuma / 11 Ramazan 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Ali Sami ALKIŞ
asalkis@stargazete.com
Yazarın Sayfası

Yeter artık, dik durun!

10 Eylül 2019 Salı

İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya ve Fransa gibi; Avrupa futbolunu domine eden 5 temel ülkeden vazgeçtim, daha alt kategörideki diğerleri arasında, ufak-tefek kıytırık futbol ülkelerine puan kaptıran (Bizim dışımızda) başka kimse yok... 

***

Evet; Malta, Andorra, Faroe Adaları, Liechtenstein, Lüksemburg, San Marino, Moldova gibi ufak cep ülkelerinin (Üstelik hepsine birden) puan kaybeden tek ülke biziz.

Kimine yenildik, kiminle berabere kaldık... Öyle tuhaf bir durum oldu ki; diğer ülkeler onlara (Bırakın puan kaptırmayı) korner atışı bile yaptırtmazken, bunlar her şeyin ilkini bize karşı becerdiler. Son Andorra maçında, az daha bunların tekrarı yaşanacaktı. Son dakika golüyle ancak sıyırabildik.

Artık futbolunu büyük ölçüde geliştiren ve iddialı bir ülke konumuna gelen İzlanda bile; eskiden bu grubun arasındaydı. İşte o günlerindeki İzlanda, tarihindeki ilk 5 galibiyetinin dördünü Türkiye’ye karşı almıştı.

Son olarak Andorra da, bizden puan kopartacakken; 89’uncu dakikada attığımız golle, zor bela kurtulduk. Yoksa, tarih gene tekerrür edecekti.

Bir tek Cebelitarık’a puan kaptırmadık. Çünkü yeni kurulan bir ülke olduğu için, henüz karşılaşmadık. Onlar da moral için, bizimle oynamayı bekliyor. O duruma düştük!

***

Bugün Moldova ile karşılaşacağız... Ödüm kopuyor. Cep ülkelerine karşı puan kaybetmekte dünya rekorunu elinde bulunduran, Dünya rekorunu elinde buluduran Türkiye; gene geleneğini sürdürecekmiş gibi görünüyor. Aman Allah korusun!

Düşünebiliyor musunuz; İstanbul’daki maçta tribünleri dolduran seyirci; rakip ülkenin toplam nüfusundan bile daha fazlaydı... Yüreğimiz ağzımıza geldi.

Sütten ağzımız yandığı için, ayranı üfleyerek içmek zorundayız. Finansal hacim itibariyle, Avrupa’nın 6. büyük futbol ülkesi olduğumuzu iddia ettiğimiz bir dönemde; yeniden alay konusu olmayacak bir skor istiyorum.

Ne olur, ama ne olur; bizi utandıracak bir şey yapmayın. Yeter artık!