• $ 5,8954
  • € 6,5078
  • 281.627
  • 99027.8
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Cüneyt Özek

cozek@stargazete.com

Zayıflama ilaçları!

10 Nisan 2016 Pazar

Günümüzün en önemli sorunlardan biri obesite.

Modern hayatın bizlere dayattığı hareketsiz yaşam, özellikle fast-food kaynaklı düzensiz beslenme, şekerli içeceklerin yaygın bir şekilde kullanımı şişmanlığın yaygınlaşmasının başlıca sebepleri. Bunun yanı sıra,  ince olmanın popüler kültür tarafından kutsanması, insanların özellikle genç kızların her türlü tehlikeyi göze alacak şekilde arayışlara yönelmelerine ve psikolojik bir takım bozukluklara yol açıyor. Bulimia, yani yemek yedikten sonra yediğini çıkarma, özellikle batı dünyasında, pek çok genç kızın yaşamına mal olmuş durumda. Sıfır beden saçmalığı, idealize edilen hasta görünüşlü manken fiziği bu ülkeler de, büyük tartışmalara yol açıyor.

Ülkemizde bu şekilde bir durum pek söz konusu olmasa da, son zamanlarda kontrolsüz kullanılan ve internet üzerinden satışı yapılan bir takım zayıflama ilaçları gençlerimizin sağlığını tehdit ediyor. Ne olduğu belirsiz bir takım ilaçların kullanımı ölüme dahi yol açabiliyor. Kısa dönemde etkileri tam görülmese de uzun vade de etkileri çok kötü olabilecek bir takım ilaçlar söz konusu.

Gençlerimize ve ailelerine tavsiyem şu, zayıflama tek başına karar verilip, kontrolsüz bir şekilde yapılacak bir şey değildir. Sadece diyetle zayıflanırken bile pek çok sakıncalı durum ortaya çıkabilir.

Bu yüzden böyle bir karar verildiği zaman, mutlak surette bir profesyonele danışılmalı ve o kişinin kontrolünde zayıflama süreci yaşanmalıdır. Bu konu da tecrübe sahibi bir endokrinolog veya diyetisyenin kontrolü şarttır. Bilimsel destek alınmadan veya kontrol olmadan zayıflama sağlık problemlerine yol açar.

Bir plastik cerrah olarak, şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, sıfır beden bir saçmalıktır ve sadece günün modasıdır.  Sırf popüler kültürün dayatmasıyla sağlınızı tehlikeye atmaya hiç gerek yok. Aşırı kilo sorundur ve sağlığınıza bir tehlikedir ama zayıflamak da bir bilimdir, bilinçsiz yapılan her işlem gibi bilinçsiz ve rastgele zayıflama da ciddi problemler doğurur.

Sağlıcakla kalın.    

 

Suriye Milli Ordusu komutanları Tel Abyad´da sevinç gözyaşları döktü

Suriye Milli Ordusu komutanları Tel Abyad´da sevinç gözyaşları döktü

Haftaya damga vurdular: İşte o anlar

Haftaya damga vurdular: İşte o anlar

Mehmetçiğin gücüne güç katacak! Yerli 'bomba atarlar' teslim edildi

Mehmetçiğin gücüne güç katacak! Yerli 'bomba atarlar' teslim edildi

Dünyanın tepesinden nefes kesici manzaralar

Dünyanın tepesinden nefes kesici manzaralar