30 Kasım 2020 Pazartesi / 14 RebiülAhir 1442
Gece modu

Köşe Yazarları ve Köşe Yazıları

Zeliha Saraç
zsarac@stargazete.com
Yazarın Sayfası

'Zenginlerden Yüzde 90 Vergi Alın'

24 Ekim 2014 Cuma

Evet ben de isterim TCMB’nin politika kararlarını ve FED’in önümüzde ki hafta yapacağı toplantı olasılıklarını ve ya da TBMM’ye yeni sunulan bankacılık kanununun yorumlarını ama bütün bunlar sadece ‘’ANA SORUNA’’ çözüm getirmeye yönelik tedbirler ve ya yapılcaklar.

‘’ANA SORUN’’ ve ya ‘’BÜYÜK RESİM’’ bunlar değil….Ana sorun ‘dünyada ki gelir eşitsizliği’

Yine de yazının sonunda FED ile ilgi beklentilerimi yazarım…

Birkaç haber başlığına göz atalım ..

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P şöyle bir yorumda bulundu: ‘’Euro Bölgesi’nde kriz henüz bitmedi’’..Belki de yeni bir aşamaya girdi.Zaten yıllardır alınan önlemler yapılan kanunlar ve merkez bankalarının  icraatleri net bir çözüm getirmedi, tek başına getiremez de.Ayrıca kemer sıkma önlemleriyle de  çözülecek değil.

Diğer taraftan özlediğimiz güvercin, FED eski başkanı Ben Bernanke , Fed istihdam yaratıldığını görmeli açıklamasını yaptı..Seviyordu piyasalar  bu adamı ama önümüzde ki yıllarda güvercin Bernanke’nin dünyada ki gelir dağılımındaki eşitsizliğin tetikleyicisi olduğunu anlayacaklar…

‘’ZENGİNLERDEN YÜZDE 90 VERGİ ALIN’’

Bu başlık sanırım bazı kesimlerin hiç hoşuna gitmeyecek …Ama bu sözü söyleyen  Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman… Gerçi kendi ülkesi ile ilgili yapmış bu tesbiti ancak bence kızım sana söylüyorum gelinim sen anla durumu var… *Krugman kesinlikle çok yerinde bir cümle sarfetmiş .. "En çok geliri elde edenden en çok verginin alınması gerekiyor” ….Evet gerekiyor ama neden alınamadığını da yine kendi söylemiş Krugman ‘’ancak böyle bir şey bu siyasi ortamda çok mümkün değil’’…..Bu cümlede ki gizli özneyi anladığınızı varsayıyorum..

FED’in şimdiki başkanı Yellen  geçen hafta bir açıklama yaptı,’’ ülkedeki gelir dağılımı eşitsizliği son 100 yılın en yüksek seviyesine çıktı ve bu durum beni derinden endişelendiriyor.’’

Geçtiğimiz yıllardan itibaren tüm dünyada ülkelerde şehirlerde ayaklanmalar ve gösteriler görüyoruz ya, ne yazık ki önümüzde 2 yıl içinde bu  çatışmalar gücünü artırarak devam edecek..

Her ne olursa olsun eğer halkın cebine dokunursan işsiz bırakırsan aç bırakırsan , zenginlerin yaşadığı pırıltılı hayatları gözlerine sokarsan bu kaçınılmazdır.Bunu bilmek için ekonomist olmaya gerek yok..

Peki ne yapmalı;

Acilen dünyadaki en büyük ve güçlü ülkeler ve gelişmekte olan bizim gibi ülkeler bir araya gelerek ‘Gelir dağılımında ki adaletsizliği ve işsizliği azaltıcı tedbirlerle ilgili çalışmalar yapmalı ve uygulamalı…Peki çok mu zor …HAYIR…Sadece ne kadar istediklerine bağlı..

Maalesef geç kalıyoruz….

FED TOPLANTISI 28-29 ekim tarihlerinde yapılacak.Bu toplantı öncesi bir çok FED başkanından birbiriyle çelişen bir sürü açıklama geldi..Kafaları mı karışık yoksa, yükselen dolardan mı rahatsızlar ?  FED’in ekim ayında parasal genişlemeyi tamamen sona erdireceklerine dair işaretler ve faiz artırımın 2015 2. Çeyrekte yapılacağına dair piyasalarda hakim olan algı son bir aydır ABD dolarını dünyada ki tüm para birimlerine karşı değer kazanmasına neden oldu.Bu ABD’nin aslında şu ara işine gelmeyen bir durum ve görünen o ki FED başkanları bu algıyı değiştirmek için arka arkaya açıklamalarla sözlü müdahalelerde bulunuyor..Hatta San Francisco FED başkanı John Williams gerektiği takdirde Fed’in faiz oranlarını 2015’in ortalarından daha uzun süre sıfıra yakın seviyede bırakabileceklerini söylüyor. Hatta bir adım daha öteye giderek ek parasal genişlemeden bahsediyor…

Görünen şu FED ‘in haftaya yapacağı toplantı kritik bir toplantı olacak ..Her şeye hazırlıklı olun..

* Huffington Post haberi

Twitter.com/zelihasrc