Tüm Yazarlar
Zafer Meşe Yazıları
Bavyera seçimleri koalisyon hükümetine ne söylüyor?
Zafer Meşe
Görünen o ki, Alman seçmenlerin kitlesel partilere olan güveni azalmaktadır. Seçmen, hükümetin, ülkenin temel sorunlarının çözülmesini sağlayacak reçeteleri olmadığına inanmaktadır. Şayet CDU ve SPD, Hessen eyaleti seçimlerinde oy kaybına devam ederse, ki son kamuoyu yoklamaları bu negatif trendi göstermekte, koalisyon hükümetini zorlu aylar bekliyor demektir.
24 Haziran ve yurtdışı seçmen
Zafer Meşe
Yurtdışındaki Türk seçmeninin 24 Haziran seçimlerinde siyasi katılımda üstün bir performans sergilemesi hayra alamettir. Bu, toplumsal bilincin ve mobilizasyon kabiliyetinin yüksek olduğuna işarettir. Bu nitelikler Türk toplumunun Alman kamuoyundaki nüfuzunu artırma adına yapılacak çalışmalarda belirleyici olacaktır.
PKK/PYD Almanya için de yakın tehdit
Zafer Meşe
Alman siyasetinin bugünlerde Afrin operasyonuna karşı sert duruşunun en az iki temel sebebi var. Bunlardan birincisi Almanya’da terör yandaşlarının şiddet içerikli saldırılarını Alman kurum ve kuruluşlarına yönlendirmesi ikincisi ise Türkiye’nin yakın coğrafyasında bölgesel oyun kurucu güç konumuna gelmesi ve kendine daha geniş nüfuz alanı sağlamasıdır.
Alman siyasetinin kaderini kim belirleyecek?
Zafer Meşe
Almanya’nın yeni koalisyon hükümeti ve gelecekteki hükümetlerinin Türkiye ile ilişkilerinde eski Türkiye reflekslerinden arınıp yeni Türkiye’nin milli menfaatlerini de dikkate alarak müşterek çıkarlar zemininde hareket etmesi gerekecektir. Almanya’nın bu yeni denklemi algılama sürecini Türkiye’nin kamu diplomasi araçlarıyla hızlandırması isabetli olacaktır.