Genel

Adıyaman'da "Kış Ortası Su Kuşları" sayımı


Adıyaman'da "Kış Ortası Su Kuşları" sayımı - Atatürk Barajı ile Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı'nda 25 türden 8 bin 64 kuş bulunduğu belirlendi - Bölgede, Türkiye'de nesli tehlike altındaki alaca yalıçapkını da görüldüADIYAMAN (AA) - Adıyaman'da Kış Ortası Su Kuşları (KOSK) sayımı yapıldı.


Doğa Koruma ve Milli Parklar Adıyaman Şube Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca Türkiye genelinde her yıl düzenli gerçekleştirilen su kuşları sayımları Adıyaman'da da yapıldı.

Her yıl şubat ayında yapılan KOSK sayımları, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü personeli ve biyolog kuş uzmanları tarafından Atatürk Barajı havzası ve Azaplı-İnekli bölgesindeki Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı alanlarında gerçekleştirildi. Türkiye'deki özellikle nesli tehlike altında olan türler için hazırlanacak tür eylem planlarına zemin oluşturmak için düzenlenen sayımlarda, bölgede 25 türden 8 bin 64 kuş bulunduğu belirlendi.

Adıyaman'da en çok 4 bin 684 sakarmeke, bin 343 büyük karabaş martı ve 590 Van Gölü martısı bulunduğu ifade edildi.

Sayım esnasında nehirler ile nehir deltalarında yaşayan ve Türkiye'de nesli tehlike altında olan alaca yalıçapkını da görüldü.




İkindi Vaktine Kalan Süre

Adıyaman
Salı
16 Ekim 2018
Rüzgar 9,3 km/h
Aralıklı bulutlar
29 °
16° 29°
Diğer Adıyaman Günleri İçin Tıklayın
Şehir Tiyatroları´nda bu hafta 7 oyun seyirciyle buluşacak

Şehir Tiyatroları´nda bu hafta 7 oyun seyirciyle buluşacak

Dağlık alanda inanılmaz keşif

Dağlık alanda inanılmaz keşif

Çekilmiş en iyi askeri fotoğraflar

Çekilmiş en iyi askeri fotoğraflar

Suud basını: 15 kişilik tim gözaltına alındı

Suud basını: 15 kişilik tim gözaltına alındı

En Çok Okunanlar