Kültür Sanat Yaşam

Demirciler bayramda "kelle" mesaisi yaptı


Demirciler bayramda "kelle" mesaisi yaptı - Denizli'deki tarihi Kaleiçi Çarşısı'na demirciler, demir dövdükleri ocakları bu sefer "kurban kellesi ve paçası" ütülemek için yaktıDENİZLİ (AA) - Denizli'de demirciler, demir dövdükleri ateş ocaklarını Kurban Bayramı'nda kelle ütülemek için yaktı.


Bayramyeri'ndeki tarihi Kaleiçi çarşısında Demirciler Caddesi'nde bulunan demirciler, Kurban Bayramı dolayısıyla demir dövdükleri ocaklarda bu kez kesilen kurbanların kelle ve paçalarını ütüleyip ateşle dağlıyor.

Kurbanlarını kesen vatandaşlar, hayvanların kelle ve paçalarını temizlemek için demirci atölyelerine getirirken, demirci ustaları yaktıkları ateşte hayvanların derilerindeki tüyleri temizliyor. Kızgın demirle kelleleri dağlayan ustalar, kelle ve paça ütme işini yetiştirmek için yoğun çaba harcıyor.

Demirci ustası Bilal Güloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 20 yıldan beri çarşıda demircilik yaptıklarını, her Kurban Bayramı'nda kesilen kurbanlıkların kelle ve paçalarını kardeşiyle ütülediklerini belirtti.

- "Ütülediğimiz zaman onun lezzeti başka oluyor"

Bayramda vatandaşların isteğini karşılamak için çalıştıklarını dile getiren Güloğlu, şunları söyledi:

"Bu biraz da bu yörenin geleneksel bir tadı. Kurban bayramlarında vatandaş kellesini muhakkak üttürmek istiyor. Biz de elimizden geldiği kadar yardımcı oluyoruz, gece 24.00'e 01.00'e kadar çalışıyoruz. Bugün de geldik, bir fazla kişiye hizmet vermek için uğraşıyoruz. Bunun ayrı bir lezzeti var. Bunda yüzme de yapılıyor ama aslında bu şekilde dağlayarak ütülediğimiz zaman onun lezzeti başka oluyor, güzel bir tadı oluyor. Onun için bunu tercih ediyor vatandaşlar."

Yetişebildikleri kadar ütüleme yapabildiklerini ifade eden Güloğlu, "Bazılarını geri çevirdik. Çünkü biraz fazla uğraş verdiğimiz bir iş." diye konuştu.

Demirci ustası Nihat Karakaya da çok rağbet olduğundan yetiştirebilmek için bayramda çocuklarıyla beraber kelle ütülediğini kaydetti.

Kestiği kurbanın kelle ve paçalarını demirciye getiren Ruhi Çetinkaya, kelleyi ütüleme işleminden sonra ailecek yediklerini belirtti.

Demirciler bayramda "kelle" mesaisi yaptı

Denizli'de demirciler, demir dövdükleri ateş ocaklarını Kurban Bayramı'nda kelle ütülemek için yaktı. Bayramyeri'ndeki tarihi Kaleiçi çarşısında Demirciler Caddesi'nde bulunan demirciler, Kurban Bayramı dolayısıyla demir dövdükleri ocaklarda bu kez kesilen kurbanların kelle ve paçalarını ütüleyip kızgın demirle dağlamak için mesai yaptı. Demirci ustası Bilal Güloğlu, her Kurban Bayramı'nda kesilen kurbanlıkların kelle ve paçalarını kardeşiyle üttükleri belirtti.Demirciler bayramda "kelle" mesaisi yaptı

Denizli'de demirciler, demir dövdükleri ateş ocaklarını Kurban Bayramı'nda kelle ütülemek için yaktı. Bayramyeri'ndeki tarihi Kaleiçi çarşısında Demirciler Caddesi'nde bulunan demirciler, Kurban Bayramı dolayısıyla demir dövdükleri ocaklarda bu kez kesilen kurbanların kelle ve paçalarını ütüleyip kızgın demirle dağlamak için mesai yaptı. Demirci ustası Bilal Güloğlu (solda) her Kurban Bayramı'nda kesilen kurbanlıkların kelle ve paçalarını kardeşiyle üttükleri belirtti.Demirciler bayramda "kelle" mesaisi yaptı

Denizli'de demirciler, demir dövdükleri ateş ocaklarını Kurban Bayramı'nda kelle ütülemek için yaktı. Bayramyeri'ndeki tarihi Kaleiçi çarşısında Demirciler Caddesi'nde bulunan demirciler, Kurban Bayramı dolayısıyla demir dövdükleri ocaklarda bu kez kesilen kurbanların kelle ve paçalarını ütüleyip kızgın demirle dağlamak için mesai yaptı.


İkindi Vaktine Kalan Süre

Denizli
Cuma
16 Kasım 2018
Rüzgar 7,4 km/h
Çoğunlukla güneşli
13 °
13°
Diğer Denizli Günleri İçin Tıklayın
Türk edebiyatı eserleri yabancı okuyucuyla buluştu

Türk edebiyatı eserleri yabancı okuyucuyla buluştu

Mehmetçik'ten 'nefes kesen' tatbikat

Mehmetçik'ten 'nefes kesen' tatbikat

Çin yapay Güneş geliştiriyor

Çin yapay Güneş geliştiriyor

Bilgisayar parçalarından altın çıkardı

Bilgisayar parçalarından altın çıkardı

En Çok Okunanlar