Genel

Festivale "ıslık dili" ile davet


Festivale "ıslık dili" ile davet - Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy sakinleri, 5 Ağustos Pazar günü yapılacak "Islık Dili Kültür ve Sanat Festivali"ne vatandaşları, ıslıkla haberleşme yöntemiyle davet ettiGİRESUN (AA) - Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy sakinleri, 5 Ağustos Pazar günü 21'ncisi yapılacak "Islık Dili Kültür ve Sanat Festivali"ne vatandaşları, ıslıkla haberleşme yöntemiyle davet etti.UNESCO tarafından "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi"ne aday olan kuşdilinin gelecek yıllara taşınması için geleneksel olarak düzenlenen "Islık Dili Kültür ve Sanat Festivali" öncesi Kuşköy halkı, Giresun'da etkinlik düzenledi.

Kuş dilinin anavatanı Kuşköy'deki vatandaşlar, il merkezine gelerek kemençe ve kuş dili eşliğinde Gazi Caddesi'nden Atatürk Meydanı'na yürüdü.

Islık Dili Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Şeref Köçek, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, yörede yüzyıllardır haberleşme amacıyla kullanılan ıslık dili kültürünü yaşatmaya çalıştıklarını söyledi.

Köçek, dili tanıtmak amacıyla her yıl festival düzenlediklerini ve kültürü gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerini belirterek, "Amacımız bu kültürümüzü yaşatmak, tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak. Her yıl çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Buradaki en önemli etkinliğimiz de bu yıl 21'inci kez düzenleyeceğimiz festivalimiz. 5 Ağustos Pazar günü düzenleyeceğiz. Herkesi pazar günü Kuşköy köyümüzde yapacağımız festivalimize bekliyoruz." diye konuştu.

Etkinlik kemençe eşliğinde horon tepilmesi ve Giresun karşılaması oynanmasıyla sona erdi.

Festivale "ıslık dili" ile davet

Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy sakinleri, 5 Ağustos Pazar günü 21'ncisi yapılacak "Islık Dili Kültür ve Sanat Festivali"ne vatandaşları, ıslıkla haberleşme yöntemiyle davet etti. UNESCO tarafından "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi"ne aday olan kuşdilinin gelecek yıllara taşınması için geleneksel olarak düzenlenen "Islık Dili Kültür ve Sanat Festivali" öncesi Kuşköy halkı, Giresun'da etkinlik düzenledi.


İkindi Vaktine Kalan Süre

Giresun
Pazar
18 Kasım 2018
Rüzgar 5,6 km/h
Aralıklı bulutlar
15 °
10° 15°
Diğer Giresun Günleri İçin Tıklayın
Kanije Zaferi - Tarihte bugün 18 Kasım 1601

Kanije Zaferi - Tarihte bugün 18 Kasım 1601

En Çok Okunanlar