Genel

Festivale "ıslık dili" ile davet


Festivale "ıslık dili" ile davet - Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy sakinleri, 5 Ağustos Pazar günü yapılacak "Islık Dili Kültür ve Sanat Festivali"ne vatandaşları, ıslıkla haberleşme yöntemiyle davet ettiGİRESUN (AA) - Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy sakinleri, 5 Ağustos Pazar günü 21'ncisi yapılacak "Islık Dili Kültür ve Sanat Festivali"ne vatandaşları, ıslıkla haberleşme yöntemiyle davet etti.UNESCO tarafından "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi"ne aday olan kuşdilinin gelecek yıllara taşınması için geleneksel olarak düzenlenen "Islık Dili Kültür ve Sanat Festivali" öncesi Kuşköy halkı, Giresun'da etkinlik düzenledi.

Kuş dilinin anavatanı Kuşköy'deki vatandaşlar, il merkezine gelerek kemençe ve kuş dili eşliğinde Gazi Caddesi'nden Atatürk Meydanı'na yürüdü.

Islık Dili Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Şeref Köçek, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, yörede yüzyıllardır haberleşme amacıyla kullanılan ıslık dili kültürünü yaşatmaya çalıştıklarını söyledi.

Köçek, dili tanıtmak amacıyla her yıl festival düzenlediklerini ve kültürü gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerini belirterek, "Amacımız bu kültürümüzü yaşatmak, tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak. Her yıl çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Buradaki en önemli etkinliğimiz de bu yıl 21'inci kez düzenleyeceğimiz festivalimiz. 5 Ağustos Pazar günü düzenleyeceğiz. Herkesi pazar günü Kuşköy köyümüzde yapacağımız festivalimize bekliyoruz." diye konuştu.

Etkinlik kemençe eşliğinde horon tepilmesi ve Giresun karşılaması oynanmasıyla sona erdi.

Festivale "ıslık dili" ile davet

Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy sakinleri, 5 Ağustos Pazar günü 21'ncisi yapılacak "Islık Dili Kültür ve Sanat Festivali"ne vatandaşları, ıslıkla haberleşme yöntemiyle davet etti. UNESCO tarafından "İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi"ne aday olan kuşdilinin gelecek yıllara taşınması için geleneksel olarak düzenlenen "Islık Dili Kültür ve Sanat Festivali" öncesi Kuşköy halkı, Giresun'da etkinlik düzenledi.


İkindi Vaktine Kalan Süre

Giresun
Cuma
21 Eylül 2018
Rüzgar 3,7 km/h
Yağmur
24 °
18° 24°
Diğer Giresun Günleri İçin Tıklayın
TEKNOFEST´te Kenan Sofuoğlu rüzgarı

TEKNOFEST´te Kenan Sofuoğlu rüzgarı

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

ABD’den Çin’e S-400 yaptırımı

ABD’den Çin’e S-400 yaptırımı

Kenan Sofuoğlu F-16'ya karşı yarıştı

Kenan Sofuoğlu F-16'ya karşı yarıştı

En Çok Okunanlar