Genel

"Şerbet-i Fünün Projesi"


"Şerbet-i Fünün Projesi" - Trakya Üniversitesi'nin "Şerbet-i Fünün Projesi" kapsamında Karaağaç yerleşkesini ziyaret eden turistlere Osmanlı kıyafetleri giymiş çalışanlar, farklı lezzetlerde Osmanlı şerbetleri ve tatlılar ikram edecek - TÜ Rektörü Prof.


Dr. Tabakoğlu: - "Besin takviyelerinde, sağlık uygulamalarında önemli bir yeri olduğunu bildiğimiz şerbetin, bu proje sayesinde günümüzde de hak ettiği önemi görecek olması bizim için çok değerli"

EDİRNE (AA) - Trakya Üniversitesi'nin "Şerbet-i Fünün Projesi" kapsamında Karaağaç yerleşkesini ziyaret eden turistlere Osmanlı kıyafetleri giymiş çalışanlar, farklı lezzetlerde Osmanlı şerbetleri ve tatlılar ikram edecek.

Trakya Kalkınma Ajansı 2018 Yılı Mali Destek Programından destek almasına karar verilen projenin protokolü Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ve TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu'nca imzalandı.

Rektör Tabakoğlu, tarihi kent Edirne'ye projenin bir değer daha kazandıracağını söyledi.

"Şerbet-i Fünün Projesi" üzerinde uzun zamandır çalıştıklarını aktaran Tabakoğlu, şunları kaydetti:

"Geleneksel Osmanlı kıyafetleri giymiş çalışanların, çeşit çeşit Osmanlı şerbetleri ve tatlıları ikram edeceği 'Şerbet-i Fünun', üniversitemizin ve Edirne'nin yüz akı projelerinden, mekanlarından biri olacak. Projenin en önemli yönlerinden biri, unutulmaya yüz tutmuş, birbirinden lezzetli, şifa niteliği taşıyan Osmanlı şerbetlerinin günlük yaşama taşınmasıyla yerli ve yabancı turistlerin binlerce yıllık geçmişe sahip kültürümüzü deneyimleyecek olması. Osmanlı denince birçok niteliğin yanı sıra şifalı şerbetleri de akla gelir. Şerbet, Osmanlı saray kültüründe altın ibriklerde sunulacak kadar itibar gören bir içecekti. Serinlemede, besin takviyelerinde, sağlık uygulamalarında önemli bir yeri olduğunu bildiğimiz şerbetin, bu proje sayesinde günümüzde de hak ettiği önemi görecek olması bizim için çok değerli."

Tabakoğlu'nun eşi Dr. Nilgün Tabakoğlu'nun fikri ve girişimleriyle hayata geçirilecek projeyle TÜ Karaağaç Yerleşkesi'nde bulunan tarihi bir binanın, Osmanlı Dönemi'ni temsil edecek şekilde donatılarak, hem tarihi değerlerin yaşatılması hem de ziyaretçilere, alışılagelmiş içeceklerden farklı olarak, sağlıklı, lezzetli, dillere destan Osmanlı şerbetlerinin sunulması hedefleniyor.

Mevsimine göre farklı meyvelerle üretilecek şifalı Osmanlı şerbetleri başta olmak üzere, Osmanlı tatlı ve yemekleri ile Osmanlı'ya özgü sanatların da yaşatılacağı proje kapsamında, eğitim çalışmaları ön planda tutulacak.

Projeyle, yerel halk ve turizm meslek çalışanlarına yönelik atölye çalışmaları ve eğitimler düzenlenerek kalkınmaya destek sağlanacak. Ayrıca Edirne'nin cazibe noktalarından biri olan Karaağaç bölgesinin tarih ve kültür koruma uygulamalarıyla turizm açısından canlandırılması amaçlanacak.İkindi Vaktine Kalan Süre

Edirne
Çarşamba
14 Kasım 2018
Rüzgar 9,3 km/h
Çok bulutlu
14 °
14°
Diğer Edirne Günleri İçin Tıklayın
Sokak ortasında pompalı tüfekli kız kavgası

Sokak ortasında pompalı tüfekli kız kavgası

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Efsanevi 'Ejderha Taşı' gün yüzüne çıkarıldı

Efsanevi 'Ejderha Taşı' gün yüzüne çıkarıldı

2019'da KYK burs ve kredi ücretleri ne kadar oldu? İşte KYK burs ücreti zamları

2019'da KYK burs ve kredi ücretleri ne kadar oldu? İşte KYK burs ücreti zamları

En Çok Okunanlar