Genel

Suriyeli hacı adayları Kilis'te


Suriyeli hacı adayları Kilis'te - Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi ve İdlib'den hacca gitmek isteyen Suriyeliler Kilis'e geldi KİLİS (AA) - Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi ve İdlib'den hacca gitmek isteyen Suriyeliler Kilis'e geldi.


Esselame Sınır Kapısı'ndan geçen Suriyeli hacı adayları, Kilis Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin nezaretinde, Öncüpınar Sınır Kapısı gümrük sahasına geldi.

İHH İnsani Yardım Derneği gönüllülerince burada Suriyelilere kumanya dağıtıldı.

Gümrük işlemlerinin ardından 350 Suriyeli, otobüslerle Gaziantep Havalimanı'na uğurlandı.

Hacı adaylarından Firaz Alitto, AA Muhabirine yaptığı açıklamada, İslam'ın beş farzından birini yerine getirebildiği için mutlu olduğunu belirtti.

Türkiye'ye hac vazifesini yerine getirmek isteyenlere yönelik sağladığı kolaylıklar nedeniyle minnettar olduklarını anlatan Alitto, "Türk halkı bize yardımcı oluyor. Savaşta Suriyelilerin yanında durdular. Allah onlardan razı olsun. Bilindiği gibi Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında Türk askerleri ile Özgür Suriye Ordusu mensupları terör örgütleri DEAŞ ve PYD/PKK'ya karşı birlikte mücadele etti. İnşallah Tel-Rıfat'ı da birlikte alacağız." diye konuştu.

Emine Salih ise savaş başlayınca Türkiye'ye sığındıklarını ve bir yıl kadar Konya'da yaşadıklarını ifade ederek, bu süreçte eşinin beyin kanaması geçirdiğini ve tedavisinin ardından tekrar Suriye'ye döndüklerini söyledi.

Suriye'ye dönüşünden kısa bir süre sonra eşinin vefat ettiğini anlatan Salih, "Hacca gidebileceğim için çok mutluyum. Allah herkese nasip etsin. Bana bundan daha iyi bir gün olmaz. Allah Türk devletinden razı olsun Türk devleti olmasa biz nasıl gidecektik." dedi.

Muhammed Nasır da İslam'ın bir hükmü olan hac görevini yerine getirebileceği için çok mutlu olduğunu, sevgi ve özlemle kutsal topraklara gittiğini aktardı.Suriyeli hacı adayları Kilis'te

Suriye'de Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi ve İdlib'den hacca gitmek isteyen Suriyelilerin kutsal topraklara yolculuğu başladı.


Suriyeli hacı adayları Kilis'te

Suriye'de Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi ve İdlib'den hacca gitmek isteyen Suriyelilerin kutsal topraklara yolculuğu başladı. Hacı adaylarından Firaz Alitto, (fotoğrafta) "Suriye'den buraya geldik gerçekten Türk halkı bize yardımcı oluyor. Savaşta Suriyelilerin yanında durdular. Allah onlardan razı olsun. Bilindiği gibi Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında Türk askerleri ile Özgür Suriye Ordusu mensupları terör örgütleri DEAŞ ve PYD/PKK karşı birlikte mücadele etti. İnşallah Tel-Rifat'ı da birlikte alacağız."diye konuştu.


Suriyeli hacı adayları Kilis'te

Suriye'de Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi ve İdlib'den hacca gitmek isteyen Suriyelilerin kutsal topraklara yolculuğu başladı. Öncüpınar Sınır Kapısı'na getirileni ve işlemlerini yaptıran yaklaşık 350 Suriyeli, Suudi Arabistan'a gitmek üzere otobüslerle Gaziantep Havalimanına götürüldü.Suriyeli hacı adayları Kilis'te

Suriye'de Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi ve İdlib'den hacca gitmek isteyen Suriyelilerin kutsal topraklara yolculuğu başladı. Hac görevini yerine getirmek isteyen ve Esselame Sınır Kapısından geçen Suriyeli hacı adayları Kilis İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin nezaretinde, Öncüpınar Sınır Kapısı gümrük sahasına geldi. Burada İHH İnsani Yardım Derneği gönüllülerince Suriyelilere kumanya dağıtıldı.


İkindi Vaktine Kalan Süre

Kilis
Pazar
18 Kasım 2018
Rüzgar 5,6 km/h
Kısmen güneşli
16 °
16°
Diğer Kilis Günleri İçin Tıklayın
Kanije Zaferi - Tarihte bugün 18 Kasım 1601

Kanije Zaferi - Tarihte bugün 18 Kasım 1601

En Çok Okunanlar