Genel

"Yahudi ulus devlet yasası"na tepkiler


"Yahudi ulus devlet yasası"na tepkiler - Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörlüğü, İsrail Parlamentosu tarafından kabul edilen Yahudi ulus devlet yasasını kınadıBİLECİK (AA) - Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörlüğünce, İsrail Parlamentosu tarafından kabul edilen Yahudi ulus devlet yasası kınandı.


Rektörlükten yapılan yazılı açıklamada, İsrail Parlamentosunda az oy farkıyla kabul edilen Yahudi ulus devlet yasasının, evrensel hukuk ilkeleri ve Birleşmiş Milletlerin (BM) yasal ve ahlaki sistemiyle çatıştığı belirtildi.

Söz konusu yasayla İsrail vatandaşı Filistinlilerin haklarının yok sayıldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Arapça resmi dil statüsünden çıkarılmakta, İsrail'in işgal altında tuttuğu Kudüs şehri başkent olarak ilan edilmektedir. 1984'de yerlerinden çıkartılan Filistinlilere geri dönüş hakkı verilmezken, dünyanın her yerinden geri dönüş hakkı yalnızca Yahudilere verilmekte ve BM kararlarıyla hukuk dışılığı tescil edilmiş yerleşimler teşvik edilmektedir. Öte yandan yasada kendi kaderini tayin hakkının sadece Yahudilere yönelik bir hak olarak tanımlanması ise yalnızca Filistinliler açısından değil uzlaşma ve çözüm kültürüne, bir arada yaşama inancına sahip Yahudi vatandaşlar içinde kabul edilebilir nitelikte değildir. Bilim insanları olarak İsrail Parlamentosu tarafından kabul edilen, fiili olarak Filistin'de sürdürülen işgale ve hukuk dışı uygulamalara yasal zemin hazırlanmasını ve iki devletli çözüm vizyonunun ortadan kaldırılmasını amaçlayan söz konusu yasayı kınıyoruz.''"Yahudi ulus devlet yasası"na tepkiler

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Senatosu, İsrail Parlamentosu tarafından kabul edilen "Yahudi ulus devlet yasası"nı kınadı. Senatonun kınama kararı 8 dilde yayımlandı.


İkindi Vaktine Kalan Süre

Bilecik
Salı
13 Kasım 2018
Rüzgar 5,6 km/h
Aralıklı bulutlar
12 °
12°
Diğer Bilecik Günleri İçin Tıklayın
Çocuk ve gençlik kitaplarına ilgi arttı

Çocuk ve gençlik kitaplarına ilgi arttı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Paris'te

Cumhurbaşkanı Erdoğan Paris'te

Galatasaray'ın 'ALTIN' jenerasyonu

Galatasaray'ın 'ALTIN' jenerasyonu

Libertadores finalindeki Süperclasico maçı nefesleri kesti

Libertadores finalindeki Süperclasico maçı nefesleri kesti

En Çok Okunanlar