24 Temmuz 2021 Cumartesi / 14 ZilHicce 1442
Gece modu

Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı'ndan açıklama

Ulaştırma Memur-Sen Genel Başkanı Can Cankesen, demiryollarının özel sektöre açılmasını öngören kanun tasarısının yasalaşmasının ardından, TCDD personelinin iş güvencesi sorunu olmayacağını söyledi.

4 Nisan 2013 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 4 Nisan 2013 Perşembe 14:47
Cankesen, TBMM gündeminde yer alan demiryollarının özel sektöre açılmasını öngören yasa tasarısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'Memur-Sen olarak kırmızı çizgilerimizden biri iş güvencesi, bunu sonuna kadar savunuyoruz' diyen Cankesen, 'bağlı ortaklık modeli'ne geçilmesiyle personelin başka bir işleme gerek kalmaksızın TCDD Taşımacılık AŞ'ye devredileceğini belirtti. Cankesen, şöyle devam etti:

'Bizim yoğun çabalarımız sonucu KİT yerine, bağlı ortaklık kurulmasına karar verildi ve kanun tasarısında bu şekilde yer aldı. Yük, yolcu ve CER birimlerindeki personellerimiz, hiçbir işleme gerek kalmaksızın yeni kurulacak bağlı ortaklık TCDD Taşımacılık AŞ'ye geçecek. Hiçbir arkadaşımızın iş güvencesi sorunu olmayacak. Personelin mevcut hakları devam edecek. Bağlı ortaklık modeline geçilmesiyle tüm personelimizin iş güvencesi sağlandı.'

-'TCDD kamulaştırma yapabilecek'-

Düzenlemeye ilişkin çekincelerini de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na ilettiklerini ifade eden Cankesen, şunları kaydetti:

'TCDD'ye ait araziler var. 'Bu arazilerin bütünlüğü korunsun, özel sektöre verilmesin' dedik. Bu da çözüme kavuştu. Türkiye genelinde TCDD kullanımında olan 315 milyon 918 bin metrekare taşınmaz var. Bunun 281 milyon metrekaresinin mülkiyeti TCDD'nin, 34 milyon metrekaresi de Maliye Hazinesi'ne ait. Düzenlemeyle Hazine'ye ait taşınmazların TCDD'ye devri sağlanıyor. Ayrıca TCDD'ye kamulaştırma hakkı veriliyor. Mevcut durumda bir fabrika yükünü tren ana hattına götürebilmek için kamyonlarla taşıma yapıyordu. Yeni düzenlemeyle TCDD, fabrika ile ana hat arasında kamulaştırmayla bağlantı yolunu yapabilecek. Sonra firmaya 'Burayı her şeyiyle yaptım. Parasını bana öde, 49 yıllığına senin olsun' diyebilecek.'