Kızı için alıyordu, koleksiyoner oldu  

İşletmeci Murat Yurtsever, kızına dünyanın çeşitli ülkelerinden 20 yıldır aldığı en küçüğü 5, en büyüğü 43 yaşında olan taş bebekleri koleksiyon haline getirdi.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Ankara'da yaşayan işletmeci Murat Yurtsever kızı Bircenaz’a 20 yıl önce Almanya’dan, porselenden yapıldığı için ‘taş bebek’ olarak adlandırılan antika oyuncak bebeklerden aldı. Bebeklerden korkan kızının bu korkusunu yenmesi için bir kaç tane daha almaya karar veren Yurtsever, zamanla bu oyuncakların koleksiyonunu yapmaya karar verdi. Kızının da oyuncakları sevmeye başlamasıyla gittiği her ülkeden bu bebeklerden alan Yurtsever, bugüne kadar farklı saç rengi ve ilginç kıyafetleriyle 7 bin 500 bebeklik koleksiyonun sahibi oldu. Temizliği oldukça özen isteyen taş bebeklerin bakımını ise “Onları başkasıyla paylaşamam” diyen Bircenaz Yurtsever yapıyor. Altı ayda bir silinen bebeklerin üzerindeki elbiseleri ve saçları da yumuşatıcıyla yıkanıyor.      

HER YERDEN BİR BEBEK ALDIK       

Baba Murat Yurtsever, bu ilginç hikâyenin kızıyla yaşıt olduğunu belirterek, “Kızım, oynaması için aldığım bebeklerden ilk başta çok korkuyordu, oynamıyordu. Korkmasın, alışsın diye oyuncak almaya devam ettim. Öyle birikti. İtalya, Almanya, Rusya, Çekoslovakya, ABD ve İngiltere gibi her gördüğüm her yerden bebek aldım” diye konuştu. Geçen hafta bebek almaya İtalya’ya gittiklerini anlatan Yurtsever, oyuncakların en küçüğünün 5, en büyüğünün ise 43 yaşında olduğunu söyledi. ABD’de bir kadının bu bebeklerden biriktirdiğini duyduktan sonra kendilerinin de biriktirmeye başladığını dile getiren Yurtsever, “Türkiye’de taş bebeği biriktiren bir biz varız. Kızım turizm işletme bölümünde okuyor. ‘Baba bir kafe açalım’ dedi. Bebekleri de burada sergiliyor” diye konuştu. Bircenaz Yurtsever, bebeklerle 6 yaşından beri bağ kurmaya çalıştığını söyledi. “14 senedir hepsiyle farklı farklı bağım var, hepsini çok seviyorum. Bazılarına isim koyuyorum. Konuşmadan uyuyamıyoruz.” diyen Yurtsever şöyle konuştu: “Onları başkasıyla paylaşamam, vazgeçemem herhalde. Küçükken yanımdan ayırmadığım bebekler oluyordu. Parka, okula onlarla gidiyordum. Şu anda yatağımın başucunda bir tane var. Onunla bakışmadan uyuyamıyorum. Derdimi dinliyorlar. Türkiye’de de üretimi yok ve böyle biriktiren de yok.”      

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
I. Mahmut´un vefatının yıldönümü - Tarihte bugün 13 Aralık

I. Mahmut´un vefatının yıldönümü - Tarihte bugün 13 Aralık

'İnsan eti yemekten bıktım' diyerek polise teslim olan büyücüye müebbet hapis

'İnsan eti yemekten bıktım' diyerek polise teslim olan büyücüye müebbet hapis

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı 400 liraya ulaşabilecek

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı 400 liraya ulaşabilecek

İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nda öne çıkan projeler

İkinci 100 Günlük Eylem Planı'nda öne çıkan projeler

En Çok Okunanlar