20 Ağustos 2022 Cumartesi / 23 Muharrem 1444

Sınava giren öğrencinin arkasından okunacak dua ve sureler! Sınavda başarı için okunacak dualar neler?

YKS sınavına girecek olan yaklaşık 3 milyon öğrenci ve ailesi başarı için okunacak duaları araştırıyor. Hafta sonu gerçekleştirilecek olan YKS sınavında öğrenciler üniversite hayali için ter dökecek. Peki Sınava girerken okunacak dualar hangileri? Sınava girecek adayların aileleri ve adayların sınav öncesi zihin açıklığını arttırmak için okuyabileceği kısa duaları bir araya getirdik. İşte Sınava giren öğrencinin arkasından okunacak dualar

19 Haziran 2022 Pazar 09:34 - Güncelleme:

Sınava girerken okunacak dualar, hafta sonu gerçekleşecek YKS sınavına girecek öğrenciler ve yakınları tarafından araştırılıyor. Üniversite sınavı YKS bu yıl Haziran'ın 18-19 tarihlerinde gerçekleşecek. Peki Sınava giren çocuğun arkasından nasıl dua edilir? Başarı için sınava girerken okunması tavsiye edilen duaları haberimizde derledik. İşte sınava giren öğrencinin arkasından okunacak dua ve sureler

SINAVA GİREN ÖĞRENCİNİN ARKASINDAN OKUNACAK DUA VE SURELER

Rabbi Yessir ve la tüasir, rabbi temmim bil hayr.

Türkçesi: Rabbim işimi kolaylaştır, güçleştirme. Rabbim bu işimi hayırla tamamla.

-Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyümun, Hakemun, Adlün, Kuddüsün. İyyake na'büdü ve iyyakenesta'in. İnna fetahna leke fethan mubina." (19 defa okunacak)

-Bismillahirrahmanirrahim,-"Rabbişrah li sadri. Ve yessir li emri. Vahlul ukdeten min lisani. Yefgahü kavli" (10 Kere)

ANLAMI: "Ya Rabbi! Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle."

-Bismillahirrahmanirrahim, "Rabbi edhılni müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve'c'al li min ledünke sultanen nasira." (10 Kere) (İsra suresi 80. ayet)

ANLAMI: "Ya Rabbi! Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çıkar. Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle."

-Bismillahirrahmanirrahim,"Ya Hayyu Ya Kayyüm, Birahmetike esteğisü." (10 kere)

ANLAMI: "Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum."

Bu dua her an, her zaman, mubah olan herhangi bir işe başlarken okunur. Mesela Kur'an-ı kerim öğrenmeye başlarken, yazı yazarken, sınava girerken, dine aykırı olmayan her işe başlarken söylemek iyi olur. Yapılan işin kolay gelmesi, zor gelmemesi ve hayırla neticelenmesi için dua etmiş oluyoruz.

"Rabbi yessir vela tuassir Rabbi temmim bi'l-hayr"

ANLAMI: "Rabbim! kolaylaştır zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır"

"Allahümme hır li vehter li.Vela teklini ala ihtiyari."

ANLAMI: Allah'ım! Bu işi bana hayırlı kıl ve bu işi bana nasip eyle! Allah'ım beni kendi başıma bırakma.(Tirmizi,De'avat,90)

-Rabbi zidni ilmen ve fehmen ve el-hıkni bi's salihin.Rabbişrahli sadri ve yessir li emri vahlü'l-ukdeten min lisani yefkahu kavli. Ya Hafız, Ya Rakib, Ya Nasır, Ya Allah. Rabbi yessir ve la tüassir, Rabbi temmim bi'l hayr. (Sınava girmeden önce 3,5,7 defa okunur)

Rabbim! İlmimi ve anlayışımı arttır ve beni salih kullara dahil eyle. Rabbim! Göğsümü aç, işimi kolaylaştır ve dilimdeki bağı çöz ki sözümü anlasınlar. Ya Hafız Ya Rakib Ya Nasır Ya Allah. Rabbim kolaylaştır, zorlaştırma; Rabbim! İşimi hayırla tamama erdir.

SINAVDA BAŞARI DUASI

Bismillahirrahmanirrahim... "Allah'ım! Bana öğrettiğin şeyleri hakkımda faydalı eyle, bana fayda verecek şeyleri öğret, beni, bana fayda verecek ilim ile nasiplendir." (Hâkim, De'avât, No: 1879, I, 510)

SINAVDA BAŞARI İÇİN OKUNMASI ÖNERİLEN AYETLER

Bismillahirrahmanirrahim... Ey Rabbim! Göğsümü aç, genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimde bulunan düğümü, çöz de sözümü anlasınlar. (TAHA 25-28)

Bismillahirrahmanirrahim... "Rabbim! Girilecek yere doğrulukla girmemi, çıkılacak yerden de doğrulukla çıkmamı sağla, bana tarafından yardımcı bir güç ver!" (İSRA- 80) 10 defa

Üniversite sınavı kaç saat sürüyor?