07 Mart 2021 Pazar / 23 Recep 1442
Gece modu

2020 Üniversite kayıt tarihleri: Üniversite kayıtları uzatıldı mı?

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan kayıt süreci ile ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı. YÖK'ten yapılan son dakika açıklamasında “YÖK olarak, Başkanlığımıza öğrenciler tarafından iletilen talepler doğrultusunda 2020- YKS kayıt tarihlerinin ‘öğrencilerin lehine olacak şekilde' uzatılmasına karar verilmiştir.' denildi. Buna göre; Üniversite kayıtları uzatıldı mı? İşte yeni 2020 Üniversite kayıt tarihleri.

30 Ağustos 2020 Pazar 09:23 - Güncelleme: 30 Ağustos 2020 Pazar 09:23

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından üniversite kayıtları için süreç başladı. 2020-2021 eğitim öğretim döneminde bir yükseköğretim programında eğitim görmeye hak kazanan adaylar, belirlenen tarihlerde üniversite kayıtlarını yapabilecekler. Üniversite kayıtları ile ilgili önemli karar YÖK tarafından duyuruldu. Peki; YKS üniversite kayıt tarihleri uzatıldı mı? İşte YÖK tarafından yapılan son dakika açıklaması...

YKS tercih sonuçlarının 26 Ağustos’ta açıklanmasının ardından gözler kayıt tarihlerine çevrilmişti. YKS sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına kayıt hakkı elde eden öğrenciler kayıt işlemlerini 31 Ağustos-4 Eylül 2020'de, elektronik kayıtları ise 29 Ağustos-2 Eylül 2020'de yapabileceklerdi. YÖK'ten üniversite kayıtları ile ilgili çok önemli karar geldi.

ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHLERİ UZATILDI MI?

YÖK'ten yapılan son dakika açıklamasında “YÖK olarak, Başkanlığımıza öğrenciler tarafından iletilen talepler doğrultusunda 2020- YKS kayıt tarihlerinin ‘öğrencilerin lehine olacak şekilde’ uzatılmasına karar verilmiştir. Buna göre; Yükseköğretim kurumlarına giderek şahsen başvuracak adayların 05 Eylül 2020 Cumartesi saat 17:00'ye kadar, elektronik kayıt (e-kayıt) yaptıracak adaylar için 06 Eylül 2020 Pazar günü saat 23.59’e kadar, kayıt işlemlerini yaptırabilmesi kararı alındı." ifadeleri kullanıldı.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NASIL YAPILIR?

Öğrenciler E-Devlet platformundaki “turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit” sayfasına E-devlet şifreleri ile giriş yapıp üniversiteye e-kayıt yapabilecekler.

ÜNİVERSİTE KAYIT EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

ÜNİVERSİTE KAYITLARI İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir. Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

ÜNİVERSİTE KAYIT HARÇ PARASI NE KADAR?

"2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında Yükseköğretim Kurumlarında Cari Hizmet Maliyetlerine Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payları ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar"ın yürürlüğe konulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararda, yükseköğretim kurumlarının cari hizmet maliyetlerine birinci öğretim ile açık öğretimde devlet ve öğrenci tarafından yapılacak katkı payı tutarları ile ikinci ve uzaktan öğretim öğrencilerinin öğrenim ücreti tutarları açıklandı. Buna göre, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında öğrenimine devam eden veya yeni kayıt yaptıracak birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinden, öğrenci katkı payı alınmayacak. Bu öğrencilerden alınması gereken öğrenci katkı payı tutarları devlet tarafından karşılanacak. Bu kapsamda, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında devlet tarafından karşılanacak öğrenci katkı payı tutarları yüzde 20 artırımlı olarak ödenecek.

2020 YKS üniversite kayıt harç parası ne kadar?