Şanlıurfa’ya Kuveyt yatırımı

Türk ve Kuveytli işadamları Şanlıurfa’da ortak sera yatırımı yapacak. Bin dekarlık alana kurulacak sera, 100 milyon dolara malolacak.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) hayata geçirilmesiyle birçok alanda gelişme kaydeden Şanlıurfa’da, Türk ve Kuveytli iş adamlarınca 100 milyon dolarlık sera yatırımı gerçekleştiriliyor. Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği (SERA-BİR) ve GAP Seracılar Derneği Başkanı Müslüm Yanmaz, Şanlıurfa’da jeotermal enerji, güneş, tarım arazisi ve işçi sıkıntısı olmadığını, bundan dolayı bölgenin her anlamda cazibe merkezi olduğunu söyledi.  

SERA HOLDİNG GELİYOR

Yanmaz “Şanlıurfa’da jeotermal enerjiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor.  Altta jeotermal potansiyel, üstte güneşimiz ve Harran Ovası var. Bu anlamda Kuveytli yatırımcılarla ortak olarak Karaali bölgesinde 100 milyon dolara bin dekarlık alanda sera yatırımı yapıyoruz. Çalışmalarına başladık. Bir süre önce Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ve beraberindeki heyet Kuveyt’e gitti. Biz de projeyi gönderdik. O projenin yapılabilmesi adına anlaşma yapıldı. Şimdi Jeotermal Sera Holding AŞ’yi kuruyoruz” dedi.

JEOTERMAL İLE ISINACAK

Yanmaz “Türkiye’de hiç yapılmamış, örneği olmayan, üretici birliği alanındaki bu yatırımı gerçekleştirip, sürdürülebilir tarım ve güneş enerjisinden faydalanacağız. Cam seraların belli kısmında güneş panelleri kullanacağız. Burada jeotermalle birlikte kendi enerjimizi üretip doğal, çevreci ve özellikle büyük marketlerin istediği ürün desenini yetiştireceğiz” diye konuştu. Yanmaz, bir aksilik çıkmazsa şirketin temelini en kısa zamanda atmayı planladıklarını söyledi.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
CHP´li vekil vatandaşa böyle küfür etti

CHP´li vekil vatandaşa böyle küfür etti

ABD ile Almanya, S-400'ün muadilini üretecek

ABD ile Almanya, S-400'ün muadilini üretecek

'Sarı yelekliler' eylemi katil İsrail'e sıçradı

'Sarı yelekliler' eylemi katil İsrail'e sıçradı

Bayburt'ta heyecanlandıran keşif

Bayburt'ta heyecanlandıran keşif

En Çok Okunanlar