20 Haziran 2021 Pazar / 10 Zilkade 1442
Gece modu

18 yaş altı seyahat izin belgesi nasıl alınır? 18 yaş altı seyahat izin belgesi e-devlet başvuru sayfası

18 yaş altı seyahat izin belgesi nasıl alınır? sorusu yoğun olarak araştırılıyor. Koronavirüs önlemleri kapsamında 65 yaş üstü ve 18 yaş altı bulunan vatandaşların sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor. Bazı şehirlerde uygulanan seyahat izin belgesi olmadan giriş çıkış yasakları 1 Haziran itibariyle kaldırıldı. 18 yaş altı içinse yasak devam ediyor. Bazı durumlarda 18 yaş altı seyahat izin belgesi alınabilecek. Peki 18 yaş altı seyahat izin belgesi nasıl alınır? İşte 18 yaş altı seyahat izin belgesi e-devlet başvuru sayfası

03 Haziran 2020 Çarşamba 13:20 - Güncelleme: 03 Haziran 2020 Çarşamba 13:20

18 yaş altı gençlere seyahat izin belgesi olmaksızın şehirler arası yolculuk bir süre daha yasaklandı. 18 yaş altı gençler seyahat kısıtlaması sonrasında Seyahat izin belgesi nasıl ve nereden alınır? sorusunu araştırmaya başladı. 20 yaş altı için geçerli olan sokağa çıkma yasağı ve seyahat yasağı 18 yaş altına indirildi. Yani 18-20 yaş arası gençler 1 Haziran sonrasında dışarı çıkabilecekler. Seyahat kısıtlamalarının da kaldırılmasıyla birlikte 20 yaş altı seyahat yasağı da kalkmış olacak. Bu gelişme sonrası, 18 yaş altı gençler de seyahat izin belgesi nasıl alınır? sorusunun yanıtını merak ediyor. İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma yasağı genelgesine göre, 18 yaş altındaki özel gereksinimi olan çocuk ve gençlerin de, uygun şartlarda evlerinden çıkmalarına izin verilecek. Peki 18 yaş altı seyahat izin belgesi nasıl alınır? 18 yaş altı seyahat izin belgesi e-devlet başvuru sayfası ile ilgili detaylar haberimizde.

18 YAŞ ALTI SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

18 yaş altı gençler için seyahat izin belgesi e-devlet sayfası olan Turkiye.gov.tr'den arama kısmına yol izni yazılarak alınabilir. 18 yaş altı için sokağa çıkma yasağının devam etmesi nedeniyle 18 yaş altı gençlerin seyahat etmesi izne tabi tutuluyor.

SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

18 YAŞ ALTI GENÇLER SEYAHAT İZİN BELGESİ ALABİLİR Mİ?

18 yaş altı gençlerin ve çocukların seyahat edebilmesi için velisinin yanında olması şartı uygulanıyor. Bu nedenle seyahat izin belgesinde yanında eşlik edecek velisinin bilgilerinin de belirtilmesi gerekiyor.

Sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklar ve gençlerin yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile (veli/vasi olan 65 yaş ve üzeri olan vatandaşlarımız hariç) Seyahat İzin Belgesi almaksızın şehir içi ve şehirler arası yolculuk yapabilecekler.

18 YAŞ ALTI ARABAYLA DIŞARI ÇIKABİLİR Mİ?

KİMLER SEYAHAT İZİN BELGESİ ALABİLİR?

*Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar,

*Ölüm nedeni COVİD 19 olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecekler (en fazla 4 kişiye),

*İstanbul'a son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp, ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başka bir belge ile ibraz edenler)

*Ceza infaz kurumlarından salıverilenler,

*Yurtdışından geldikten sonra yerleştirildikleri öğrenci yurtlarından 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar,

*Kaymakamlıklar tarafından oluşturulan "Seyahat İzin Kurullarından" seyahat izin belgesi alabilirler.

18 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA SAATLERİ DEĞİŞTİ! YENİ SAATLER İÇİN TIKLAYINIZ

SEYAHAT YASAĞI KALDIRILDI!

Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van illeri ile Zonguldak ili olmak üzere toplam 15 ilde devam eden şehirler arası seyahat yasağı 1 Haziran 2020 itibariyle kaldırılıyor. Uçak seferleri 1 Haziran'da, Otobüs seferleri ise 4 haziran'da başlayacak.

18 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI TAMAMEN NE ZAMAN BİTECEK?

18 yaş altı gençler ve çocuklar 1 Haziran itibariyle Çarşamba günü ve Cuma günü 11.00 ile 15.00 arası dışarı çıkabilecekler. 18 Yaş altı yasağın tamamen kaldırılacağı tarih ise koronavirüs salgınının seyrine bağlı olarak belirlenecek.

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

Şehirler arası seyahat yasağının devam ettiği 15 ilde giriş çıkışlar 1 Haziran'da sona erecek.

20 YAŞ ALTI YASAK KİMLERİ KAPSIYOR?

18 yaş altı sokağa çıkma yasağı, 1 Ocak 2002 ve üstü tarihli doğumluları kapsıyor.

DAHA ÖNCE AÇIKLANAN İSTİSNA DURUMLAR

İçişleri Bakanlığı, 18-20 yaş aralığındaki gençlerin sokağa çıkma yasağıyla ilgili istisnaları içeren ek genelgeyi valiliklere gönderdi.

18- 20 yaş arasındakiler için hangi durumlarda istisna getirileceği, 81 İl valiliğine gönderilen genelgede şu şekilde sıralandı:

Doğum tarihi 01.01.2002 olmakla beraber;

Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel veya işçi statüsünde görevli olanlar,

Özel sektörde düzenli bir işe sahip olan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu belgeleyenler,

Tarımsal üretimin sürekliliği açısından önemli bir fonksiyona sahip olan ve iller arasındaki planlama, seyahat ve konaklama koşulları 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı Genelgemiz ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri, 03.04.2020 tarih ve 6235 sayılı sayılı Bakanlık Genelgesi ile getirilen sokağa çıkış yasağından muaf tutulacak. Bu istisnalar 01.01.2002 tarihinden sonra doğanlara (18 yaşından küçüklere) uygulanmayacak.

Sokağa çıkış yasağından muaf tutulanlar istisna kapsamında olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurmak ve denetimler sırasında bu belgeleri ibraz etmek zorunda olacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

Sokağa çıkma yasağına uymayanlara, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi uyarınca 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor.

E-DEVLET GİRİŞ SAYFASI İÇİN TIKLAYINIZ

SEYAHAT YASAĞI İSTİSNALARI

Giriş/Çıkışlarına Kısıtlama/Yasaklama Getirilen İllere;

* Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

* Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olan,

* Ölüm nedeni Kovit 19 olanlar hariç olmak üzere cenaze nakil işlemine refakat edecek olan en fazla 4 kişiye,

* Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen 5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler,

* Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

* Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

* Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

* Yurtdışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolan,

* Kişilerin, yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde Valilik/Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarınca seyahat izin belgesi verilebilecek.

Ayrıca son alınan kararla tarım işçi ve üreticileri de sokağa çıkma yasağında istisna olan kişilerdir.

* Valilik ve kaymakamlıklardaki seyahat izin kurullarına doğrudan başvuru,usulleri geçerli olacak.

* Seyahat izin belgeleri çıkış illerinden tek gidiş veya gidiş/geliş şeklinde düzenlenecek.

* Seyahat izin belgeleri tek gidiş için düzenlenecek ise 36 saate kadar, gidiş geliş amacıyla düzenlenecek ise 72 saate kadar geçerli olacak.

* Terhis olan askerlerin gideceği yerlere ulaşmaları için Valilikler tarafından, ilgili askeri birliklerle koordinasyon içinde gerekli tedbirler alınacak.