01 Mart 2021 Pazartesi / 17 Recep 1442
Gece modu

E-Devlet askerlik yeri sorgulama: Askerlik yerlerine nereden bakılır?

Askerlik yerlerine nereden bakılır? sorusunun yanıtı askere gidecek olan vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamasına göre; Ekim, Kasım, Aralık askerlik yerleri ve Askerlik celp dönemleri 2020 belli oldu. Yükümlüler, Askerlik yerlerini e-Devlet üzerinden gidecekleri alayı görüntüleyebiliyor. MSB tarafından açıklanan 2000/4 E-Devlet askerlik yeri sorgulama ekranı ve Askerlik celp dönemleri 2020 haberimizde yer alıyor.

25 Ekim 2020 Pazar 11:24 - Güncelleme: 25 Ekim 2020 Pazar 11:24

Askere gidecek olan on binlerce vatandaş askerlik yerlerine nereden bakılacağını merak ediyor. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Ekim/Kasım/Aralık 2020 dönemi yükümlü sınıflandırma sonuçları e-Devlet ve Askerlik Şube Başkanlıklarından açıklanmıştır." denildi. Bununla birlikte Askerlik celp dönemleri 2020 belli oldu. Peki Askerlik yerlerine nereden bakılır? İşte, ? E-Devlet askerlik yeri sorgulama (Askerlik celp dönemleri 2020)

ASKERLİK YERLERİNE NEREDEN BAKILIR?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından e-devlet üzerinden açıklanan askerlik yerlerini öğrenmek için öncelikle e-devlet'e girmeniz gerekiyor. TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girmenizin ardından "Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu" yazarak askerlik yapacağınız yeri ve Askerlik celp dönemlerini sorgulayabileceksiniz.

E-DEVLET ASKERLİK YERİ SORGULAMA

ASKERLİK CELP DÖNEMLERİ 2020

Yedek subay/astsubay adayları ile erbaş/erlerin sevk tarihleri şu şekilde;

* Yedek Subay/Astsubay Adayları, Erbaş/Er (1nci Grup): 30 Ekim 2020

* Bedelli Er (Kasım Celp ve Sevk Dönemi): 21 Kasım 2020

* Erbaş/Er (2nci Grup): 25 Kasım 2020

* Erbaş/Er (3ncü Grup): 24 Aralık 2020

ASKERLİK SEVK BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ TARİHİ NEDİR?

Askerlik başvurusu yapan ya da askerlik çağında olan erkekler için düzenlenen belgelerde bulunan sevk başlangıç tarihi ifadesi, askerlik yapacak kişinin askerlik görevini yapacağı birliğe teslim olacağı tarihin başlangıcını belirtiyor. Sevk bitiş tarihi ise askerlik yapacak kişinin askerlik görevini yapacağı birliğe teslim olacağı tarihin son gününe işaret eder.

ASKERLİK YERLERİ BELLİ OLDUKTAN SONRA YAPILMASI GEREKENLER

A. Yedek subay adayları ile yedek astsubay adayları 30 ocak 2020 tarihinde, er/erbaş statüsüne ayrılanlardan ocak celp ve sevk dönemine tabi olanlar 30 ocak 2020 tarihinde, şubat celp ve sevk dönemine tabi olanlar 26 şubat 2020 tarihinde, mart celp ve sevk dönemine tabi olanlar ise 19 mart 2020 tarihinde tertip edildikleri birliklere sevk edilecekler.

B. Sınıflandırma sonuçları açıklandıktan sonra yükümlüler yukarıda belirtilen sevk başlangıç tarihlerinden on beş gün öncesinden itibaren e-devlet üzerinden ve askerlik şubesi başkanlıklarından sevk evrakını alabilecekler. Sevk başlangıç tarihinden itibaren sevk evraki sadece askerlik şubesi başkanliklarinca verilecek.

C. Yol ve iaşe parası, e-devletten sevk evrakını alan yükümlülere adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanlığından sevk evrakını alan yükümlülere ise sevk evrakını aldığı askerlik şubesi başkanlığı ile eğitim birliği arası esas alınarak verilmektedir. Yükümlüler kendilerine yapılan ödemeleri kimlik belgeleri ile PTT şubelerinden veya PTT kartı ile pttmatiklerden alabilecekler.

MSB KASIM AYI CELP DUYURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Kasım celbi askerlik yerleri belli oldu mu?

Sınıflandırılmış yükümlü ne demek?