08 Mart 2021 Pazartesi / 24 Recep 1442
Gece modu

Bu hafta cuma hutbesinin konusu nedir? Diyanet Cuma hutbesi 25 Eylül 2020

Milyonlarca Müslüman vatandaşın merakla beklediği Cuma Hutbesi yayınlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu hafta için yayınlanan Cuma Hutbesi'nin 'Cami ve İlim' oldu. Her hafta olduğu gibi bu hafta da namaz kılınmadan önce Diyanet Cuma Hutbesi okunarak, dualar edilecek. Cuma namazını eda edecek Müslümanlar camilerde hutbeyi dinleyecek. İşte Diyanet Cuma hutbesi 25 Eylül 2020

25 Eylül 2020 Cuma 13:02 - Güncelleme: 25 Eylül 2020 Cuma 13:02

Cuma hutbesinin bu haftaki konusu belli oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cuma günü öncesinde yayınlana hutbenin bu haftaki konu başlığı "Cami ve İlim" oldu. Diyanet Cuma Hutbesi, her hafta olduğu gibi bu hafta da Perşembe akşamı yayınlandı. Cuma hutbesi, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanarak resmi sitesi üzerinden açıklanıyor.

Bu hafta cuma hutbesinin konusu nedir? sorusunun yanıtı, cuma namazı için camilere akın eden müminler tarafından merak ediliyor. Cuma Hutbesi 25 Eylül 2020 konusu Camiye gitmek ve ilim öğrenmek üzerine oldu. İşte bu hafta camilerde şükretmenin önemine dair okunacak olan Diyanet Cuma Hutbesi...

CUMA HUTBESİ'NİN KONUSU: "CAMİ VE İLİM"

Muhterem Müslümanlar!

Peygamber Efendimiz, Mekke’den Medine’ye hicret ettiğinde ilk iş olarak bir mescit inşa ettirmişti. Bu mescidin hemen bitişiğinde ise ashâb-ı kirâm için yatılı eğitim merkezi işlevi gören bir gölgelik yaptırmıştı. Bir muallim olarak gönderilen Rahmet Peygamberi (s.a.s),böylelikle Mescid-i Nebevî’de ilim ile ibadeti buluşturmuş ve Medine’nin merkezine yerleştirmişti. Nitekim ilk vahiy, ona şöyle seslenmişti: “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı alaktan yaratmıştır. Oku! Kalemle yazmayı öğreten, böylece insana bilmediğini bildiren Rabbin sonsuz kerem sahibidir.”

Aziz Müminler!

Yüce dinimiz İslam’a göre, iman ahlâktan, ibadet edepten ve bilgi hikmetten ayrı düşünülemez. Cami, hayatın merkezi ve şehrin kalbi olduğu gibi, aynı zamanda ilim ve hidayet yuvasıdır. Âlemlerin Rabbi’ne kulluğumuzu arz ettiğimiz camilerimiz, aynı kubbe altında bizleri vahdet bilincine, birlik ve kardeşlik ruhuna eriştirir. Minareler tevhide, ezanlar ibadete davet ederek imanımızı ve umudumuzu pekiştirir. Aynı mihraba yönelerek Cenâb-ı Hakkın rızası için secdeye kapanırız. İyiliği emreden, kötülükten sakındıran, İslâm’ın hakikatini öğreten hutbe ve vaazlar ise, hayatımıza yön verir. 

Peygamber Efendimiz, Allah’ın mescitlerinden birinde toplanıp Kur’an-ı Kerim okuyan ve onu müzakere edenlerin üzerine sekînet ve rahmet ineceğini müjdelemiştir.

Kıymetli Müslümanlar!

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arası “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” olarak idrak edilmektedir. Bu yılın teması, “Cami ve İlim” olarak belirlenmiştir. Hafta boyunca camilerimizin medeniyetimizdeki yerini ve hayatımızdaki anlamını yeniden hatırlayacağız.

Ömrünü din hizmetine adayan fedakâr hocalarımızı, camileri inşa ve ihya eden aziz milletimizi rahmet ve minnetle yâd edeceğiz. Açılışıyla büyük bir coşku ve mutluluk yaşadığımız Ayasofya Camii’nin ibadet ve ilim tarihimizdeki yerini işleyen bir sempozyum düzenleyeceğiz. Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Hutbemi Peygamberimizin şu hadisiyle bitiriyorum: “Beldelerin Allah’a en sevimli olan mekânları, camilerdir.”

1 Alak, 96/1-5.

2 Müslim, Zikir, 38.

3 Müslim, Mesâcid, 288.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Cuma kaçta bitiyor? Cuma namazı kaçta bitiyor?