11 Mayıs 2021 Salı / 29 Ramazan 1442
Gece modu

Düğün yasağı olan iller hangileri? Düğün için izin almak gerekiyor mu?

Düğünlere yönelik kısıtlama sürerken, yeni evlenecek olanların aklına Düğün için izin almak gerekiyor mu? sorusu geldi. İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeye göre; Bazı illerde sünnet düğünü, kına gecesi, nişan, mevlit gibi etkinliklerin yasaklanmasına, yapılacak düğün ve nikahların en fazla 2 saat içinde tamamlanmasına karar verildi. Peki Düğün için izin almak gerekiyor mu? İşte sokakta veya düğün salonunda merasim yapmak için yapılması gerekenler.

28 Ağustos 2020 Cuma 09:33 - Güncelleme: 28 Ağustos 2020 Cuma 09:33

İçişleri Bakanlığının düğün genelgesi ardından izin ve yasak soruları gündeme geldi. Bazı illerde düğün ve nikahlara kısıtlama getirildi. İçişleri Bakanlığınca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yayımlanan genelgeye göre, Düğün yasağı olan illere yenileri eklendi. Peki, Düğün için izin almak gerekiyor mu? Düğün yasağı olan iller hangileri? İşte İçişleri Bakanlığı'nın nişan, sünnet, kına gecesi ve düğünler için yayımladığı genelge...

Koronavirüs salgını için alınan tedbirler İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle belli oldu. Geçtiğimiz haftalarda, bir çok ilde düğün saatlerinde kısıtlamaya gidilmişti. Bakanlık tarafından yayınlanan genelgede Adana, Ağrı, Ankara, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat 'ta yapılacak olan düğün ve nikahlar ise en fazla 1 saat içerisinde tamamlanacak. Sünnet, kına, nişan gibi organizasyonlara ise 26 Ağustos Çarşamba gününden itibaren müsaade edilmeyeceği bildirildi. İşte konu ile ilgili detaylar...

DÜĞÜN İÇİN İZİN ALMAK GEREKİYOR MU?

Koronavirüs pandemi döneminde sokakta düğün yapacak olanların ilgili il veya ilçe karakolundan izin alıp yer bildirmeleri gerekiyor. Aksi taktirde olası bir şikayet sonucunda düğünün sona erdirilmesi ve ceza kesilmesi gibi işlemler uygulanır. Düğün salonlarında ise salon işletmecileri tedbir almalı gerekli sosyal mesafeyi sağlamalıdır. Onun dışında salonlar için izin almak gerekmiyor.

DÜĞÜN YASAĞI OLAN İLLER HANGİLERİ?

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine Kovid-19 tedbirleri konulu yeni bir genelge gönderdi. Genelgede, koronavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı.

Bu kapsamda daha önce illere gönderilen genelgeler ile salgının kalabalık ortamlardaki yayılım hızı göz önünde bulundurularak düğün (gelin alma, kına vs. dahil), nişan, sünnet düğünü vb. etkinliklerin tüm illerde, mümkün olan en kısa sürede tamamlanması, köyler ve/veya sokaklarda yapılan söz konusu etkinliklerin aynı gün içerisinde kalacak şekilde saat sınırlamalarının il/ilçe hıfzıssıhha kurullarınca belirlenmesi istenildiği anımsatıldı. Genelgede, yine daha önce valiliklere gönderilen genelgeyle salgının seyrinin takip edilerek artış ve azalışlara göre il bazında ilave tedbirlerin de alınabileceği belirtilerek, alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

“Adana, Ankara, Ağrı, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kayseri, Konya, Mardin, Şanlıurfa, Van ve Yozgat illerinde; sünnet düğünü, kına gecesi, nişan vb. etkinliklere müsaade edilmeyecek. Bu illerde düğün ve nikahların en fazla 1 saat süre içerisinde tamamlanması sağlanacak. Düğün salonlarında sandalye/koltuk düzeninin fiziki mesafe koşullarına uygun ve dans/oyun pisti/alanlarını da kapatacak şekilde oluşturulacak.

Düğün ve nikahlarda toplu yemek verilmesi de dahil olmak üzere her türlü yiyecek-içecek servisi/ikramı (paketli su servisi hariç) yapılması durdurulacak. Bu şekilde gerçekleştirilecek düğünlerde oyun/dans gibi faaliyetlere kesinlikle müsaade edilmeyecek.

Gelinle damadın birinci ve ikinci derece yakını olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 15 yaş altı çocukların düğünlere ve nikah merasimlerine katılması yasaklanacak.

Bu illerde her nikah merasimine en az bir kamu görevlisinin (kolluk, zabıta vb.) görevlendirilmesinin sağlanarak denetim faaliyetlerine ağırlık verilecek.

İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra düğün ve nikahlarda, bu Genelge ile düzenlenen hususlar dışında daha önce İçişleri Bakanlığının ilgi genelgeleri ile Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan tüm kural ve tedbirlere eksiksiz riayet edilecek.

Ülke genelinde;

Kamu kurum ve kuruluşlarında yemekhane hizmetleri hariç olmak üzere kişilere (personel, ziyaretçi ya da hizmet almak için bulunan vatandaşlarımız da dahil) yapılacak her türlü yiyecek-içecek (paketli su servisi hariç) ikramı durdurulacak.

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararlar valiliklerce ivedilikle alınarak 26 Ağustos tarihinden itibaren uygulanmaya başlanılacak.

Vali ve kaymakamlıklarca konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın i belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi sağlanacak.

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’ inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.”

İzmir'de düğün yasağı var mı? İzmir Valiliği düğün genelgesi