12 Ağustos 2020 Çarşamba / 22 ZilHicce 1441
Gece modu

Eyyamı bahur ne demek? Eyyamı bahur anlamı nedir?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Türkiye'nin Eyyamı Bahur sıcaklıklarının etkisi altına girileceği duyuruldu. Son günlerde artan sıcak havaların etkisi ile birlikte vatandaşlar iyice bunaldı. Sıcakların bayram boyunca etkisini göstereceği belirtildi. Ağustos'un ilk haftası boyunca da sürecek olan Eyyamı bahur ne demek? İşte Eyyamı Bahur'un anlamı

01 Ağustos 2020 Cumartesi  10:29 - Güncelleme: 01 Ağustos 2020 Cumartesi 10:29

Meteoroloji tarafından yapılan açıklamada Eyyam-ı Bahur sıcaklıklarının etkisi altına gireceği duyurulmuştu. Son günlerde artan hava sıcaklıklarının ardından Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre; Eyyamı Bahur sıcaklıklarının etkisi altına girecek olan ülkemizde en serin yerde bile hava sıcaklıkları 30 derecelerin üzerine çıkacak. Eyyamı Bahur sıcaklarında vatandaşların güneş çarpmalarına dikkat etmesi gerekiyor. Kurban Bayramı boyunca ve takip eden günlerde de etkisini gösterecek olan Eyyamı Bahur ne demek olduğu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Normal sıcaklık değerlerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklıklarına sebep olan Eyyamı bahur anlamı nedir? İşte tüm detaylar…

EYYAMI BAHUR NE DEMEK?

Eyyamı bahur, yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerine verilen Arapça kökenli Türkçe sözcüktür. Kuzey yarımkürede, temmuz ve eylül tarihleri arasında yaşandığı kabul edilmektedir. Güney yarımkürede ise bu tarih ocak ve mart arasına düşer. Kesin tarih, içinde bulunulan bölgeye, boylama ve iklim koşullarına göre büyük değişiklikler gösterebilir.

Eyyam Osmanlıcada; günler, gündüzler anlamına gelir. 

Bahur ise sıcak demektir. Tütsü, buhur, sıcak bastırdığında topraktan çıkan buhar anlamlarına da gelir.

Eski bir inanışa göre, bu sıcak günlerin Büyük Köpek Takımyıldızı'nda bulunan Sirius çift yıldızıyla bir bağlantısı vardı. Antik Yunan ve Antik Roma kültürlerinde de yaygın olan bu inanış nedeniyle bu günler Latince diēs caniculārēs olarak anılmaktaydı. Çağdaş Avrupa dillerinde bu terimden türeyen adlar hâlen kullanılmaktadır. (İngilizce: Dogdays, Almanca: Hundstage gibi...) Türkçede kullanılan eyyamı bahur terimi kullanılırlığını büyük ölçüde yitirmiş olup, bunun yerine cehennem sıcakları, Afrika sıcakları gibi terimler kullanılmaktadır.

Yerini "çöl sıcakları", "cehennem sıcakları" ve "Afrika sıcakları" gibi terimlere bırakan eyyam-ı bahur, bu sene bayram döneminde etkisini hissettirecek.

Eyyamı bahur ne zaman 2020? Eyyamı bahur sıcakları ne zaman bitecek?

EYYAMI BAHUR'UN ETKİLERİ

Eyyamıbahur günleri kalp ve göğüs hastalıkları olanlar için riskli dönemlerdir. Kişilerde aşırı stres ve asabiyet görülebilir. Orman yangınları başlayabilir. Enerji hattı kablolarının esnemesi, yol malzemelerinin erimesi ya da demiryollarında rayların genleşmesi gibi nedenlerle can ve mal kaybına neden olan kazalar yaşanabilir. 2000'li yıllarda, Avrupa'daki sıcak hava dalgalarına bağlı sağlık sorunlarından her yıl on binlerce kişi yaşamını yitirmiştir.