30 Kasım 2020 Pazartesi / 14 RebiülAhir 1442
Gece modu

İsrail gazetesi Haaretz yazarı Fishman'dan çarpıcı çıkış: Başkan Erdoğan'ın Kur'an okuması ile ürperdim

İsrail gazetesi Haaretz'de yayınlanan Amerikalı akademisyen Louis Fishman Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılmasıyla ilgili çok çarpıcı bir yorumda bulundu. Fishman, Başkan Erdoğan'ın Ayasofya Camii'ndeki Kur-an'ı Kerim okurken çekilen fotoğrafını paylaşıp 'Ben bile ürperdim. Bir noktada suskunlaştım ve içim birçok duyguyla karıştı. Kimse bu olayın büyüklüğünü hafife alamaz/küçük göremez.' diye yazdı.

25 Temmuz 2020 Cumartesi 08:29 - Güncelleme: 25 Temmuz 2020 Cumartesi 08:51

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi 86 yıl sonra aslına döndü ve ibadete açıldı. Bu tarihi gün dünya basınının da ilgi odağı oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ayasofya Camii içerisinde gerçekleştirdiği Kur-an'ı Kerim tilaveti ise güne damga vuran gelişmelerdendi. Yorum ve analizleri İsrail gazetesi Haaretz'de yayınlanan Amerikalı akademisyen Louis Fishman da bu tarihi günü ilgiyle takip edenler arasındaydı. Fishman, Twitter hesabı üzerinden açılışa dair dikkat çeken çekici paylaşımlarda bulundu.

"ÜRPERDİM, KİMSE BU OLAYI HAFİFE ALAMAZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kur-an'ı Kerim tilavetini takip eden ve o anların fotoğrafını Twitter hesabından paylaşan Fishman, dinlerken ürperdiğini ve bu olayın kimse tarafından küçümsenemeyecek kadar büyük olduğunu söyledi.

Yeni Şafak'ın haberine göre, Fishman İngilizce yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: "Bu tarihi anda Ayasofya’da Erdoğan'ı Kur'an okurken duyduğumda ben bile ürperdim. Bir noktada suskunlaştım ve içim birçok duyguyla karıştı. Kimse bu olayın büyüklüğünü hafife alamaz/küçük göremez."

Başkan Erdoğan Ayasofya Camii'nde Kur'an-ı Kerim okudu: İşte o anlar

TÜRKİYE'Yİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

ABD'li yazar ve akademisyen Fishman, İsrail'in en eski ve en etkili günlük gazetesi Haaretz'de makaleler yayınlıyor. Fishman, Türkiye ve Filistin-İsrail konularıyla özel olarak ilgileniyor. Halen New York Şehir Üniversitesi Brooklyn College’da öğretim üyeliği yapan Fishman, Osmanlı Filistini’nin son dönemlerini mercek altına alıyor. İngilizce, İbranice, Arapça, Türkçe, Almanca ve Fransızca bilen akademisyen, çalışmalarını daha çok Türkçe, Arapça ve İbranice kaynaklar üzerinden gerçekleştiriyor. Hayatını ABD, İsrail ve Türkiye arasında sürdüren ve Türkiye'deki çeşitli üniversitelerde ders veren Fishman, İsrail-Filistin Sorunu ve Türkiye-İsrail ilişkileri hakkında makaleler kaleme alıyor.