21 Mayıs 2022 Cumartesi / 20 Sevval 1443

Kabine toplantısında alınan kararlar ne olacak?

Bu hafta yapılacak olan Kabine toplantısında alınan kararlar doğrultusunda Koronavirüs kısıtlamalarının yeniden ele alnması bekleniyor. Uzun süredir devem eden sokağa çıkma yasağı ve kafelerin kapatılması nedeniyle esnaf zor günler yaşıyor. Kritik toplantıda Bilim Kurulu üyeleri ve Sağlık Bakanı Koca'nın Koronavirüste mevcut gidişatla ilgili sunum yapması bekleniyor. Peki Kabine toplantısında alınan kararlar ne olacak?

28 Ocak 2021 Perşembe 12:38 - Güncelleme:

Kabine Toplantısı'nın ne zaman yapılacağı, yeni haftanın ilk gününde gündeme geldi. Cuma namazı çıkışı sonrası restoran ve kafelerin açılıp açılmayacağı ile ilgili soruya yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, konunun Kabine Toplantısı'nda değerlendirileceğini bildirmişti. Peki Kabine toplantısında alınan kararlar ne olacak? İşte, bu hafta yapılacak olan Kabine Toplantısı'nın tarihi ve Kabine toplantısında alınacak kararlarla ilgili ayrıntılar.

KABİNE TOPLANTISINDA ALINAN KARARLAR NE OLACAK?

Koronavirüste vaka sayısının düşmesi ve aşılamanın başlamasının ardından gözler Kabine toplantısında alınan kararlar doğrultusunda geçilmesi beklenen normalleşme sürecine çevrildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kısıtlamalara yönelik Kabine toplantısında alınan kararları bildirmesiyle birlikte, normalleşme sürecine geçilirse, esnaf ve vatandaş rahat bir nefes alacak.

*Öncelikli olarak sokağa çıkma yasağına ilişkin saatlerin değişebileceği ve esnetileceği öngörülüyor. Cumartesi-pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının gündüz için kaldırılması da Kabine toplantısında alınan kararlar doğrultusunda söz konusu olabilecek.

* Hafta içi kısıtlamalarının saatlerinin de 21.00'den 23.00'e çekilebileceği belirtiliyor.

* Lokanta ve kafelerin belli kurallarla açılabileceği, buralara HES koduyla girilmesine ilişkin yeni düzenlemeler yapılabileceği öne sürülüyor.

* Bir süre sonra Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, normal hasta kabul edilebileceği, ertelenen ameliyatlar ve tedavilere de yeniden başlanabileceği ifade ediliyor.

* Lokanta ve kafelerin belli kurallarla açılabileceği, buralara HES koduyla girilmesine ilişkin yeni düzenlemeler yapılabileceği öne sürülüyor.

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN?

Kabine Toplantısı ne zaman? Kabine toplantısından hangi kararlar çıkacak?

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN KISITLAMA AÇIKLAMASI

Erdoğan, "Kısıtlamalarla alakalı olarak, restoran sahiplerinin bir talebi vardı, sıkı kurallara uyarak tekrar açılmak istediklerini söylediler. Değerlendirmenizi alabilir miyiz?" sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Restoran işletmeciliği konusu ise bu konuyla ilgili olarak da kabine toplantımızda inşallah bunun değerlendirmesini yeniden ele alacağız. Çünkü endişelerimiz var maalesef her ne kadar 'sıkı tutacağız' diyorlarsa da daha önce de bunlar söylendi, maalesef sıkı tutulmuyor. Şu anda başarılı bir süreç var. Bu başarılı süreci tekrar tersine çevirmek, böyle bir şeyin altına girmek, o riski almak istemiyoruz. Diyoruz ki bu süreci dikkatle yürütelim, başarılı bir şekilde yürütelim ama elimize gelen verilere bakarız, o verilere göre de gerekirse bir esneme yapılabilir."