19 Nisan 2021 Pazartesi / 7 Ramazan 1442
Gece modu

Örgüt elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 15'i firari, 13'ü tutuklu 84 sanığın yargılanmasına devam edildi

Zonguldak'ta, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 84 sanığın yargılanmasına devam edildi.

AA25 Ağustos 2017 Cuma 07:00 - Güncelleme: 25 Ağustos 2017 Cuma 22:32

Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, örgütün ildeki "mütevelli heyeti"nde oldukları iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet ve çeşitli sürelerde hapis cezası istemiyle yargılanan 13'ü tutuklu 66 sanık ve avukatları katıldı. Bazı tutuksuz sanıklar ise salonda yer almadı.

Duruşmada tanıkların dinlenmesinin ardından tutuklu sanıkların avukatları savunma yaptı.

Savunmaları dinleyen mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar vererek, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi, firari sanıkların yakalanma durumuna ilişkin bilgi alınması ve bazı tanıkların dinlenmesi için duruşmayı 10 Kasım'a erteledi.

Daha önceki duruşmalarda sanıklardan 56'sı, adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı şartıyla tahliye edilmişti.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, örgütün elebaşı Fetullah Gülen'in de aralarında bulunduğu 15'i firari 84 sanık hakkında, "anayasal düzeni ortadan kaldırmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile çeşitli sürelerde hapis cezaları isteniyor.