18 Mayıs 2021 Salı / 6 Sevval 1442
Gece modu

Vedat Bilgin kimdir? Yeni Çalışma Bakanı Vedat Bilgin kaç yaşında, nereli?

Vedat Bilgin kimdir? sorusunun cevabı, Kabine değişikliğinin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından merak konusu oldu. Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama kararlarına göre göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine Vedat Bilgin atandı. Peki Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin kimdir, kaç yaşında ve nereli?

22 Nisan 2021 Perşembe 13:32 - Güncelleme: 22 Nisan 2021 Perşembe 13:32

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurulmasına dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kabine değişikliğine ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı. Yeni kabine değişikliği kapsamında alınan karara göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Vedat Bilgin atandı. Peki Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin kimdir, kaç yaşında ve nereli? İşte Vedat Bilgin hakkında merak edilenler..

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurulmasına dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Yapılan yeni kabine değişikliği kapsamında Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Vedat Bilgin atandı. İşte Vedat Bilgin'in hayatı ve biyografisi

VEDAT BİLGİN KİMDİR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 1954'te Bayburt'ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bayburt'ta tamamlayan Bilgin, Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesini bitirdi.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde "Şehirleşme ve Sanayileşme İlişkileri" konusunda yüksek lisans çalışmasını, "Türkiye'de Sanayileşme Politikaları ve Demokratikleşme Süreci" adlı çalışmasıyla da İktisat Sosyolojisi alanında doktorasını tamamlayan Bilgin, York Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Michigan Üniversitesinde "Orta Doğu Toplumlarında Modernleşme Sorunları" konulu uluslararası çalışmada yer aldı.

Vedat Bilgin, Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinde Öğretim Üyeliği, TCDD Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölüm Başkanlığı ve Başbakan Başdanışmanlığı görevlerinde de bulundu.

26. Dönem AK Parti Ankara Milletvekili olan Bilgin, son olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı ve Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekilliği görevini yürütüyordu.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Vedat Bilgin, evli ve iki çocuk babası.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hizmet birimleri şunlar oldu:

"Çalışma Genel Müdürlüğü, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü, Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı, Personel Dairesi Başkanlığı, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Özel Kalem Müdürlüğü."

Yeni Ticaret Bakanı Mehmet Muş kimdir?

Derya Yanık kimdir?