Amir Ateş: Sanat müziğinde kaliteli besteler çıkmıyor

Üsküdar Musiki Cemiyeti Başkanı Amir Ateş, sanatçılar birbiriyle barışık olmadığı için sanat müziğinde kaliteli bestelerin çıkmadığını söyledi.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Üsküdar Musiki Cemiyeti Başkanı, bestekar Amir Ateş, yetişen gençliğin Türk Müziği’ne olan ilgisizliğinde gençlerin bir suçu olmadığını ifade etti. Anadolu Ajansı’ndan Ekrem Kaftan’a konuşan Ateş, “Gençlik, Türk Musikisi’nden mahrum edildi. Biz gençlere ne verdik ki ne bekliyoruz. Güya hafif müzik adı altında, pop müzik adı altında yapılanları biz bile dinleye dinleye ara sıra terennüm eder hale geldik. İşte gençlerimize bunlar aşılanıyor” diye konuştu.

NE TEHDİTLER ALDIM

“Türkiye’de Allah demenin bile yasak olduğu günlerde biz kellemizi koltuğumuza aldık ‘ya Allah ya bismillah’ diyerek Amir Ateş korosuyla radyolarda programlar yapmaya başladık.” diyerek nasıl tabulara karşı mücadele ettiğini anlatan Amir Ateş, “Ben ne tenkitler, ne tehditler de aldım hatta. ‘Siz tekrar irticayı hortlatmak mı istiyorsunuz’ falan gibi pek çok şeylere muhatap oldum. Sonra yıllarca devam etti bu, o zamanlar tek kanal vardı, TRT vardı sadece. Daha sonraları yavaş yavaş tek tük ilahi çalışmaları başladı.” dedi.

Sanat müziğinde olduğu gibi dini müziğimizde de belli bir noktadan sonra dejenerasyon başladığına dikkat çeken Ateş, “Biz bunlara başta Üsküdar Musiki Cemiyeti olmak üzere yavaş yavaş bir kural getirmeye çalıştık ama kafi değiliz. Ama bu abuk sabuk şeylere ‘dur’ diyecek bir zaman mutlak surette gelecektir.” şeklinde konuştu. Ateş, merhum Emin Ongan’ın öğrencisi olduğu ve bir ekol haline gelen Üsküdar Musiki Cemiyeti’nin, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Türk Musikisi Konservatuvarı’nın kuruluşunda örnek teşkil ettiğini de kaydetti.

Günümüzde kaliteli besteler ve eserlerin ortaya çıkamadığınısöyleyen Amir Ateş, “Biz hâlâ birbirimizle barışık değiliz. Sanatçılar olarak, sanatçıların başındaki idareciler olarak bir yerde fevkalade sanat içeren, sanat ihtiva eden şey icra olunurken arkadan pat diye abuk subuk bir şeyi ortaya koyuveriyorlar.” diye konuştu.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası´nın kuruluşu - Tarihte bugün 17 Kasım 1924

Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası´nın kuruluşu - Tarihte bugün 17 Kasım 1924

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

İmar barışı sonrası konut fiyatları en çok değerlenen ilçeler

İmar barışı sonrası konut fiyatları en çok değerlenen ilçeler

Türkiye'nin ilk millet bahçeleri açıldı

Türkiye'nin ilk millet bahçeleri açıldı

En Çok Okunanlar