• $ 5,2843
 • € 5,9983
 • 227.759
 • 101.742
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Dilay Kemer kimdir hastalığı nedir? (Dilay Kemer nereli kaç yaşında?

Dilay Kemer, kan kanserine yakalandığı ile ilgili çıkan haberler üzerine hayatı kariyeri merak konusu oldu. Google aramalarında Dilay Kemer kimdir, kaç yaşında, nereli soruların yanıtları aranırken aynı zamanda yakalanmış olduğu kan kanserinin belirtilerinin neler olduğu ve tedevisinin olup olmadığı araştırılmaya başlandı. Bizlerde bu haberimiz üzerinde Dilay Kemer ile ilgili merak edilenleri ve sağlık sorunu kan kanseri hastalığı ile ilgili son dakika gelişmeleri bu haberimiz üzerinde derledik.

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

 

 

Dilay Kemer kimdir, hastalığı nedir sorusu Sarı-Lacivertli taraftarlar tarafından merakla araştırılmakta. Biz de FB TV spikerlerinden biri olan Dilay Kemer'in yakalanmış olduğu kan kanserine ilişkin merak edilenleri bu haberimizde derledik. Daha önce de Fenerbahçe'nin yeni başkanı Ali Koç'un mazbata töreninde zor anlar yaşayan Dilay Kemer en çok merak edilen kişilerin başında geliyor. Güzel sunucunun her cümlesinde tezahürat ve alkışlarla araya giyen taraftarlar başarılı spikerin yaşadığı zor anlar magazin gündemine bomba gibi düştü.

Fenerbahçe TV'nin genç ve güzel sunucusu Dilay Kemer'in kan kanserine yakalandığı ortaya çıktı.

Kemer'in iyileşmesi ise ilik nakline bağlıydı. Uzun süredir tedavisi süren Dilay Kemer için iliğin bulunduğu açıklandı.

DİLAY KAMER KAN KANSERİNE YAKALANDI!

FB TV'nin sunucusu Dilay Kemer, kan kanserine yakalandı. Fenerbahçe, ilik nakli olan sunucu için sosyal medyadan acil kan bağışı çağrısı yaptı.

Fenerbahçe TV'nin genç ve güzel sunucusu Dilay Kemer, zor günler geçiriyor. Uzun süredir ekrandan uzak kalan güzel sunucunun kan kanserine yakalandığı ortaya çıktı. Kemer'in iyileşmesi ise ilik nakline bağlıydı. Uzun süredir tedavisi süren Dilay Kemer için iliğin bulunduğu açıklandı.KAN BAĞIŞI ÇAĞRISINA DESTEK YAĞDI

Yaşanan bu gelişmenin ardından Dilay Kemer için kan arayışı başladı. Fenerbahçe, kanserle savaşan sunucu için seferberlik başlattı. Fenerbahçe TV, 31 yaşındaki spiker için acil B RH (-) kana ihtiyaç duyulduğunu belirterek, bağış çağrısı yaptı. Sunucu için yapılan kan bağışı çağrısına destek yağdı.

"İLİK NAKLİ OLUYORUM"

Güzel sonucu Instagram'dan kan arayışına gelen yoğun ilgiye teşekkür ederek, "İlik nakli oluyorum. Bu yüzden bir süre kan ihtiyacım olacak. Bugünlük karşıladık" diye yazdı.

 

DİLAY KAMER KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NERELİ?


1988 Antalya doğumlu olan Dilay Kemer Fenerbahçe TV’de spikerlik yapmaktadır. Başarılı spiker, Yeditepe Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunudur.

2014 yılının Ekim ayından beri sarı lacivertli kulüpte görev yapan Kemer, haber bülteni ve program sunmaktadır.Zor anlar yaşadı

Fenerbahçe’nin yeni başkanı Ali Koç’un taraftarlara açık olarak gerçekleşen mazbata töreni sırasında FB TV spikeri Dilay Kemer’in zor anları gündeme damga vurdu.

Güzel sunucunun her cümlesinde tezahürat ve alkışlarla araya giyen taraftarlar başarılı spikerin zor anlar yaşamasına sebep oldu.


İşte o röportajdan öne çıkanlar:- Dilay Kemer kimdir?

1988 Antalya doğumluyum. Üniversite için İstanbul’a geldim, 11 senedir burada yaşıyorum. Yeditepe Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunuyum. Hayallerle ve hedeflerle yaşayan, başarıyla beslenen, hafif melankolik, tipik bir oğlak kadınıyım.

- Sunucu olma fikri nasıl ortaya çıktı?

2009 yılında kendime bir moda blogu açmıştım, o zamanlar bu kadar popüler değildi. İki yıl blogu hobi olarak yürüttükten sonra, bir reklam ajansında staja başladım. Her ne kadar çalıştığım ekibi ve şartlarımı sevsem de daha fazlasını yapmak istiyordum. Spikerlik-sunuculuk eğitimine başladım. Yaklaşık 1.5 senelik hazırlık sonunda İhsan Topaloğlu ve Yasir Kaya’nın şans vermesiyle, hayal ettiğim sektörde yer bulmayı başardım. İki yılı aşkın süredir de Fenerbahçe TV’de hem ana haberi hem de çeşitli programları sunuyorum.

- Kadınların spor servislerinde sunucu olması dikkat çeker. Siz bu fikir için ne düşünüyorsunuz?

Tüm spor kanallarında kadın spikerler tercih ediliyor ama kadınların futbol veya basketbol programlarında moderatörlük ve hatta yorumculuk yapması hâlâ yadırganıyor. Bu ön yargıyı kıracak isimlerden olmak için de kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

- Futbolla aranız nasıl?

Açıkçası bu mesleği kafaya koymadan önceki halimle şimdiki arasında epey fark olduğunu söyleyebilirim. Sporu, özellikle futbolu ve basketbolu anladıkça, izledikçe o kadar keyif aldım ki bu kadar geç kaldığım için kendime kızıyorum. Kadın değil ama erkek arkadaşlarımla spor temalı sohbetler son zamanlarda çok daha keyifli hale geldi.

- Sunuculukla ilgili ne gibi tepkiler alıyorsunuz?

En başından beri yakın çevremden hayallerimi gerçekleştirdiğim için çok destekleyici tepkiler alıyorum. İşi bilenler ise ilk başlarda heyecan ve tecrübe eksikliğimin anlaşıldığını söylüyorlardı ancak zaman geçtikçe, “Ekrana çok yakışıyorsun” gibi yapıcı yorumlar almaya başladım. Seyircilerimiz de sağ olsunlar yayınlar sırasında ve sonrasında güzel mesajlarıyla destek oluyor.- Programlara nasıl hazırlanıyorsunuz?

Mükemmeliyetçiliğim yüzünden hazırlıklarım biraz uzun sürüyor. Haber bültenlerinin yanı sıra her salı ‘Avrupa’dan Futbol’ ve her hafta erkek basketbol takımının Euroleague maçlarının öncesinde ve sonrasında program sunuyorum. Mesaim elverdiğince hafta sonu Avrupa liglerindeki maçları takip etmeye çalışıyorum. Sporcuların, teknik direktörlerin, takımların sosyal medya hesaplarını ve haberlerini takip edip, ekranda yer aldığım her dakikanın hakkını vermeye çalışıyorum.

- Formunuzu nasıl koruyorsunuz?

Erken uyumayı ve erken uyanmayı kısacası düzeni çok seviyorum ancak bu mesleğe ilk başladığımda gece çalıştığım dönemler çoğunluktaydı. Beslenmemi düzene oturtamamış ve biraz sıkıntı yaşamıştım ancak artık yediklerime çok özen gösteriyorum. Fırsat buldukça sahilde yürüyüş yapıyorum ve özel pilates dersi alıyorum.

- Tuttuğunuz takımın kanalında çalışmak nasıl bir duygu?

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün hem taraftarı hem de çalışanı olduğum için kendimi çok şanslı ve ayrıcalıklı hissediyorum.Ne kadar büyük bir camia olduğunu içerdeyken daha iyi anladım. Mesleğim sorulduğunda gururla cevap veriyorum.

- Oyuncu olmak gibi düşünceniz var mı?

Ekranda olmayı seviyorum, mutluyum. İyi yapabileceğime inandığım bir proje olursa neden olmasın?

KAN KANSERİ NEDİR?

Kan kanseri (lösemi) nedir, belirtileri nelerdir? Lösemi, kan hücrelerinin üretildiği kemik iliğini ve dolayısıyla kanı etkileyen bir kanser türüdür. Kemik iliğinde üretilen kan hücreleri kontrol dışı büyümeye başladığı zaman lösemi ortaya çıkar. Kan kanseri türleri arasında en çok görülenidir ve çocuklardan 10 kat daha fazla görülen bir kanser türüdür. Yetişkinleri de etkileyen bir hastalıktır. Lösemi teşhisi konulan hastaların çoğu 50 yaş üzerindedir.

Farklı türleri bulunan löseminin belirtileri, hastalığın türüne göre değişmekle birlikte genel belirtiler, ateş ve gece terlemeleri, baş ağrısı, kolay yaralanma ve kanama, kemik ve eklem ağrıları, halsizlik, lenf bezlerinin şişmesi olarak sayılabilir.

LÖSEMİ BELİRTİLERİ

Tüm kan hücreleri gibi lösemi hücreleri de kanla birlikte tüm vücutta dolaşır.

Lösemi belirtileri, lösemi hücrelerinin sayısına ve vücudun hangi kısmında yoğunlaştığına göre değişebilmektedir.

Kronik lösemi hastalarında herhangi bir belirti görülmeyebilir. Belirtileri hiç veya hafif olduğu için kronik lösemi çoğunlukla rutin kan testi sırasında tespit edilen bir kanser türüdür.

Akut lösemi ise, kişiyi doktor muayenesine gitmeye zorlayacak kadar şiddetli belirtilere yol açabilir. Lösemi hücreleri beyni etkilediyse baş ağrısı, kusma, zihin karışıklığı, kas kontrolünün zayıflaması gibi belirtiler görülebilir.

Lösemi hücreleri vücudun diğer bölgelerini de etkileyerek sindirim sorunlarına, böbrek rahatsızlıklarına, akciğer ve kalp sorunlarına yol açabilir.

Sık görülen lösemi belirtileri aşağı yukarı tüm kaynaklarda şu şekilde sıralanmaktadır.

1) Şişen lenf bezleri. Lösemi nedeniyle boyun ve koltuk altında bulunan lenf bezleri şişebilir. Bu şişlikler genelliklere ağrıya neden olmaz.

2) Ateş ve gece terlemeleri.

3) Halsizlik ve güçsüzlük.

4) Kolay yaralanma, kolay morarma ve kanama. Bu belirtilere diş eti kanaması, ciltte morluklar ve küçük kırmızı noktalar eşlik edebilir. Burun kanaması görülebilir, adet dönemleri arasında kanama yaşanabilir veya yoğun adet kanaması yaşanabilir.

5) Karın bölgesinde rahatsızlık hissi ve şişlik. Bu dalağın veya karaciğerin şişmesinden kaynaklanabilir.

6) Nedeniz kilo kaybı.

7) İştahsızlık.

8) Kemik ve/veya eklemlerde ağrılar.

9) Anemiye bağlı olarak görülen soluk ten, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, baş dönmesi.

10) Testislerin şişmesi.

11) Göz ağrıları ve görme sorunları.

Lösemi belirtileri ile ilgili önemli nokta, bu belirtilerin başka hastalıklar (enfeksiyon, yetersiz beslenme gibi) nedeniyle de ortaya çıkabileceğidir.

Lösemi, sadece doktor muayenesi ve gerekli testler yapıldıktan sonra belirlenebilir. Bu nedenle yukarıdaki rahatsızlıkların birini veya bir kaçını yaşıyorsanız nedenini kesin olarak öğrenebilmek için bir doktora görünmeli ve gerekli testleri yaptırmalısınız.

LÖSEMİ NEDİR?

Lösemi kan hücresi üretimini etkiler. Kemik içinde bulunan, kan hücrelerinin üretildiği kemik iliğinde başlar.

Sağlıklı bir insanda kemik iliği, vücudun enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz kan hücrelerini (akyuvarlar), oksijeni vücut geneline taşıyan kırmızı kan hücrelerini (alyuvarlar) ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan pıhtı hücrelerini (trombosit) üretir.

Lösemide ise kemik iliğinde anormal beyaz kan hücresi üretilmeye başlar ve bunlara "lösemi hücreleri" adı verilir. Bu anormal yapıdaki beyaz kan hücreleri, normal beyaz kan hücreleri gibi çalışmaz ve normalde olduğu gibi üremeleri durmaz.

Zaman içinde lösemi hücreleri normal kan hücresi sayısını geçer ve lösemi belirtileri olarak gösterilen anemi, kanama ve enfeksiyonlar artmaya başlar.

Lösemi hücreleri kan yoluyla lenf bezlerine sıçrayarak diğer organlara ulaşabilir, vücudun çeşitli bölgelerinde şişlik ve ağrılara neden olabilir.

LÖSEMİ TÜRLERİ

Lösemi, etkilediği beyaz kan hücresine ve ne kadar hızlı ilerlediğine bağlı olarak farklı türlere ayrılmaktadır.Akut lösemi hızlı gelişir ve belirtileri kısa zamanda görülmeye başlar. Kronik lösemi ise daha yavaş ilerler ve yıllarca hiç bir belirtiye neden olmadan gelişebilir. Akut ve kronik lösemi kendi içinde, hangi beyaz kan hücresini etkilediğine göre 2'ye ayrılmaktadır.Eğer lenfosit adı verilen beyaz kan hücreleri anormal olarak ürüyorsa buna "lenfoblastik lösemi", myelosit adı verilen beyaz kan hücreleri anormal olarak ürüyorsa "miyelogenöz lösemi" adı veriler. Bu 4 ana lösemi türü dışında daha az görülen tüylü hücre lösemisi, kronik miyelomonositik lösemi ve juvenil miyelomonositik lösemi adında farklı lösemi türleri de bulunmaktadır. Yetişkinlerde en sık görülen lösemi türleri, kronik lenfositik lösemi ve akut miyeloid lösemidir. Çocuklarda ise akut miyelojenöz lösemi (AML) ve miyeloid lösemiler daha çok görülmektedir.

LÖSEMİ NEDENLERİ NELERDİR?

Löseminin kesin nedeni bilinmemektedir ancak, bazı durumların lösemi riskini artırdığı bilinmektedir. Bu durumlara "risk faktörü" denir ve risk faktörleri şu şekilde sıralanmaktadır.

1) Radyasyona maruz kalmak.

2) Bazı kimyasallara maruz kalmak.

3) Başka bir kanser için kemoterapi tedavisi görmüş olmak.

4) Down sendromu ve diğer genetik sorunlar.

5) Sigara kullanmak.

6) Bazı kan hastalıkları.

LÖSEMİ TEŞHİSİ NASIL KONUR?

Doktorunuz kişisel ve aile bireylerinizle ilgili tıbbi geçmişiniz hakkında bilgi aldıktan sonra fiziksel muayene yapacaktır. Fiziksel muayene sırasında özellikle şişen lenf bezleri, dalak ve karaciğer bölgesi elle kontrol edilir. Beyaz kan hücresi sayısının belirlenebilmesi için tam kan sayımı istenir. Tam kan sayımında trombosit ve kırmızı kan hücresi sayıları da ölçülmektedir. Löseminin kesin teşhisi için kemik iliğinden örnek alınarak (biyopsi) laboratuvar ortamında incelenir. Biyopsi sırasında ağrıyı hafifletmek için lokal anesteziyle örneğin alınacağı bölge uyuşturulur. Löseminin belirlenmesi için yukarıdaki testlere ek olarak kişinin kromozom yapısının laboratuvar yöntemleri ile incelenmesi olan sitogenetik ve lenf bezleri ile göğsün incelenmesine yarayan röntgenler istenebilir.

LÖSEMİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Akut ve kronik lösemi için pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Tedavinin başlangıç aşamasında hedef, kanserin neden olduğu belirtilerin kontrol altına alınmasıdır. Tedavi planı kişinin durumuna göre değişebilmektedir. Doktor löseminin türü, kişinin yaşı, genetik özellikleri ve genel sağlığına bağlı olarak tedavi planını belirleyecektir. Tedavi sürecinde kemoterapi, radyoterapi, kan nakli yöntemlerinden biri veya bir kaç tanesi bir arada kullanılabilir. Kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerine karşı yardımcı tedaviler uygulanabilir.

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

İngiltere, Begum'u vatandaşlıktan çıkarmaya hazırlanıyor

İngiltere, Begum'u vatandaşlıktan çıkarmaya hazırlanıyor

Rusya uzaya iki turist götürecek

Rusya uzaya iki turist götürecek

Çanakkale'de 4.1 büyüklüğünde deprem

Çanakkale'de 4.1 büyüklüğünde deprem

İşgalci İsrail polisi Mescid-i Aksa'da cemaate saldırdı

İşgalci İsrail polisi Mescid-i Aksa'da cemaate saldırdı

'Türkiye ile aktif temas halindeyiz'

'Türkiye ile aktif temas halindeyiz'

Varank, gençlerle buluşmasında Başkan Erdoğan'ı aradı

Varank, gençlerle buluşmasında Başkan Erdoğan'ı aradı

Yeni işe alınan sigortalılara üç aylık destek

Yeni işe alınan sigortalılara üç aylık destek

CHP vatandaşla dalga geçti

CHP vatandaşla dalga geçti
 
Hindistan’da 2 gösteri uçağı düştü

Hindistan’da 2 gösteri uçağı düştü

Yer yer 50 santimetreye ulaşıyor: Turistler akın ediyor

Yer yer 50 santimetreye ulaşıyor: Turistler akın ediyor

Fırtınadan zarar gören S-400 füzeleri imha edildi

Fırtınadan zarar gören S-400 füzeleri imha edildi

Peşine düştüler: Türkiye'den İtalya ve Amerika'ya gönderiliyor

Peşine düştüler: Türkiye'den İtalya ve Amerika'ya gönderiliyor