• $ 5,8132
 • € 6,435
 • 273.295
 • 108786
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Ahmet Keleş: Dicle Üniversitesi'ni paralel devletin Kandil'i yaptılar

‘Paralel yapıya hizmet ettiği’ öne sürülen D.Ü. Rektörü Jale Saraç’ın, üniversiteyi Cemaatin merkez üssüne çevirdiğini söyleyen Prof. Ahmet Keleş, “Dicle Üniversitesi paralel devletin Kandili’dir” dedi.

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

DİCLE ÜNİVERSİTESİ’NDE TARTIŞMALI REKTÖRÜN GENEL SEKRETERİ OLAN AHMET KELEŞ

Gülen Cemaati’nde 25 yıl kalan Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Keleş, STAR’a özel açıklamalarda bulundu. Cemaat’in 30 Mart Yerel Seçimleri hedefinin, AK Parti’nin yüzde 30 oya düşmesi, İstanbul ve Ankara’yı kaybetmesi olarak planlandığını anlatan Prof. Dr. Keleş, “AK Parti’nin çöküşünü hesapladılar. Ummadıkları biçimde yüzde 45.5’lik zafer oluşunca, iki önemli stratejiye başladı. Hala AK Parti ile Başbakan’ı kendi içinde farklı cumhurbaşkanı adayı olabilecek isimler üzerinden vurmaya çalışıyorlar” dedi. Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç’ın paralel yapılanmadan olduğunu söyleyen Prof. Ahmet Keleş, “Dicle Üniversitesi paralel devletin Kandili’dir” diye konuştu.

Yenemeyince panik başladı

Gülen Cemaati’nin, 30 Mart Yerel Seçimleri hedeflerinin tutmadığını anlatan Prof. Dr. Ahmet Keleş, 25 yıl içinde kaldığı Cemaat’in yeni planını Cumhurbaşkanlığı seçimleri olarak gösterdi. Hedefe yine dinlemelerle gidileceğini anlatan Prof. Keleş, şöyle konuştu: “Şimdi deniyor ki, ‘Cemaat çok akıllı.

O nedenle biz hata yaptık, savaştık, ama gelin barışalım diyecek hükümete.’ demeyecekler. Cemaatin dinleme operasyonu, cemaatin kendi projesi içinde olduğu kadar cemaati içine alan büyük projenin de hedeflerini gerçekleştiren bir dinleme operasyonudur.”

Cemaate erken görev verildi

“Bu hamlede cemaatin bizatihi inisiyatifi ne kadar, onun üzerindeki yapının cemaati böyle bir kamikazeye zorlamasının ihtimali ne kadar. Başbakan ile ilişkileri daha iyi noktaya taşıyabilirlerdi. AK Parti’yi kendi istedikleri gibi dizayn ederek Başbakan’dan sonraki AK Parti’yi ele geçirebilirdi. Devletin kendisi olurdu, paraleli olmazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı indirir; operasyonu tam yapardı. Yol haritaları buydu. Ama hesaplarını bozan başka bir hesap oldu. O hesaba göre Tayyip Bey’in cumhurbaşkanı olmasını istemeyen AK Parti’nin şekillenmesini istemeyen büyük proje, Başbakan Erdoğan’ın ABD ziyareti sonrasındaki olaylarla, Gezi ile düşünebilir. Cemaate erken bir görev verilmiştir. Onun üzerinden başlayan, yeterince hazırlanılmamış hareket olarak ilk hamlede hükümet mat edilemeyince geri dönüşü cemaatin panikleme oldu. Bozguna uğradı, söylem ve hareket planlaması olarak çöküşe giriş başladı.”  Dicle Üniversitesi için “Paralel devletin Kandil’idir” diyen Prof. Dr. Keleş,  şöyle konuştu: “2008 seçimlerinde 542 oy kullanan arkadaştan, 142 oy aldık. Jale Hoca rektör atanınca, etrafına Kırkıncı Cemaatten, Menzil’den, Paralel Yapı’dan bir arkadaşı yardımcı atadı. Beni de genel sekreter yaptı. Hangi cemaatten ne teklif gelirse gelsin üniversiteye alınması sağlanacaktı. Ancak 4 yıl içinde tamamen Gülen Cemaati kadrolaştı. Paralel Yapılanma Türkiye’nin en hayati kurumlarını ele geçirmeyi kendilerine proje olarak belirlemiş. Dicle Üniversitesi’ni üst olarak seçti. Çünkü bu üniversite Diyarbakır’da bölgenin kalbi. Diyarbakır da Orta Doğu’nun kalbi. D.Ü.’nün üst yönetimi, fakülte dekanlıkları ele geçirildiğinde aslında Diyarbakır için valiliği, belediyeyi ele geçirmekten çok daha önemliydi.”

Hükümet destek olmuştu

“D.ܒde hükümetin de bölgeye iyi niyetiyle, bölgenin kalkınmasına fayda sağlayacağı umuduyla hiçbir kadroya hayır dememesiyle, üç kadro istendiğinde beş kadro vererek cemaat üniversiteye aldırmak istediği araştırma görevlisi, uzman, doçent, profesör; idari personeli  zorlanmayla karşılaşmaksızın rektör hanımın ve ekibinin inisiyatifiyle doldurdular. 2008’de seçime giren 542 öğretim üyesi var, 4 yıl sonra jale hanım döneminde kendilerine ayak bağı olan 150 öğretim üyesi ayrıldı. 350 kişi kadromuz kaldı. 2012’deki oy kullanan sayısı ise 852 oldu. Diğer üniversitelerde bu kadar artış yok. Sadece D.ܒye mahsustur. Çünkü bölgesel önemiyle devlet de muhafazakar insanların olmasını istedi. 2012 yılında 450’ye yakın öğretim üyesinin yüzde 95’i Cemaat’e mensuptur. 2014’e kadar bu alınan sayı 550-600 olmuştur diye düşünüyorum. Rektör hanım göreve atanınca arkasından, Gülen tebrik etti.

BAŞÖRTÜSÜNÜ KALKAN YAPTI

Prof. Saraç’ın başını kapatmasının da bir kalkan hareketi olduğunu, amacın Dicle Üniversitesi’ne operasyon yapılmasının önüne geçmek olduğunu belirten Prof. Dr. Ahmet Keleş, “Rektörün hacca gittiğini biliyorum geçen sene, dönse örtünseydi bir anlamı vardı. Hadi o zaman örtemedi, başörtülü milletvekili olduğu gün örtseydi. Kamuda başörtülü memur olunca örtseydi. 30 Mart’tan önce örtseydi, anlamı olurdu. Neden basın toplantısı yapıyorsun. Doğal olarak duyulsaydı. Bunu basının önünde yaparak mesaj içeriği şudur; ‘Bize operasyon yolda, bir kalkan yapalım. Bak başbakan başörtülü rektöre operasyon yaptı’ dedirtmektir” diye konuştu.

‘Hesap bitmedi’ diye propaganda

Gülen Cemaati’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde yeni hamleler yapacağından bahseden Ahmet Keleş, şunları söyledi: “Hesapları AK Parti’nin yüzde 30 almasıydı. Ummadıkları biçimde yüzde 45.5’lik zafer oluşunca, iki önemli stratejiye başladı. Tabanını ‘Daha hesap bitmedi. Mayıs’ta ya da Temmuz’da farklı atılımlarla bunu gerçekleştireceğiz’ diyorlar. Hala AK Parti ile Başbakan’ı kendi içinde farklı cumhurbaşkanı adayı olabilecek isimler üzerinden vurmaya çalışıyorlar. Öne çıkarılan isimlerin hiçbiri adaylığı düşünülen isimler değil. Sürecin kontrolünü elinde tutmaya çalışıyorlar.”

Tape operasyonu şahıslarla sürecek

Cemaatin tape operasyonlarını sürdüreceğini ifade eden Prof. Dr. Ahmet Keleş, “Kamuoyunun bildiği tape operasyonu ayrı. Bir de kişileri çağırıp ‘Elimizdeki belgen, video bu’ operasyonu ayrı. Bu operasyon hala devam ediyor. Bunu kullanacaklar. Ellerindeki en önemli stratejik malzeme AK Parti’nin kendisi. Onlar AK Parti’yi içerden vurmak istiyorlar. En ciddi hassasiyet göstermeleri gereken şey bu. Rektör ile ilgili Cuma Bey açıklama yaptı, MKYK üyesi Mehmet Akın Bey yalanladı. Paralel yapıya AK Parti içinde destek veren önemli isimler olduğu, AK Parti’nin en zayıf anında devreye sokulacaklar olduğunu gösteriyor.”

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Polis gözlerine inanamadı! On binlerce litre ele geçirdi

Polis gözlerine inanamadı! On binlerce litre ele geçirdi

İçişleri Bakanlığı açıkladı! Sınır dışı edildi

İçişleri Bakanlığı açıkladı! Sınır dışı edildi

Uludağ'da kaybolan dağcılarla ilgili önemli gelişme

Uludağ'da kaybolan dağcılarla ilgili önemli gelişme

Ceren Özdemir'in katil zanlısının yeni görüntüleri ortaya çıktı

Ceren Özdemir'in katil zanlısının yeni görüntüleri ortaya çıktı

Kriz mazide mi kalacak? Körfez'den açıklama

Kriz mazide mi kalacak? Körfez'den açıklama

Tevfik Göksu'dan İmamoğlu'na Kanal İstanbul cevabı

Tevfik Göksu'dan İmamoğlu'na Kanal İstanbul cevabı

İsrail ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında 'gaz sahası krizi'

İsrail ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında 'gaz sahası krizi'

İzmir'deki tepki çeken heykel kaldırıldı

İzmir'deki tepki çeken heykel kaldırıldı
 
Rusya´da füzelerin komuta merkezi test edildi

Rusya´da füzelerin komuta merkezi test edildi

Dünyanın en lanetli 13 yeri... Hikayelerine inanamayacaksınız

Dünyanın en lanetli 13 yeri... Hikayelerine inanamayacaksınız

Kıyıya 3 metre çekildi, ilginç görüntü oluşturdu

Kıyıya 3 metre çekildi, ilginç görüntü oluşturdu

Türkiye'nin seçkin birlikleri arasında yer alıyor: Düşmana korku salıyorlar

Türkiye'nin seçkin birlikleri arasında yer alıyor: Düşmana korku salıyorlar