• $ 5,8074
 • € 6,5459
 • 237.733
 • 96.886
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Bakan Kurum: Kartalda 21 kişinin hayatını kaybettiği binanın yerine bugün yeni bina yapmak üzere temelini atıyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kartal'da yıkılan binaya ilişkin, 'Yıkılan binanın yerine yeni bina yapmak ve o yatay mimari esaslı dönüşümü yapmak için kentsel dönüşümü başlattık ve bugün o binanın temelini inşallah atmış olacağız.' dedi.

 • AA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal’la Dizdariye Mahallesi'nde esnaf ziyareti yaptı. Daha sonra Büyükçekmece Esnaf ve Sanatkarlar Odasına geçen Bakan Kurum, dün milyonlarca kişinin Yenikapı’ya akın ettiğini belirterek, "Yenikapı, bir gelincik tarlasına döndü. Yenikapı’dan tüm Türkiye’ye 15 Temmuz diriliş, birlik, beraberlik ruhunu en net şekilde aktardılar ve bize 1 Nisan’ı müjdelediler. 1 Nisan’da İstanbul’u ve ilçelerini müjdelediler." diye konuştu.

Kurum, Büyükçekmece'nin de 1 Nisan’da o terör örgütünün uzantılarıyla birlikte olanlara, o zillet, illet ittifakı kuranlara en net cevabı vereceğini söyledi.

Bugüne kadar 50'nin üzerinde kenti ziyaret ettiğini anlatan Kurum, bu ziyaretlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı manifesto çerçevesinde şehirlerin alt yapısını, üst yapısını, çevre düzenlemesini, atık suyu, depolama tesislerini, kentsel dönüşüm projelerini yerinde incelediklerini ifade etti.

- "YENİLENMESİ GEREKEN 6,7 MİLYON KONUT VAR"

Kurum, kentsel dönüşümün öncelikleri olduğunu dile getirerek, yenilenmesi gereken 6,7 milyon konut olduğunu söyledi.

Gelecek 5 yıllık sürede acil öncelikli dönüşümlerden başlamak üzere yılda 300 bin konut dönüştürmeyi hedeflediklerini anlatan Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutun dönüşümünü tamamlayacaklarını kaydetti.

Kurum, dönüşümlerin vatandaşların rızası çerçevesinde olacağını dile getirerek, "Az katlı olacak, yatay mimari esaslı olacak ve bu 300 bin konutun yüzde 15’ini Bakanlığımız, TOKİ eliyle gerçekleştirecek, kalanı İller Bankası Genel Müdürlüğümüz 4 milyar liraya kadar ve yüzde 50’ye kadar da faiz desteğiyle dönüşümü, hızlı kararlı bir şekilde yapmak istiyoruz." dedi.

- "KARTAL'DAKİ BİNANIN TEMELİNİ İNŞALLAH ATMIŞ OLACAĞIZ"

Kurum, Kartal’da 2 ay önce Kartal'da meydana gelen olayda 21 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatarak, "Buraya bugün temel atıyoruz. Yıkılan binanın yerine yeni bina yapmak ve o yatay mimari esaslı dönüşümü yapmak ve vatandaşları deprem riskinden kurtarmak için kentsel dönüşümü başlattık ve bugün o binanın temelini inşallah atmış olacağız." dedi.

Kentsel dönüşümü üçe ayırdıklarını aktaran Kurum, "Bunlardan biri deprem riski taşıyan alanlarla ilgili, ikincisi tarihi alanların ortaya çıkarılmasına ilişkin dönüşümler, diğeri de rezerv üretilmesi gereken konutların olduğu, tarihi alanların dışında riskli alanların olduğu alanların dönüşümü. Bu süreci hızlı adımlarla yürütüyoruz.” diye konuştu.

Bakan Kurum, kentsel dönüşümün sadece konut bazında olmadığını dile getirerek, "1950’li yıllarda sanayileşmeyle birlikte şehirlerin içinde çarpık sanayileşmenin birçok örneklerini görüyoruz. Bu noktada şehrin içinde kalmış ve şehre ve çalışanlara zarar veren sanayi sitelerimiz var ki Büyükçekmece'de de örnekleri var . Bunları da şehrin dışına çıkarmak suretiyle bu dönüşümleri de gerçekleştiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Sosyal konutla ilgili 2023’e kadar 250 bin konut hedefiyle yola çıktıklarını anlatan Kurum, “2019 yılı içerisinde 50 bin sosyal konutun yapımına başladık. 67 ilimizde ilk etapta yaptığımız projede bugüne kadar başvurumuz 500 bini aştı ve bu başvurulara göre bundan sonraki süreçte talebe göre o projelerimizi gerçekleştireceğiz.” dedi.

Murat Kurum, İstanbul’da da bu noktada 6 bin 300 konutun bulunduğunu ve alt gelir grubuna yönelik başvuruların alındığını anlatarak, Büyükçekmece’de de alt gelir grubu vatandaşlara yönelik bir sosyal konut projesini hayata geçireceklerini söyledi.

Cumhur İttifakı'nı kurarak kutlu yürüyüşe devam ettiklerini belirten Kurum, "Diğer taraftan ise illet, zillet ittifakını kurdular ve terör örgütünün siyasi uzantılarıyla kol kola girdiler. Artık o kol kola girilmişlik her ortamda dile getiriliyor. İnşallah Büyükçekmece, o zillet, ilet ittifakına gereken cevabı sandıkta verecektir." dedi.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

ABD'li Hristiyan misyonerleri sınır dışı ettiler

ABD'li Hristiyan misyonerleri sınır dışı ettiler

HSK'dan Rabia Naz'ın ölümüyle ilgili açıklama

HSK'dan Rabia Naz'ın ölümüyle ilgili açıklama

CHP'nin kestiği iaşeyi, Valilik verecek!

CHP'nin kestiği iaşeyi, Valilik verecek!

Nadir rastlanan mavi elmas bulundu

Nadir rastlanan mavi elmas bulundu

Terör örgütü gözünü çocuk ve gençlere dikti

Terör örgütü gözünü çocuk ve gençlere dikti

YSK'dan kritik mazbata kararı

YSK'dan kritik mazbata kararı

Tartışmalı mazbata kararına bakın kimler sevindi

Tartışmalı mazbata kararına bakın kimler sevindi

Yerli Sarp-L göreve hazır

Yerli Sarp-L göreve hazır
 
Airbus H135 helikopterlerinin üretim hattı ilk kez Avrupa dışına çıktı

Airbus H135 helikopterlerinin üretim hattı ilk kez Avrupa dışına çıktı

Hastaneye kaldırılan Orhan Gencebay'a anjiyo yapıldı ve 3 stent takıldı

Hastaneye kaldırılan Orhan Gencebay'a anjiyo yapıldı ve 3 stent takıldı

Eylemciler kendilerini gardaki trenlere yapıştırdı

Eylemciler kendilerini gardaki trenlere yapıştırdı

Rusya'da 9 Mayıs provası yapıldı

Rusya'da 9 Mayıs provası yapıldı