Beş kıtadan yargı mensupları İstanbul’da 

Yargıtay Başkanı Cirit “Bizim Yargıtay sitemize girdiğinizde tüm kararlarımızı buradan görebilirsiniz. Yargıtay sitemizde şu an yaklaşık 40 dairemizin 4 milyondan fazla kararı bulunmaktadır. Buna her vatandaşımız ulaşabilir” dedi.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

4. Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi dün İstanbul’da başladı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile yapılan iş birliği çerçevesinde düzenlenen zirveye, Afrika, Amerika, Asya, Avrupa ve Avustralya olmak üzere beş kıtadan ve 30 ülkeden, yüksek mahkeme başkanları, uluslararası uzmanlar ile Avrupa Konseyi gibi uluslararası kuruluşların üst düzey temsilcilerinin katıldı. 

Zirve öncesindeki basın toplantısında konuşan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit “İstanbul Bildirgesi, şeffaf ve topluma karşı hesap verebilir bir yargı sistemi için önemli bir başlangıç. 2019 yılında çalışmalar ulusal bir konferansla basına ve topluma sunulacak” dedi. 

5 ANA KARA DELİK

“Yargıtay Etik, Şeffaflık ve Güven Projesi” kapsamında önemli reformları gerçekleştirerek Türkiye’de bu alanda öncülük yapan Yargıtay’ın, bu çalışmaları ile uluslararası alanda da liderlik yaptığını ifade eden Cirit “Türkiye’de yargının sorunları yok değil, var. Türkiye’de yargının 5 ana kara deliği vardır. Birincisi, artan bir iş yükü. İstinafların kurulmasına rağmen Yargıtay’a geçen yıl 300 bin dava geldi. Dünyada bizden sonra gelen Fransız Yargıtayı’dır. Fransız Yargıtayı’na yılda 27 bin dosya gelmektedir. Amerika Yüksek Mahkemesine gelen 10 bin dosyadan ancak 80’i karara çıkarılmaktadır. Artan iş yükü en birinci problemimiz. İkinci olarak sık sık yapılan mevzuat değişiklikleri, hukukta bir belirsizlik meydana getirmektedir. Üçüncü olarak, hukuk eğitiminin yetersiz olması. 100’e yakın hukuk fakültesinin lisans eğitimi veriyor olması. Çok iyi hukuk fakültelerimiz var ama çok iyi olmayan hukuk fakültelerimiz de var” 

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Terör örgütü PKK/YPG´nin Ayn el Arab´taki mevzileri görüntülendi

Terör örgütü PKK/YPG´nin Ayn el Arab´taki mevzileri görüntülendi

Görüntüsüyle bile dehşete düşüren en zehirli 15 yılan türü

Görüntüsüyle bile dehşete düşüren en zehirli 15 yılan türü

Ersun Yanal ilk maçında hayal kırıklığı yaşadı

Ersun Yanal ilk maçında hayal kırıklığı yaşadı

En Çok Okunanlar