Gezegenlerin uydularının kendi uydularına sahip olabileceği kanıtlandı

Bilim insanları, gezegenlerin uydularının da küçük boyutta da olsa kendi uyduları olabileceğini doğruladı.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Yeni gerçekleştirilen bir araştırmaya göre Dünya'nın uydusu Ay'ın da içinde bulunduğu pek çok uydu, kendi uydularına sahip olabilir. Her ne kadar henüz gözlemlenemese de teorik olarak doğrulanan bu durum, bilim insanları için yeni bir gözlem sürecinin de başlangıcı oldu.
 
 
Washington Carnegie Institution Gözlemevi'ndeki ve Bordeaux Üniversitesi'ndeki bilim insanları, yeni bir çalışma için bir araya geldi. Araştırma ekibi, gezegen uydularının kendi yörüngelerinde başka küçük uydulara ev sahipliği yapıp yapmadıklarını incelemeye başladı. Araştırma süresince uyduların oluşma koşullarını inceleyen ekip, senelerdir devam eden spekülasyonlara yanıt olabilecek bilgilere nihayet ulaştı.
 
Araştırma sonucunda, bir uydunun oluşması için gerekli şartlar belirlendi ve bu şartları sağlayan uydular tespit edildi. Dünya'nın uydusu Ay'ın da aralarında bulunduğu listede yer alan diğer gezegen uyduları ise şu şekilde; Jüpiter'in uydusu Callisto ve Satürn'ün uyduları Titan ve Lapetus.
 
Jüpiter'in uydusu Callisto
 
Bir uydunun kendi uydusuna sahip olması için gerekli ilk koşul tahmin edilenin aksine 'büyüklüğü' değil. Araştırma ekibine göre en önemli koşul, söz konusu uydunun bir başka uyduyu yörüngesinde tutabilecek bir yerçekimine sahip olması.
 
Ancak bu koşullar sağlansa dahi bir 'uydu uydusu' gözlemlemek çok da kolay değil. Araştırma ekibi ise bu konuya 'teorik olarak mümkün ancak gözlemlenmesi ya da karşılaşılması zor' bir ihtimal gözüyle bakıyor. Konuyla ilgili çalışmalar ise devam ediyor.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Freni patlayan kamyon uçurumdan böyle yuvarlandı

Freni patlayan kamyon uçurumdan böyle yuvarlandı

Rus mühendis mıknatısla öyle bir şey yaptı ki

Rus mühendis mıknatısla öyle bir şey yaptı ki

Bayburt'ta heyecanlandıran keşif

Bayburt'ta heyecanlandıran keşif

ABD ile Almanya, S-400'ün muadilini üretecek

ABD ile Almanya, S-400'ün muadilini üretecek

En Çok Okunanlar