• $ 5,7606
 • € 6,5177
 • 257.442
 • 94.157
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Günde kaç kere içilir? Nurofen uyku yapar mı? Nurofen nasıl kullanılır, neye iyi gelir?

Kış ayının iyice bastırmasıyla birlikte soğuk algınlığı vakalarında da artış meydana geldi. Bu zamanlara en çok içilen ilaçlar hakkında vatandaşlar bilgi sahibi olmak istiyor. Soğuk algınlığı tedavisinde Nurofen için sorulan Nurofen nasıl kullanılır? Nurofen neye iyi gelir? Günde kaç kere içilir? Nurofen uyku yapar mı? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.Merak edilen detaylar haberimizde...

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Nurofen nasıl kullanılır? Kış aylarının gelmesi ile soğuk hava şiddetini arttırıyor.Hastalıkların en çok yaşandığı zamanlarda ilaçlar hakkında bilgi almak isteyenler kullanım şartları hakkında bilgi topluyor. Nurofen nasıl kullanılır? Soğuk havaların derecesini iyice arttırdığı günlerde hastalıkların en çok yaşandığı zamanlarda ilaçlar hakkında bilgi almak isteyenler kullanım şartları hakkında bilgi topluyor.Soğuk algınlığı ilaçları arasından en etkilisi olan Nurofen için sorulan Nurofen nasıl kullanılır? Nurofen neye iyi gelir? Günde kaç kere içilir? Nurofen uyku yapar mı? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.Merak edilen detaylar haberimizde... Üst solunum yollarını doğrudan etkileyen viral bir enfeksiyon hastalığı olan soğuk algınlığı, bulaşıcı bir hastalıktır. Aynı zamanda akut nezle veya faranjit olarak bilinen soğuk algınlığı, virüs nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır. Sıkça grip ile karıştırılan soğuk algınlığı aslında gripten farkıdır ve daha hafif seyreder. Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında sıkça görülen soğuk algınlığında yüksek ateş söz konusu değildir. Hafif kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması soğuk algınlığının sıkça tekrarlamasına ve kolayca bulaşmasına neden olmaktadır.
 
Nurofen Cold Flu 24 Tablet
 
Formülü:
 
Bir Nurofen Cold & Flu Tablet etken madde olarak, 200 mg ibuprofen ve 30 mg psödoefedrin hidroklorür; boyar maddeler olarak quinoline yellow, sunset yellow ve titan dioksit içerir.
Farmakolojik özellikleri:

Farmakodinamik özellikleri
İbuprofen, nonsteroidal antienflamatuar bir ilaçtır.
İbuprofen'in analjezik, antienflamatuar ve antipiretik özellikleri vardır.
Etkisini diğer nonsteroidal antienflamatuar ilaçlarda olduğu gibi siklooksijenaz enzimini ve prostaglandin sentezini inhibe ederek gösterdiği düşünülmektedir.
Psödoefedrin hidroklorür; sempatomimetik/dekonjestan etkili bir maddedir.
Solunum yolları mukozasındaki alfa adrenerjik reseptörleri doğrudan etkileyerek vazokonstrüksiyon oluşturur. Böylece, şişmiş burun mukozasındaki hiperemi, ödem ve konjesyon azalır ve burun solunum kapasitesi artar.
Psödoefedrin hidroklorür ayrıca sinüs sekresyonlarının drenajını artırır ve tıkalı östaki borusunun açılmasını sağlayabilir.
 
Farmakokinetik özellikleri
 
İbuprofen ağızdan uygulandığında hızlı ve yaklaşık %80 oranında emilir.
Aç karnına alındığında 0.5 - 1.5 saat içinde plazmada maksimum konsantrasyona erişir.
Plazma eliminasyon yarı ömrü 1.8 - 2.6 saattir.
Yemeklerden sonra alındığında plazma pik düzeyi 30 dakika kadar gecikir ve %30 daha düşük serum seviyeleri elde edilir.
%99 oranında plazma proteinlerine bağlanan ibuprofen; hidroksilasyon, karboksilasyon ve konjugasyon sonucu metabolize olur ve hemen tamamen inaktif metabolitler halinde idrar yolu ile atılır.
İbuprofen vücuttan son dozu takiben 24 saat sonunda hemen tamamen elimine edilir.
Psödoefedrin hidroklorür ağızdan uygulandığında 30 dakika içinde burun mukozasında dekonjesyon meydana gelir ve söz konusu dekonjestan etki 4 - 6 saat kadar sürer.
Endikasyonları:
Grip, soğuk algınlığı veya sinüzit gibi hastalıkların seyrinde görülen burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ateş, vücut ağrıları ve diğer ağrıların giderilmesinde kullanılır.
Kontrendikasyonları:
Bileşimindeki maddelerden herhangi birine aşırı duyarlığı olanlarda kullanılmamalıdır.
Nurofen Cold & Flu tablet, ibuprofen içerir. İbuprofen midede iyi tolere edilir.
Yine de gastro-duodenal ülseri olan hastalarda kullanılmamalıdır.
Astım hastaları, salisilatlara ve diğer ağrı kesici/ateş düşürücü ilaçlara karşı alerjisi olanlar ve hamileler ancak doktor kontrolü altında ilacı kullanabilirler.
Karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu olanlarda kullanılmamalıdır.
12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı uygun değildir.
Uyarılar/Önlemler:
Semptomlar 3 günden fazla sürerse, doktorunuza başvurunuz.
Nurofen Cold & Flu tablet, 7 günden daha uzun süre kullanılmamalıdır.
Yüksek tansiyonu olanlar, kalp hastaları, şeker hastaları, tiroid hastaları ve prostat hipertrofisi olanlar; hekim önermedikçe Nurofen Cold & Flu tableti kullanmamalıdırlar. Nurofen Cold & Flu tablet alanlar, araç ve taşıt kullanırken dikkatli olmalıdırlar.
 
Hamilelik ve Laktasyonda Kullanım
 
Gebelik kateciorisi B'dir.
İbuprofenin ve psödoefedrin'in hamilelikte kullanımı hakkında spesifik veri bulunmadığından, gebelikte kullanımından kaçınılmalıdır.
İbuprofen ve psödoefedrin; az miktarda anne sütüne geçmektedir.
Genel bir önlem olarak, emziren annelerde ibuprofen ve psödoefedrin kullanımından kaçınılmalıdır.
Yan etkiler/Advers etkiler:
Ciddi allerjik yan etkilere neden olabilir. Bu durumda ilaç kesilerek doktora başvurmak gerekir.
Bulantı, kusma, ishal ya da kabızlık, karın ağrısı seyrekte olsa görülür. Hepatoksik etki potansiyeli vardır. Nadiren de olsa mide ağrısı, mide yanması ve ciltte kızarıklık olabilir. Bu durum ilacın kesilmesi ile düzelir.
Serum transaminazlarının düzeyini yükseltir, su ve tuz retansiyonu yapabilir.
Önerilen doz aşıldığı takdirde sinirlilik, sersemlik ve uykusuzluk yapabilir.
 
BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.
 
İlaç etkileşimleri:
 
Eğer yüksek tansiyondan veya depresyondan dolayı reçetelenmiş bir ilaç kullanılıyorsa, doktora danışmadan Nurofen Cold & Flu Tablet kullanılmamalıdır. Nurofen Cold & Flu Tablet, diğer ağrı kesici ilaçlar ile birlikte alınmamalıdır. Ayrıca, diğer ibuprofen içeren ilaçlar ile birlikte de kullanılmamalıdır.
Nurofen Cold &'. Flu tablet, MAOI'leri ile birlikte alınmamalıdır. MAOI'leri kullananlar, ilacı kestikten sonra 2 hafta beklemelidirler.
Kullanım şekli ve dozu:
Yetişkinlerde ve 12 yaşın üzerindeki çocuklarda, başlangıç dozu olarak su ile birlikte 2 tablet ve eğer gerekli ise her 4 - 6 saatte 1 veya 2 tablet şeklinde kullanılmalıdır.
Günde 6 tabletten fazla kullanılmamalıdır.
12 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı uygun değildir.
 
Doz Aşımı ve Tedavisi
 
İbuprofen'e ait doz aşımı durumunda bulantı, kusma, baş dönmesi, uyku hali ve nadiren bilinç kayıbı görülebilir.
Eğer başka bir ilaç ile birlikte alınmamış ise, tek başına ibuprofen'in yüksek aşırı dozları genelde iyi tolere edilir.
Spesifik antidotu yoktur, destek tedavisi uygulanmalıdır.
Gastrik lavaj uygulanmasını takiben gerekli ise, serum elektrolitleri düzenlenir. Psödoefedrin'e ait doz aşımın ın başlıca semptom-bulguları irritabilite, huzursuzluk, titreme, konvülsiyonlar, palpitasyon, hipertansiyon ve idrar zorluğudur.
Solunum destekleyici, koruyucu ve de konvülsiyonları kontrol edici önlemler alınmalıdır.
Endike olduğu takdirde, gastrik lavaj uygulanmalıdır.
Mesane kateterizasyonu gerekebilir.
İstenirse, psödoefedrin atılımının hızlandırılması için diyaliz uygulanabilir.
İthalatçı Firma:
Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Telefon: (212) 354 18 00
Email: info@abdiibrahim.com.tr
Nurofen Cold Flu 24 Tablet Eşdeğerleri
Dolorin Cold 30 TabletBu ilaca ait prospektüs bilgileri bulunuyor.
İlaç Barkodu: 8699599010129
 
7,65 TLApireks Cold&flu 200 Mg/30 Mg 24 Film Kaplı Tablet
İlaç Barkodu: 8699569091868
 
 
 
12,97 TLColdaway Cold & Flu 24 Film Tablet
İlaç Barkodu: 8699514093251
 
12,97 TLDolven Cold & Flu 30 Film Kaplı Tablet
İlaç Barkodu: 8699809098558
 
14,02 TLDroflu Cold 20 Tablet
İlaç Barkodu: 8699580010329
 
9,32 TLColdaway Cold & Flu 30 Film Tablet
İlaç Barkodu: 8699514093268
 
14,02 TLDolorin Cold 30 Tablet
İlaç Barkodu: 8699033010128
 
14,02 TL 
İlaç Bilgileri (Güncelleme Tarihi:4.9.2015)
 
Nurofen Cold Flu 24 Tablet
İlaç Fotoğrafı: Nurofen Cold Flu 24 Tablet
 
İthal, Beşeri bir ilaçtır.
Reçete ile satılır.
 
Etken Maddesi: Ibuprofen + Psedoefedrin Hcl
 
 
Barkod Numarası: 8699704016213
 
Soğuk Algınlığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
 
Üst solunum yollarını doğrudan etkileyen viral bir enfeksiyon hastalığı olan soğuk algınlığı, bulaşıcı bir hastalıktır. Aynı zamanda akut nezle veya faranjit olarak bilinen soğuk algınlığı, virüs nedeniyle meydana gelen bir hastalıktır. Sıkça grip ile karıştırılan soğuk algınlığı aslında gripten farkıdır ve daha hafif seyreder. Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında sıkça görülen soğuk algınlığında yüksek ateş söz konusu değildir. Hafif kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması soğuk algınlığının sıkça tekrarlamasına ve kolayca bulaşmasına neden olmaktadır.
 
Yapılan araştırma sonuçlarına göre okula giden çocuklar yılda 12, yetişkinler ise 7 kez soğuk algınlığına yakalanmaktadır. Bulaşıcı bir hastalık olan soğuk algınlığı, hapşırma, öksürme ve aynı havayı soluma gibi durumlarda kişiden kişiye kolayca bulaşmaktadır. Bu nedenle okul çağındaki çocuklarda sıkça rastlanılmaktadır. Vücudumuz soğuk algınlığına ve gribe neden olan virüslere karşı bir direnç geliştiremediği için yıl içinde sıkça soğuk algınlığı problemiyle karşı karşıya geliriz. Özellikle yaşlı, çocuk, kronik hastalığı olan kişiler ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler sıkça soğuk algınlığına yakalanırlar. Soğuk algınlığını grip ile karıştırmamak gereklidir. Grip, burun, bronşlar ve akciğerler dahil olmak üzere tüm üst solunum yollarını etkileyen, influenza adı verilen bir virüsün neden olduğu viral enfeksiyondur. Soğuk algınlığına oranla daha ağır seyreder. Soğuk algınlığı ise influenza virüsünün dışındaki diğer virüslerin neden olduğu hafif seyirli bir enfeksiyondur.  Hastalık influenza virüsünden dolayı kaynaklanmıyor ancak üst solunum yollarını etkiliyorsa bu durum soğuk algınlığı olarak nitelendirilir.
 
Soğuk Algınlığı Nasıl Bulaşır?
 
Soğuk algınlığı toplumda oldukça sık görülen üst solunum yolları hastalığıdır. 1-3 gün arasında değişen kuluçka süresi ile çoğalma gösterir. Hapşırma, öksürme, tokalaşma, öpüşme ve aynı havayı soluma gibi durumlarla bulaşmaktadır. Vücuda giren virüs, öncelikle burunda tahriş, kuruma, yanma ve kaşıntı hissedilir. Daha önce vücutta yayılma gösteren virüs, burunun iç yüzeyine tamamen yayılır. Birkaç saat veya birkaç gün sürebilen kuluçka süresinden sonra boğazda yanma ve ağrı hissedilir. Sonrasında ise burun akıntısı, hafif kırgınlık ve hapşırık gibi belirtilerle tamamen kendini gösterir. 5 ile 10 gün arasında iyileşme gösteren soğuk algınlığında genellikle yatak istirahatine gerek duyulmaz. Ancak hastalığın bulaşıcı olması ve çok çabuk yayılması nedeniyle soğuk algınlığı bulunan kişinin mümkünse çok fazla toplum içine girmemesi, başkaları ile tokalaşıp öpüşmemesi ve özel eşyalarını başkaları ile paylaşmaması önerilmektedir. Aksi halde çevrede oluşan bir salgın söz konusu olabilir. Bu durumda da iyileşme süreci uzayabilir.
 
 
 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Başkan Erdoğan, sosyal medya ve televizyon ortak yayınında soruları yanıtlıyor

Başkan Erdoğan, sosyal medya ve televizyon ortak yayınında soruları yanıtlıyor

BM Körfez'deki gelişmelerden endişeli

BM Körfez'deki gelişmelerden endişeli

'Kimsenin milletin alicenaplığına leke sürme hakkı yok'

'Kimsenin milletin alicenaplığına leke sürme hakkı yok'

Akar, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü

Akar, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü

Devlete 4 bin 321 personel alınacak

Devlete 4 bin 321 personel alınacak

Bakaya ve yoklama kaçaklarına müjde

Bakaya ve yoklama kaçaklarına müjde

İHA saldırısından sonra İran harekete geçti

İHA saldırısından sonra İran harekete geçti

ABD Senatosu, Suudi Arabistan'a silah satışını engelledi

ABD Senatosu, Suudi Arabistan'a silah satışını engelledi
 
Binali Yıldırım’ın yeni klibi izlenme rekorları kırdı!

Binali Yıldırım’ın yeni klibi izlenme rekorları kırdı!

Dünyanın en pahalı 20 futbolcusu

Dünyanın en pahalı 20 futbolcusu

Afrika Uluslar Kupası’nda tanıdık yüzler

Afrika Uluslar Kupası’nda tanıdık yüzler

Orman içindeki gizli cennet... Çok az kişi biliyor

Orman içindeki gizli cennet... Çok az kişi biliyor