5 Temmuz 2022 Salı / 6 ZilHicce 1443

Bakan Yılmaz, Yeni Yüzyıl Üniversitesi mezuniyet törenine katıldı

Bakan Yılmaz, Yeni Yüzyıl Üniversitesi mezuniyet törenine katıldı - Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: - "Üniversitelerin kontenjanı yaklaşık 1 milyon ve bir yılda liselerden mezun olan öğrenci sayımız ise 900 bin.

9.06.2018 - 17:11
Eskiden üniversiteye girmek bir yarışmaydı. Şimdi esas olan üniversiteye gidecek olan öğrenciyi doğru ve sağlıklı yönlendirmek. Doğru ve sağlıklı bir yönlendirme yapılırsa hiçbir öğrencimiz üniversite eğitimi dışında kalmayacaktır"

İSTANBUL (AA) - Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eskiden üniversiteye girmenin bir yarışma olduğunu belirterek, "Şimdi üniversiteye gidecek olan öğrenciyi doğru ve sağlıklı yönlendirmek esas meselemiz. Doğru ve sağlıklı bir yönlendirme yapılırsa hiçbir öğrencimiz üniversite eğitimi dışında kalmayacaktır." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, Yeşilköy'deki bir otelde gerçekleştirilen İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi (İYYÜ) 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni'nde, Türkiye'nin her geçen gün gelişip büyüdüğünü söyledi.

Bugün 208 üniversitede 7,5 milyondan fazla öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Yılmaz, şu bilgileri verdi:

"150 binin üzerinde akademisyenimiz var. Üniversitelerin kontenjanı yaklaşık 1 milyon ve 1 yılda liselerden mezun olan öğrenci sayımız ise 900 bin. Eskiden üniversiteye girmek bir yarışmaydı. Şimdi esas olan üniversiteye gidecek olan öğrenciyi doğru ve sağlıklı yönlendirmek. Doğru ve sağlıklı bir yönlendirme yapılırsa hiçbir öğrencimiz üniversite eğitimi dışında kalmayacaktır. 2002'de her 100 öğrenciden 12'si üniversiteye gidebilirken bugün her 100 öğrenciden 43'ü gidebiliyor. Bu oranla Avrupa'da ikinci sıradayız. 7,5 milyon öğrenci sayımızla da Rusya'dan sonra ikinci sıradayız. İnanıyorum ki Türkiye'nin bugünü dünden daha iyi olacak. Sizlerle birlikte de yarınlar bugünden daha iyi olacaktır."

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise mezun öğrencileri, ailelerini ve akademisyenleri tebrik ederek, "Bugün hayata yeni başlıyorsunuz. Ailelerinizin, bu devletin, bu milletin size verdiklerini artık siz iade etmeye başlayacaksınız. Sizlerden umutluyuz ve beklentimiz yüksek. Bu milletin müreffeh yarınlara yürüyüşüne artık sizler omuz vereceksiniz." diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ise öğrencileri ve ailelerini tebrik ederek, artık önlerinde meşakkatli bir yol bulunduğunu kaydetti.

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Hacısalihoğlu, "İsteğimiz, sizler için her zaman önemli olan değerlerle hemhal olmanızdır, değer üreten olmanızdır, özne olmanızdır ve kendiniz olmanızdır. Hiçbir zaman hiçbir sahteliğe meyletmemenizdir. Sizler erdemin, vicdanın sesi olun. Her türlü zorluğa karşı asla yılmayın. Dürüstlük hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiniz ana şiarınız olsun. Taşıması zordur ama her zaman başı dik tutar. bunu asla unutmayın." diye konuştu.

Program sonunda Bakan Yılmaz, üniversite ve bölüm birincilerine plaket verdi, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Azmi Ofluoğlu, Rektör Hacısalihoğlu ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.