4 Temmuz 2022 Pazartesi / 5 ZilHicce 1443

Eğitimciler "yeni neslin dilini" anlamak için buluştu

Eğitimciler "yeni neslin dilini" anlamak için buluştu - ÖZKURBİR, "Dini ve Ahlaki Eğitimde Yeni Neslin Dili" konulu bir çalıştay düzenledi İSTANBUL (AA) - Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZKURBİR), "Dini ve Ahlaki Eğitimde Yeni Neslin Dili" konulu çalıştay düzenledi.

8.11.2017 - 16:53

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci'nin açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği programın ev sahipliğini ÖZKURBİR Yönetim Kurulu Başkanı Hami Koç yaptı.

Örnek uygulama sunumları ve atölye çalışmalarının yer aldığı programda uzmanların yanı sıra öğrenciler de sunum yaptı.

Panelde konuşan Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, değerler eğitimi alanında akademik anlamda birçok önemli çalışma yapıldığını belirterek, "Dini ve Ahlaki Eğitimde Yeni Neslin Dili" konulu çalıştayın da bu çalışmalara ışık tutacağını ifade etti.

Öğretim Görevlisi Emrullah Tuncel ise yeni neslin din ile ilgili sorularına klasik yollardan cevap bulmanın mümkün olmadığına işaret ederek, "Gençlerin dünyasında karşılığı olan metaforik anlatımlara başvurmak ve bunu sürekli güncel tutmak gerekmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Öğretim Görevlisi Mehmet Dinç de yeni neslin farklı bir dil kullandığını ve psikolojik dayanıklılık eşiklerinin çok düşük olduğunu ifade ederek, gençlerin dilini anlamaya çalışırken aynı zamanda ortak değerleri ifade eden kavramların onlara öğretilmesi gerektiğini kaydetti.