27 Kasım 2021 Cumartesi / 22 RebiülAhir 1443

"Gereksiz antibiyotik fayda değil zarar getirir"

"Gereksiz antibiyotik fayda değil zarar getirir" - Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Birik: - "Artan antibiyotik direnci, dünyada ve Türkiye'de insanlığı tehdit eden ciddi bir sorun haline gelmiştir"İSTANBUL (AA) - Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı eczacı Mücahit Birik, artan antibiyotik direncinin, dünyada ve Türkiye'de insanlığı tehdit eden ciddi bir sorun haline geldiğini bildirdi.

22.02.2018 - 13:17

Birik, antibiyotik kullanımına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de İlaç Takip Sistemi ve bilinçlendirme çalışmaları sonucunda 2011 yılında 218 milyon kutu olan antibiyotik kullanımının, 2016 yılında 195 milyon kutuya kadar indiğini ancak halen Türkiye'nin antibiyotik kullanımında dünya birincisi olduğunu kaydetti.

Dirençli bakterilerin yol açtığı enfeksiyonların hastalık ve ölüm oranlarının artmasına ve hastanedeki yatış sürelerinin uzamasına neden olduğunu belirten Birik, "Artan antibiyotik direnci, dünyada ve Türkiye'de insanlığı tehdit eden ciddi bir sorun haline gelmiştir. Antibiyotiklerin yanlış tüketilmesi ya da yeterli dozlarda kullanılmaması, gün içerisinde gerektiği saatlerde veya gerektiği gün sayısında alınmaması gibi durumlar, bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesine neden olmaktadır. Yaklaşık her üç reçetenin birinde antibiyotik yer almaktadır. Hatta, Güneydoğu'daki bazı illerde bu oran yüzde 50'leri bulmaktadır. Yılda yaklaşık 250 milyon kutu civarında antibiyotik kullanılmakta bu da yaklaşık 1,5 milyara mal olmaktadır." bilgisini verdi.

Antibiyotiklerin, enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlar olduğunu anımsatan Birik, "Bakteri, tek hücreli mikro organizmalardır ve antibiyotik ile tedavi edilebilir. Virüs ise, kendinden metabolizması olmayan, hastalık yapıcı mikroplardır. Antibiyotiklerin virüsler üzerine etkisi yoktur." ifadelerini kullandı.

Antibiyotiklerin doğru ve gerektiğinde kullanılmadığında sağlığı tehdit eden ilaçlar olduğunun altını çizen Birik, her hastalıkta insanların, doktora danışmadan, "hemen bir antibiyotik alalım, kullanalım geçmezse sonra doktora gideriz" düşüncesinin oluştuğuna dikkati çekti.

Birik, bunun sonucunda da bireyin kendisine fayda sağlayalım derken, vücutta sağlık ve bağışıklık için gerekli olan faydalı bakterilerin ölümüne, floranın bozulmasına neden olduğunu aktararak, bunun sonucunda da akla gelmeyen bir sürü hastalığa davet çıkarıldığını kaydetti.

Araştırma sonuçlarına da değinen Birik, şöyle devam etti:

"Bebekken antibiyotik kullanan hastaların kullanmayanlara oranla daha çok hastaneye gittiği görülmüştür. Antibiyotikler, hekiminizin uygun gördüğü dozda ve sürede eczacınızın danışmanlığında kullanılmalı, kendinizi daha iyi hissetseniz bile tedaviyi hekimin belirttiği süreden önce sonlandırılmamalıdır. Ayrıca, antibiyotiğin vücuda vereceği hasarları yani bağırsaklarımızda olan dost mikropları yaşatmak için antibiyotikle birlikte probiyotik desteği almak ve iyi beslenmek gereklidir. En çok yaptığımız hatalardan biri de grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, yutma güçlüğü, öksürük gibi hastalıklarda antibiyotik kullanılmasıdır. Bu hastalıklarda antibiyotik bir işe yaramamaktadır. Bu yüzden hem fazladan gereksiz antibiyotik kullanılmış olmaktadır hem de vücudumuz o antibiyotiğe karşı direnç kazanmış olur."

Antibiyotiklerin yanlış kullanılması ve diğer nedenlerin sonucu olarak bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç geliştirdiğini belirten Birik, "Nedenleri sıralayacak olursak; gereksiz kullanma, reçeteye uygun dozda kullanılmaması, reçeteye uygun sürede kullanılmaması, başkalarıyla paylaşılması, besinlerin iyice yıkanmaması, genel hijyen ve temizlik kurallarına dikkat edilmemesi." bilgisini paylaştı.