20 Ekim 2021 Çarşamba / 14 RebiülEvvel 1443

Öğrencilere "sürpriz proje"yle sütü sevdirdi

Öğrencilere "sürpriz proje"yle sütü sevdirdi - Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde bir ilkokulda öğretmenlik yapan Erdal Yağlı, içilen sütlerin kutularından bir proje ortaya çıkaracağını söyleyerek meraklandırdığı öğrencilerine süt tüketme alışkanlığı kazandırdı - Yağlı: "Zaman içinde yaptığımız çalışma şekillenince bunun maket ev olduğunu anladılar.

28.10.2017 - 11:13
Öğrencilerim heyecanlanarak daha fazla süt içmeye ve boş kutuları biriktirmeye başladı. Ben de bunu zamana yayarak daha çok süt içmelerini sağladım" - "Zamanla sınıfımızda süt içmeyen öğrenci kalmadı. Diğer bir amacımız ise atılan boş süt kutularını toplayarak çevre kirliliğini ortadan kaldırmaktı"

AMASYA (AA) - MURAT DEMİRCİ - Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde bir ilkokulda öğretmenlik yapan Erdal Yağlı, içilen sütlerin kutularından yaptığı maketle öğrencilerin süt içme alışkanlığı kazanmasını sağladı.

Kemalpaşa İlkokulu'nda öğretmen olarak görev yapan Yağlı, geçen yıl Okul Sütü Programı kapsamında öğrencilerin içtiği sütlerin kutularını getirmelerini isteyerek, onlarla çalışma yapacağını söyledi.

Çocukların merakla getirmeye başlamasıyla süt kutuları, birikmeye başladı. Geçen yılki projesini bu yıl da sürdüren Yağlı, çocukların artık kendilerinin alıp içtiği sütlerin kutularını da ekleyerek ev maketi yaptı. Proje sayesinde merakla ortaya ne çıkacağını bekleyen çocuklar, böylece süt içme alışkanlığı kazandı.

Yağlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sınıfında bazı öğrencilerin içmediği görünce sütü sevdirmek amacıyla boş süt kutularıyla proje hazırlamaya karar verdiğini söyledi.

"Süt içmeyen öğrencilere sütü nasıl sevdiririz?" düşüncesiyle yola çıktıklarını belirten Yağlı, öğrencilerden içtikten sonra boş süt kutularını getirmelerini istediğini anlattı.

Öğrencilerin ne yapacağını merak ettiğini, meraklarını yenmek için içmeyenlerin de süt içmeye başladığını aktaran Yağlı, şöyle devam etti:

"Getirdikleri boş süt kutularını bir süre biriktirdik. Daha sonra bunlardan model oluşturmaya başladık. Zaman içinde yaptığımız çalışma şekillenince bunun maket ev olduğunu anladılar. Öğrencilerim heyecanlanarak daha fazla süt içmeye ve boş kutuları biriktirmeye başladı. Ben de bunu zamana yayarak daha çok süt içmelerini sağladım. Çalışmamız devam ettikçe öğrenciler maket konusunda değişik önerilerde bulundu. 'Kapı yapalım, içine oda yapalım, penceresini şöyle yapalım' diye fikirler üretmeye başladılar. Bu da onların yaratıcılık yönünü ortaya çıkardı."

Çalışmaları sayesinde çocukların okul sütünü sevdiklerini dile getiren Yağlı, "Zamanla sınıfımızda süt içmeyen öğrenci kalmadı. Diğer bir amacımız ise atılan boş süt kutularını toplayarak çevre kirliliğini ortadan kaldırmaktı. Öğrencilerimizin önerileri doğrultusunda çalışmalarımız devam edecek. Yaptığımız eseri de sınıfımızda en çok süt içen öğrencimize hediye edeceğiz." diye konuştu

Okulun 3/A sınıfı öğrencisi Batuhan Zeytünlü de daha önce sevmediği için süt içmediğini belirterek, "Öğretmenimiz bize sürpriz yapacağını söyleyince merak ettim ve süt içmeye başladım. Boş kutularını öğretmenime götürdüm. Hep birlikte bu evi yaptık. Artık her gün süt içiyorum." ifadesini kullandı.Öğrencilere "sürpriz proje"yle sütü sevdirdi

Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde bir ilkokulda öğretmenlik yapan Erdal Yağlı, içilen sütlerin kutularından bir proje ortaya çıkaracağını söyleyerek meraklandırdığı öğrencilerine süt tüketme alışkanlığı kazandırdı. Yağlı, proje sonunda öğrencileriyle maket ev yaptı.