29 Haziran 2022 Çarşamba / 30 Zilkade 1443

"Sebilürreşad Mecmuası Hat Kapakları" sergisi açıldı

"Sebilürreşad Mecmuası Hat Kapakları" sergisi açıldı - Hattat Mesut Dikel imzasıyla yenilenen, 1908-1966 yılları arasında yayınlanmış "Sebilürreşad Mecmuası Hat Kapakları"na ait hat sergisi 4 gün ziyarete açık olacakİSTANBUL (AA) - Hattat Mesut Dikel imzasıyla yenilenen, 1908-1966 yılları arasında yayınlanmış "Sebilürreşad Mecmuası Hat Kapakları"na ait hat sergisi Harbiye CRR'de açıldı.

16.12.2016 - 17:08

Serginin açılışına derginin kurucusu Eşref Edib ve baş yazarı Mehmet Akif Ersoy'un ailelerinin yanı sıra, yazar, sanatçı ve sanat severler katıldı.

Sebilürreşad dergisinin yayın yönetmeni Fatih Bayhan açılışta yaptığı konuşmada, "Sebilürreşad, İslam Hat Sanatı unutulmasın kaygısıyla kaleme aldığı ve kapağına taşıyarak gündemde tuttuğu hatları yeniden bir sergi marifetiyle gündeme getirmemize vesile olan değerli hattat Mesut Dikel'e teşekkür ederim." dedi.

Bayhan, Hat sergisiyle Sebilürreşad'ı ve sanatı, Sebilürreşad'la beraber İslam sanatını yeniden bir arada, aynı cümlede, aynı sahnede, aynı etkinlikte anarak bir nevi yeniden hayat vermeye çalıştıklarını söyledi.

Sebilürreşad'ın şerefli geçmişi olduğunu ve bu şerefli geçmişin yeniden basımına karar verdiklerini dile getiren Bayhan, şunları kaydetti:

"Sebilürreşad, adeta karanlığa gömmek isteyenlerin 50 yıl boyunca adını dahi andırmamak için çaba sarf edenlere inat Mehmet Akif Ersoy, Eşref Edib beyin büyük gayreti ve sahipliğinde İzmirli İsmail Hakkı, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, Hasan Basri Çantay gibi Türk modernleşme hayatının önemli isimlerinin bir araya geldiği bir kadro dergisi olarak yayına başlamıştı. İslam coğrafyası paramparça edilmek için, savaşların, göçlerin, acıların yaşandığı bir dönemde Sebilürreşad yeniden kardeşlik türküsünü söyleyen bir mecmua olarak ortaya çıktı. Bu derginin şerefli bir geçmişi var ve bu şerefli geçmiş bizi 2016'nın Ağustos ayında, kapatılmasından 50 yıl sonra yeniden yakaladı. Ve aynı duyarlılıkla, aynı milli şuurla, aynı memleket sevdasıyla yeniden neşri için bizleri kendine memur etti."

Hattat Mesut Dikel ise serginin açılışına katkıda bulunanlara teşekkür ederek, "Hatların bir özelliği, hattatların yazılarının karakteristik özelliğine bağlı kalarak yazmaya çalıştık. Yapabildiysek ne mutlu bize." diye konuştu.

"Sebilürreşad Mecmuası Hat Kapakları" sergisi, 4 gün boyunca Cemal Reşit Rey Konser Salonunda ziyaret edilebilecek.