03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

ALES/2 sınav sınav giriş belgesi: ALES sınavı saat kaçta?

ALES sınavı için sınava giriş belgesi ÖSYM tarafından adayların erişimine açıldı. Bilindiği üzere normal şartlarda 2020 senesinin sonunda gerçekleşecek olan sınav, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında 21 Şubat'a ertelenmişti. Hafta sonu sokağa çıkma yasağında gerçekleştirilecek olan ALES sınavına girecek adayların sınav giriş belgesini yanında bulundurması gerekiyor. Peki ALES sınavı saat kaçta? İşte ALES sınav giriş belgesi alma ekranı ve sınav için gerekli belgeler

21 Şubat 2021 Pazar 10:02 - Güncelleme: 21 Şubat 2021 Pazar 10:02

ALES sınavı (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) Bu hafta sonu uygulanacak. Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen sınav 21.02.2021 Pazar günü gerçekleştirilecek. Adaylar, sınava girecekleri yeri ve sınav saatini gösteren ALES 2 Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebiliyor. Peki ALES sınavı saat kaçta? ALES 2 sınav giriş belgesi, sınav saati ve diğer tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

ALES SINAVI SAAT KAÇTA?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 2020 yılının sonlarında yapılacak birçok sınav için erteleme kararı alınmıştı. Hem ÖSYM hem de Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak sınavların ileri bir tarihte yapılması kararlaştırılmıştı. Ertelenen 2020 ALES/2 21.02.2021 tarihinde uygulanacak. Yayınlanan takvime göre, ALES saat 10.15'te başlayacak.

Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebileceklerdir.

ALES/2 sınavına girecek olan adaylar, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır.

ALES SINAVA GİRİŞ BELGESİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALES NEDİR?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde İlgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav sistemidir.

PUANLAR 5 YIL GEÇERLİ OLACAK

ALES'te her test için, sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek.

Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacak. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için "sayısal", "sözel" ve "eşit ağırlıklı" olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacak.

Sınavdan alınan puanlar açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak.

SINAVDA KOVİD-19 ÖNLEMLERİ ALINACAK

ÖSYM, Kovid-19 salgınına karşı sınav tedbirleri alacak. Bu kapsamda, sınav binalarının detaylı temizliği yapılacak ve dezenfekte edilecek.

Kovid-19 önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak.

İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirebilecek. Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla lateks eldiven dağıtılacak. Adaylar ve görevliler kendi maske ve/veya siperlikleri ile de gelebilecek.

Kovid-19 durumu olan adaylar, sınav merkezlerinde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacak. Sınav görevlileri ve adayların Kovid-19 durumları, HES kodları aracılığıyla takip edilecek.

Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmayacak. Adaylar, sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirilecek.

ADAYLAR VE SINAV GÖREVLİLERİ SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF

ÖSYM tarafından yapılacak sınavlara katılacaklar ile bu kişilerin yanlarında bulunan bir refakatçi ile sınav görevlileri, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak. Bu kapsamda adaylar, sınava giriş belgesini, sınav görevlileri ise ilgili sınava ait görevlendirme belgelerini yanlarında bulundurmak suretiyle sınav binalarına ulaşım sağlayabilecek.

Adayların ve refakatçi yakınlarının sosyal mesafe kuralına uymaları, maske takmaları ve adaylara refakat edenlerin binaların önlerinde beklememeleri gerekiyor.

Sınav günü nüfus cüzdanını kaybedenlere geçici kimlik belgesi vermek için açık tutulacak nüfus müdürlükleri de ÖSYM'nin internet sitesinden duyuruldu.

ALES kaç saat sürüyor? ALES saat kaçta bitiyor?

ALES sınavında sokağa çıkma yasağı var mı? 2021 ALES sınavında kısıtlamadan muaf olan kişiler