23 Nisan 2021 Cuma / 11 Ramazan 1442
Gece modu

Ortaokul sınavları ne zaman? Ortaokul sınavları iptal mi?

MEB'den hazırlık, 9, 10, 11. sınıflar için yüz yüze sınav açıklaması sonrası Ortaokul sınavlarının iptal olup olmadığı merak edildi. Yüz yüze eğitime başlayan öğrenciler okullarında sınavlarına belirlenen takvimde giriyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, okullarda sınavlar salgının seyrine göre yapılacak. Peki Ortaokul sınavları iptal mi? Ortaokul sınavları ertelendi mi?

25 Mart 2021 Perşembe 13:54 - Güncelleme: 25 Mart 2021 Perşembe 13:54

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liseler için Mart sonunda başlaması planlanan yüz yüze sınavlarının ertelendiğini açıkladı. bu açıklama sonrası "Ortaokul sınavları iptal mi? Ortaokul sınavları ertelendi mi?" soruları gündeme geldi. Bakanlıktan illere gönderilen yazıda, yüz yüze yapılacak olan sınavlara ilişkin açıklamalara yer verildi. Peki Ortaokul sınavları iptal olacak mı? 5, 6, 7. sınıf sınavlar iptal mi oldu? İşte son gelişmeler

MEB'den gelen son dakika açıklamasında hazırlık, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin 29 Mart'tan itibaren başlatılması planlanan sınavlarının Mayıs'ın 3'ünden itibaren yapılacağı bildirildi. Bu noktada, ortaokul sınavlarının ertelenip ertelenmediği merak konusu oldu.

ORTAOKUL SINAVLARI İPTAL Mİ?

Milli Eğitim Bakanlığı, lise sınavlarının ertelenme kararının ardından 5. 6. 7. sınıf ortaokul sınavları hakkında da 81 ile yazı gönderdi. 5, 6 ve 7. sınıfların sınavları Mayıs'ın 3'üne ertelendi. Yüksek riskli illerdeki illerde 26 Mart'a kadar yapılacak.

Ortaokul sınavları ertelendi mi? MEB'den ortaokul sınavları ile ilgili son dakika açıklama

ORTAOKUL SINAVLARI NE ZAMAN?

MEB, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan risk durumu haritasına göre yüz yüze eğitimi kademeli olarak başlattı. Düşük ve orta riskli illerde Ortaokul 5,6,7. sınıflar okula başladı. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise uzaktan eğitim devam ediyor. Risk durumu haritası Sağlık Bakanlığı tarafından önümüzdeki hafta güncellenecek. Okula başlamayan illerde ortaokulların yüz yüze eğitime başlayıp başlamamasına haritaya göre karar verilecek.

Düşük ve orta riskli illerde ortaokul 5,6,7. sınıflar haftada 2 gün yüz yüze eğitim veriliyor.

Yüksek ve çok yüksek riskli iller de 5,6,7. sınıflar uzaktan eğitime devam ediyor.

81 ilde 8. sınıflar yüz yüze eğitime geçti.

Lise sınavları ertelendi mi? MEB açıkladı!

Milii Eğitim Bakanlığı tarafından Liseleri kapsayan karara göre; hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerinin 29 Mart Pazartesi gününden itibaren başlatılması planlanan sınavlarının, Mayıs'ın 3'ünden itibaren yapılmaya başlanacağı belirtildi.

SINAVLAR İPTAL Mİ?

MEB'in ortaöğretim kurumlarında uygulanacak sınavlarla ilgili gerekli açıklamaların yapıldığı yazısında, ancak Kovid-19 salgınının yayılımının önlenmesi ve halk sağlığının korunması amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda düşük, orta, yüksek ve çok riskli olarak sınıflandırılan illerde son günlerde yaşanan vaka sayılarındaki artış ve salgının seyrindeki gelişmelerin göz önünde bulundurulduğu ve bu kapsamda liselerde yüz yüze sınav tarihlerine ilişkin yeni uygulamaların yapılacağı ifade edilmişti.

Buna göre, liselerde hazırlık, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin yapılmakta olan sınavları Mart'ın 26'sına kadar tamamlanacak.

Lise son sınıfların sınavları devam edecek ve Nisan ayının 16'sına kadar tamamlanacak. Lise son sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılına ilişkin tüm iş ve işlemleri en geç Mayıs'ın 28'ine kadar tamamlanacak.

SINAVLAR YÜZE YÜZE Mİ YAPILACAK?

2020- 2021 eğitim ve öğretim yılının 1'inci döneminde sınav yapılamamış derslerin sınavlarının Şubat'ın 15'i sonrasına ertelendiği bildirilmişti. Bu kapsamda; sınavlar, eğitim kurumlarında yüz yüze yapılacağı duyurulmuştu.