24 Haziran 2021 Perşembe / 14 Zilkade 1442
Gece modu

Babalar günü ne zaman 2020?

Dünyanın birçok yerinde kutlanan babalar gününün ne zaman olduğu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Babalar günü paylaşımları ve reklamlar nedeniyle bugünün babalar günü olup olmadığı sorgulanıyor. Babalar Günü, pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanan özel bir gündür. Peki 2020 babalar günü ne zaman?

08 Haziran 2021 Salı 17:11 - Güncelleme: 08 Haziran 2021 Salı 17:11

Her yıl Haziran ayının üçüncü Pazar günü kutlanan Babalar Günü bu yıl 21 Haziran 2020 gününe denk geldi. Bugünün babalar günü olması vesilesiyle birçok kişinin aklına Babalar günü bugün mü? sorusu geldi. Bilindiği gibi, Babalar Günü, pek çok ülkede her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan özel bir gündür.

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Babalar Günü her yıl haziran ayının 3. pazar günü kutlanıyor. Bu yıl Babalar günü 21 Haziran 2020 Pazar gününe denk geliyor.

BABALAR GÜNÜ TARİHÇESİ

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.

BABALAR GÜNÜ RESİMLİ MESAJLARI

DUYGUSAL BABALAR GÜNÜ ŞARKILARI