13 Nisan 2021 Salı / 1 Ramazan 1442
Gece modu

Berat Kandili'nde yapılacak ibadetler: Berat Kandili'nde neler yapılmalı?

Berat Kandili'nde neler yapılmalı? sorusunun cevabı milyonlarca Müslüman tarafından merak ediliyor. Bu güzel günün rahmet ve bereketinden faydalanmak isteyenler, Berat Kandili ibadetlerini gerçekleştirecek. Berat kandilinde yapılacak ibadetler, okunacak dualar ve kılınacak namazlar hakkında merak edilenlere haberimizden ulaşabilirsiniz. İşte Berat Kandili'nde yapılacak ibadetler

26 Mart 2021 Cuma 09:53 - Güncelleme: 26 Mart 2021 Cuma 09:53

Berat Kandilinde ibadet etmek isteyen Müslümanlar, kandil öncesinde neler yapılacağına dair araştırma yapıyor. İslam aleminin heyecanla beklediği Berat Kandili için hazırlıklar sürerken yapılacak ibadetler, okunacak dualar ve kılınacak namazlar merak ediliyor. Peki Berat Kandili'nde neler yapılmalı? Ramazan ayının müjdecisi olan yılın üçüncü kandili olan bu mübarek gecede yapılacak ibadetleri haberimizde derledik. İşte Berat Kandili'nde yapılacak ibadetler

BERAT KANDİLİNDE NELER YAPILMALI?

1- GÜNDÜZÜNDE ORUÇ TUTMAK

Berat Kandili'nde yapılacak ibadetlerden ilki oruç tutmaktır. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz'in, Ramazan dışında en çok oruç tuttuğu ay, Şâban ayı idi.

Hz. Aişe (r.a.) şöyle dedi:

Peygamber (s.a.v.) hiçbir ayda, Şâban ayında tuttuğu oruçtan daha fazla oruç tutmazdı. Şâban ayının tamamını oruçlu geçirirdi.

Berat Kandili'nde oruç tutulur mu?

Başka bir rivayette (Müslim, Sıyâm 176; İbni Mâce, Sıyâm 30), "Pek az bir kısmı hariç Şâban ayını baştan sona oruçlu geçirirdi." denilmektedir. (Buhârî, Savm 52; Müslim, Sıyâm 177. Ayrıca bk. İbni Mâce, Sıyâm 30)

2- DUA ETMEK

Berat Kandili'nde duaların kabul olacağına dair Hadis'i Şerif bulunmaktadır.

Peygamber Efendimiz (SAV), "Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünü oruç tutun. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ (Keyfiyeti bizce meçhul bir halde) dünyaya en yakın göğe inerek (o andan) fecir oluncaya kadar: "Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir bela ile) mübtela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim." buyurarak bu gecede dua etmenin ne kadar faziletli olduğuna işaret etmiştir. (İbn Mâce, H. no: 1388).

Peygamberimiz, Berat Kandili'nde şöyle dua ederdi;

"Allah'ım! Azabından affına, gazabından rızana sığınıyorum, senden yine sana ilticâ ediyorum. Senin şanın yücedir. Sana yaptığım senayı, senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana layık bir surette hamd etmekten acizim"

Berat Kandili Duası

"Bismillâhirrahmanirrahim. Eûzu bi-afvike min ikâbike ve eûzu bi-ridâke min sahatike ve eûzu bike minke celle vechuke lâ-uhsî senâen aleyke ente kemâ esneyte alâ nefsike."

Anlamı:

"Ya Rabbi, cezandan affına sığınırım, gazabından rızana sığınırım, senden sana sığınırım, Zatın yücedir, seni övmek için kelime bulamıyorum, Sen kendini övdüğün gibisin."

Duhan suresinde geçen ayetlerde şöyle buyrulur:

"Apaçık olan Kitab'a andolsun ki, biz onu mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız. Katımızdan bir emirle her hikmetli iş o gecede ayırt edilir."

3- KAZA NAMAZI VE NAFİLE NAMAZ KILMAK

Berat Kandili'nde yapılacak ibadetler arasında en mühim olanlardan biri, namazdır. Hak dostları bu gecede namaz kılmanın ehemmiyetine dikkat çekmişler ve namaz borcu olanların kaza namazı kılmalarını tavsiye etmişlerdir.

4- KUR'AN-I KERİM OKUMAK

Berat Kandili'nde Kur'an-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun mekânlarda Kur'an ziyafetleri verilmeli, Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

Kuranʼın inişiyle ilgili mübarek iki gece vardır, Beraat gecesi ve Kadir gecesi. Beraat gecesi, ilm-i ilâhîden topluca zâhir olup meleklere yazdırıldığı gecedir. Kadir gecesi, fiilen indirildiği gecedir.

Allah dostları mübarek gecelerde çokça Kur'ân-ı Kerîm okunmasını tavsiye buyurmuşlardır.

5- TEVBE İSTİĞFAR ETMEK

Allah Teâla şirke düşmeyenlerin büyük günahlarını affedeceğini bu gecede müjdelemiştir. (bk. Müslim, Îman, 279)

Peygamber (S.A.S) Efendimiz: "Ben, günde yüz kere istiğfâr ederim..." (Müslim, Zikir, 42) buyurmuşlardır.

Müslim'de rivayet edilen bir hadis-i şerifte şöyle buyrulur:

"Rasûlullâh'a -sallâllâhu aleyhi ve sellem- (Mîrâc'da) üç şey verildi: Beş vakit namaz, Bakara Sûresi'nin sonu ve ümmetinden şirke düşmeyenlere büyük günahlarının affedildiği haberi..." (Müslim, Îman, 279)

6- SALAVAT GETİRMEK

Berat Kandili'nde Peygamber Efendimize (s.a.s.) salât ve selâmlar getirilmeli, O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz'e salavat getirmeyi Allah Teâla emretmiştir. Ayrıca hadis-i şeriflerde salavat getirenin bütün sıkıntılarının giderileceği bildirilmiştir.

Ayet-i kerimede buyrulur:

"Şüphesiz ki Allâh ve melekleri, Peygamber'e çokça salât ederler. Ey müminler! Siz de O'na salevât getirin ve tam bir teslimiyetle selâm verin!" (el-Ahzâb, 56)

Berat Kandili'nde yapılacak ibadetlere ek olarak;

Tefekkürde bulunulmalı, "Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir" gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmeli.

Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli, idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamette bulunulmalı.

Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli, iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.