17 Nisan 2021 Cumartesi / 5 Ramazan 1442
Gece modu

Berat Kandili'nde kaç gün oruç tutulur? Berat Kandili için ne zaman oruç tutulur?

Berat Kandili'nde oruç tutmak isteyen Müslümanlar, öncesinde konu hakkında bilgi edinmek istiyor. Ramazan ayının habercisi olan Berat Kandilinin gündüzünü oruçla geçirip gecesinde de namaz kılıp, tesbih çekip dua etmek Allah katında çok faziletlidir. Duaların geri çevrilmediği Berat kandili, ibadet ve tövbe etmek için büyük bir fırsattır. Peki Berat Kandili için ne zaman oruç tutulur? Berat Kandili'nde kaç gün oruç tutulur? Berat Kandili orucu nasıl tutulur?

26 Mart 2021 Cuma 15:02 - Güncelleme: 26 Mart 2021 Cuma 15:02

Berat Kandili'nde oruç tutmak çok faziletlidir. Müslümanların günahlarından arındığı ve kurtuluşa erdiği bu mübarek geceyi ibadetlerle geçirmek çok kıymetlidir. Berat, kelime anlamı olarak da temizlenme, aklanma ve kurtulma anlamlarına gelmektedir. Bu nedenledir ki Berat Kandili'nde oruç tutmak, dua etmek ve ibadetleri gerçekleştirmek, fazileti açısından çok büyük önem taşır. Peki Berat Kandili için ne zaman oruç tutulur? Berat Kandili orucuna nasıl niyet edilir?

Berat Kandili bu sene Mart'ın 27'sinde idrak edilecek. Yılın üçüncü kandili cumartesi gününe denk geliyor. Beraat Kandilinin gündüzünü oruçla gecesini de gün ağarana kadar ibadetle geçirmek Allah katında çok faziletlidir. Şaban ayında orucu, Ramazan ayı orucundan sonra en faziletli oruçtur. Beraat Kandilinde oruç tutmak İslam alimleri tarafından tavsiye edilmektedir.

BERAT KANDİLİ'NDE ORUÇ TUTULUR MU?

Peygamber efendimizin Berat Kandili'nde oruç tutmakla ilgili sahih hadisi bulunmaktadır.

Hz. Peygamber (s.a.s.), "Şaban'ın ortasında (Berat gecesi) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya semasına (rahmeti ile) tecelli eder ve fecir doğana kadar, 'Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu başka bir şey isteyen...' buyurur." (Bkz. Tirmizî, Savm, 39; İbn Mâce, İkâmet'u-Salat, 191) demiştir.

İslam alimleri dini açıdan faziletli sayılan diğer gün ve gecelerin ibadetle ihyasının müstehap olduğunu söylemişlerdir.

BERAT KANDİLİ'NDE KAÇ GÜN ORUÇ TUTULUR?

Dinî açıdan güneşin batmasıyla önceki gün sona erer ve yeni bir gün başlar. Gece gündüzden önce gelir (Kurtubî, el-Câmi', XIV, 15). Cuma günü de Perşembe günü akşam vaktinin girmesiyle başlar, Cuma günü akşam vaktine kadar devam eder. Mesela "Recebin ilk Cuma gecesi" dendiği zaman perşembeyi ilk Cumaya bağlayan gece (akşam vaktinden sabah vaktine kadar olan süre) anlaşılır. Yine "Şaban'ın 15. gecesi" bu ayın 14. günü 15. güne bağlayan gece, "bayram gecesi" de arefe gününü bayrama bağlayan gecedir.

Bu itibarla kandil geceleri için tutulan nafile oruçların asıl zamanı, geceyi takip eden gün olmakla birlikte, daha önceki günle birlikte oruç tutulabilir.

Berat Kandili hangi gün?

BERAT KANDİLİNDE ORUÇ TUTMANIN FAZİLETLERİ NELERDİR?

Ramazan ayında tutulan farz orucu dışında en kıymetli oruçlar, Recep ve Şaban aylarında tutulan oruçlardır. Recep ve Şaban ayının tamamında oruç tutmak farz ya da vacip olmasa da bu kıymetli ayların mümkün mertebe oruçla geçirilmesi çok kıymetli ve faziletlidir. Hz. Aişe'ye göre Hz. Muhammed (s.a.s) Ramazan ayı dışında hiçbir ayı tamamen oruçlu geçirmemiştir ancak Beraat kandili ve onun gibi kıymetli günlerde oruç tuttuğu ayrıca aktarılmaktadır.

Berat Kandili namazı nasıl kılınır?

"Halk arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır. Nitekim Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde "Allah'ım! Recep ve Şaban'ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan'a ulaştır." diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185). Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak Ramazan'ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79). Bu itibarla, Recep ve Şaban aylarının aralıksız olarak oruçlu geçirilmesinin dinî bir dayanağı yoktur. Kişi, sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde bu aylarda dilediği kadar nafile oruç tutabilir."

Berat Kandilinde ne olmuştur? Berat Kandili ile ilgili Ayet ve Hadisler

Berat Kandili'nde hangi ibadetler yapılmalı?

Berat Kandili mesajları 2021 resimli, Kısa, anlamlı, Ayetli