17 Mayıs 2022 Salı / 16 Sevval 1443

Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Cuma selası kaçta okunuyor?

Cuma selası kaçta okunuyor sorusu, Cuma namazına gitmek isteyen birçok vatandaşın araştırdığı konuların başında geliyor. Cuma Selası, Müslümanlara ibadetlerini hatırlatmak ve namaza çağırmak için okunur. Peki, Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan alınan bilgilere göre Cuma selası kaçta okunuyor? Cuma vakti ne zaman giriyor? Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İşte il il cuma namazı saatleri

24 Ocak 2021 Pazar 13:43 - Güncelleme:

Cuma selası ve Cuma namazı saati, ibadetlerini yerine getirmek isteyen binlerce kişinin merakla araştırdığı konular arasında yer alıyor. Cuma namazının saati ve kaçta kılınacağı konusunda bilgi edinmek isteyen binlerce vatandaş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı Cuma saati bilgilerini araştırıyor. İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Diyanet'in yayımladığı cuma namazı saatlerine bu haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Peki, Cuma selası kaçta okunuyor?  İşte il il cuma namazı saatleri..

Cuma selası, cuma ezanından bir saat önce müezzinlerin minareden yüksek sesle salavat getirmeleri, hem insanların salavat getirmelerini hatırlatmak yönünden hem de yoğun olarak çalışan insanlara cuma namazını hatırlatmaları bakımından okunmaktadır. Böylece selayı duyan kişinin, o günün cuma olduğunu hatırlaması mümkün olmaktadır. Peki Cuma selası kaçta okunuyor? İşte Cuma namazı saatleri

CUMA SELASI KAÇTA OKUNUYOR?

Sela, cenaze ilanından önce, cuma namazından önce okunur. Cuma selası ise cuma namazına 45 dk veya bir saat kala okunur. Cuma selasının belli bir saati yoktur. Bu nedenle Cuma namazı için ezan saatlerini baz almak daha doğru olur.

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

İstanbul cuma vakti, İzmir cuma vakti, Ankara cuma vakti, Adana cuma vakti, Trabzon cuma namazı, Sivas cuma namazı, Şanlıurfa cuma namazı, Ankara cuma namazı saatine aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

İL İL CUMA NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

İSTANBUL'DA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

İstanbul'da cuma namazı 13:23'de kılınacak.

ANKARA'DA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

Ankara'da cuma namazı 13:07'te kılınacak

İZMİR'DE CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

İzmir'de cuma namazı 13:30'te kılınacak

BURSA’DA CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

Bursa’da Cuma namazı 13:22’de kılınacak.

CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır (Kâsânî, Bedâî’, I, 269).

İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir (Kâsânî, Bedâî’, I, 285).

CUMA NAMAZININ HÜKMÜ NEDİR?

Hz. Peygamber (s.a.s.) de, “Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her müslüman erkeğe farzdır.” (Ebu Davud, Tahâret, 130; Beyhaki, es-Sünenü'l-Kübra, III, 245-246) buyurmuştur.

Cuma namazı, akıllı, ergenlik çağına erişmiş, sağlıklı, hür ve mukim (misafir olmayan) erkeklere farzdır. ... Ancak, köle, kadın, çocuk ve hastaya farz değildir.” (Ebû Dâvûd, Salât, 217; İbn Ebî Şeybe, el-Musannef, II, 550; Beyhakî, es-Sünenü'l-kübrâ, III, 246) buyurmuştur.

En güzel, anlamlı, ayetli, resimli Cuma mesajları

En güzel ve anlamlı cuma mesajları